دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴

نامه نماینده اصفهان به روحانی درباره بحرانی بدتر از بمب اتم/ با مرگ آبخوان زاینده‌رود نصف‌جهان به تاریخ می‌پیوندد

طی ۲۰ سال گذشته جریان مقطعی و غیردائم زاینده‌رود به عنوان عامل تغذیه آبخوان‌ها، باعث شده سفره‌های زیرزمینی اطراف آن تأمین نشود و دشت‌های اصلی استان اصفهان را با چالش فرونشست که کارشناسان آن را بدتر از بمب اتم برای منطقه می‌دانند، رو به رو کرده است.

به گزارش ندای اصفهان، طبق تعریف یونسکو فرورریزش و یا نشست سطح زمین که به علت‌های متفاوتی در مقیاس بزرگ روی می‌دهد را فرونشست زمین می‌نامند.

کاهش منابع آب زیرزمینی و برداشت‌های بی‌رویه و بیش از حد مجاز از منابع باعث شده که وضعیت فرونشست در اصفهان از تراز بحران جهانی یعنی چند میلی متر عبور کرده و در برخی مناطق به ۱۰ سانتی‌متر هم برسد.

اگر کمی در عواقب این مخاطره طبیعی که زلزله هم خطرناک‌تر دانسته می‌شود تأمل کنیم، به لزوم رسیدگی فوری و جلوگیری از پیشرفت فرونشست زمین در کشور و به ویژه استان اصفهان پی می‌بریم.

فرونشست اصفهان به ده سانتی‌متر رسیده اما میزان بحران در جهان چند میلی‌متر است

این وضعیت بحرانی استان اصفهان در فرونشست زمین پای رضا اسلامی، مدیرکل سازمان زمین‌شناسی اصفهان را به جلسه مجمع نمایندگان استان کشاند تا شاید نمایندگان با تأمل در این مسأله بتوانند اقدامی را در سطح ملی برای جلوگیری از افزایش فرونشست زمین داشته باشند.

مدیرکل سازمان زمین‌شناسی اصفهان یکی از علل ایجاد را بر اساس خروج مواد مذاب از پوسته زمین دانست و اعلام کرد: ۲ درصد استان اصفهان در سال ۹۵ درگیر فرونشست بود و ۷ تا ۵ سانتی‌متر هم سرعت فرونشست بود‌.

وی خطاب به نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز در مناطق اصفهان فرونشست‌ها به ۷ و ۱۰ سانتی‌متر کشیده شده و این در حالی است که بحران در دنیا در حد چند میلی‌متر است، فرونشست در اردستان به داخل شهر رسیده شده است.

نامه نماینده مردم اصفهان به رئیس‌جمهور

حالا با گذشت حدود یک ماه از این جلسه مجمع نمایندگان استان اصفهان، حجت‌الاسلام حسین میرزایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اقدام به پیگیری این مسأله کرده و با ارسال نامه‌ای خطاب به رییس جمهور، خواستار یک همت ملی و جلوگیری از مرگ آبخوان زاینده‌رود شده است.

در این نامه آمده است: براساس گزارش اتحادیه‌ای تحقیقاتی متشکل از چند دانشگاه معتبر کشور و نیز گزارش سازمان زمین‌شناسی مرکز اصفهان، مناطق مختلفی از استان اصفهان اعم از خوانسار، گلپایگان، دامنه، چادگان، کاشان، اردستان، مهیار، خوراسگان، برخوار و مناطقی از شهر اصفهان دچار فرونشست بین ۸ تا ۱۹ سانتمتر در سال شده است، این در حالی است که کارشناسان در دنیا نرخ فرونشست یک سانتیمتر در سال را بحرانی می‌دانند.

در ادامه عنوان شده است: این فرونشست‌ها که به علت از بین رفت ذخایر آب زیر سطحی به وجود آمده به سد زاینده‌رود و خطوط ریلی اصفهان-تهران، اصفهان-شیراز، اصفهان – بندرعباس، مناطق مسکونی و مناطق نامبرده شده، فرودگاه، جاده‌های بین شهری و استانی، تأسیسات برقی، گاز، آب، برق و‌… استانی و کشوری آسیب‌های جبران‌ناپذیری را وارد خواهد کرد.

در این نامه تصریح شده است: از همه مهم‌تر آبخوان زاینده‌رود را به سوی مرگ پیش می‌راند، در صورت مرگ آبخوان اگر اقیانوس آرام را نیز در زاینده‌رود جاری کنیم، آبخوان زاینده‌رود حیات نخواهد یافت و از آن پس با آوارگی میلیونی جمعیت استان اصفهان رو به‌ رو خواهیم شد و از آن پس نصف‌جهان را در کتاب‌های تاریخی می‌بایست جستجو کنیم، بنابراین پیش از آنکه بیش از این با چنین فاجعه‌ای روبه‌رو شویم مانند احیای دریاچه ارومیه، همت ملی مسؤولان را می‌طلبد تا علاج واقعه را پیش از وقوع کنند.

به گزارش فارس، طی ۲۰ سال گذشته جریان مقطعی و غیردائم زاینده‌رود به عنوان عامل تغذیه آبخوان‌ها، باعث شده سفره‌های زیرزمینی اطراف آن تامین نشود و دشت‌های اصلی استان اصفهان را با چالش فرونشست روبرو کرده است.

مقایسه فرونشست زمین با بمب اتم 

به همین سبب بود که حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی سال گذشته، فرونشست زمین را با بمب اتم مقایسه کرد و از وزارت نیرو خواستار پاسخ شد.

لزوم توجه ملی به احیای رودخانه زاینده‌رود به عنوان اولین گام در جهت جلوگیری از افزایش فرونشست زمین از آنجایی اهمیت می‌یابد که می‌فهمیم تنها ورودی آب به حوضه آبخوان دشت اصفهان رودخانه زاینده‌رود است.

انتهای پیام/

منبع :فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715