دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۵

نگرش سال جدید/

رفاه اقتصادی در گرو پشتیبانی از کشاورزی

تصور بزرگتر خانواده و جوان امروز از گنج، بسیار متفاوت است. گنج دیروز قوت یک سال مردم یک منطقه بود و گنج امروز سود فردی است...

ندای اصفهان- فاطمه نوری
رفاه اقتصادی جامعه در گرو دو عنصر محوری است: کوشش در تولید و قناعت در مصرف.
تولید به معنای هر نوع اشتغال برای تامین زندگی فردی و پیشرفت اقتصادی فرد و جامعه است. پیشوایان اسلام تولید در زمینه مال اندوزی را قدم در راه شیطان نهادن دانسته‌اند و همچنین کسب روزی حلال برای خانواده را، مجاهدت در راه خدا معرفی می نمایند.
کشاورزی به سبب تأثیر اساسی آن در زندگی مردم و رونق اقتصادی جامعه از جمله فعالیت‌هایی است که منجر به تولید در زمینه کسب روزی حلال می‌باشد. کشاورزی به عنوان محبوب ترین حرفه نزد خدا و شغل پیامبران مورد تاکید فراوان آیات و روایات اهل بیت(علیه السلام) است. براساس روایت امیرالمومنین ع توصیه می شود، اگر می‌خواهید از رحمت حق به دور نمانید، آب‌ها را مهار و زمین را اصلاح کنید و تنبلی را پیش نگیرید (مفاتیح الحیات).
در قدیم کشاورزان مصداق عینی این روایت بودند. آنها کل قوت سال ساکنان محل زندگی خود را تامین می‌کردند. وزارتخانه جهاد کشاورزی و صمت برایشان برنامه ریزی نمی‌کرد. کشاورزان یک منطقه همه با هم تصمیم می‌گرفتند. صحرایی که امسال حبوبات کشت می شد، سال بعد برنجکاری می شد. زیاده‌خواه نبودند و شکر خدا را به‌جای می‌آوردند. با اینکه برنج صرفه اقتصادی بیشتری داشت، قوت و روزی مردم برای آنها مهمتر بود. همه ی کارهای کشاورزی با قوت دستانشان و حیواناتشان انجام می گرفت. ذره‌ای از محصول دور ریخته نمی‌شد. قبل از برداشت، درصورتی‌که بوته‌ی شلتوک‌ها بر زمین می‌افتاد، بخاطر اینکه در گل فرو نرود دسته دسته می‌بستند. زمان زیادی صرف می‌کردند تا محصول خود را برداشت نمایند.با چاوشی‌کردن و مدد‌خواستن از مولا‌علی(علیه السلام) محصول خود را جمع‌آوری می‌کردند.
جوی آب ها هر ساله باید تمیز می شد و این کار با همت و پشتکار همه ی کشاورزان امکان پذیر بود. آبیاری مکانیزه کجا و آبیاری زمانبر قدیم کجا. آنها جهت یک وعده آبیاری زمین یک هفته از ساعت ۴ صبح تا ۷ صبح سر زمین مشغول بودند، سپس جهت کار و کارگری راهی بازار کار می‌گشتند. زمینی که امکان آبیاری آن وجود داشت، هر سختی ای را به جان می‌خریدند تا این زمین بایر و بدون محصول نماند. تن پروری و تنبلی از مرام آنها به دور بود.
امروزه با کشاورزی صنعتی در استفاده از ماشین های مکانیکی و مصرف آب تدابیر خاصی ابداع گشته است. لازم به ذکر است که کار یک ساعت تراکتور و کمباین معادل کار یک شبانه روز ۴ نفر است؛ (۲ نفر چیدن و جمع کردن با احتیاط محصول و ۲ نفر جدا کردن محصول از خوشه ها). توسط وزارتخانه‌ها برنامه‌ریزی لازم جهت کشت بهینه محصول مدنظر گرفته شده است.
اما با توجه به این همه پیشرفت علمی در این زمینه، چه بگویم از اغلب جوان‌های امروز؟!
بله، وعده‌های مسئولین از یک طرف و مشکلات از طرف دیگر بر تنبلی جوانان این مرز و بوم افزوده است. با وجود آب، به زمین کشاورزی بها نمی‌دهند. کشت بهاره و پاییزه فراموش شده است. چه زمین‌هایی که تا قبل از فوت یا از کارافتادگی بزرگتر خانواده، بدون محصول بودن را تجربه نمی‌کرد، اما اکنون محصول همین زمین‌ها نیز با فوتی غیر قابل تصور، دیگر در زمین جای نگرفت. تصور بزرگتر خانواده و جوان امروز از گنج، بسیار متفاوت است. گنج دیروز قوت یک سال مردم یک منطقه بود و گنج امروز سود فردی است. فلان محصول گران شد و زمین برای آن مناسب بود می‌کارد نبود، نمی‌کارد و این تفکر باعث رها شدن بادمجان در آذر ماه ۹۹ در جاده ها توسط کشاورزان می‌گردد.

با توجه به آنچه بیان شد، به طور قطع، کشاورزی مهمترین بخش در تولید کشور است. تولیدی که باعث رشد کشور می‌گردد و هم‌چنین اشتغال‌زا است. سودآور برای دولت و ملت نیز هست. صادرات چند صد هزار دلاری را منجر شده و از خروج چند صد هزار دلار کشور جلوگیری می‌نماید. تنها در صورتی شایسته خواهد بود که همراه با تلاش، نوآوری و برنامه ریزی باشد. در نتیجه وجود یک برنامه‌ی ثابت و همه جانبه برای کشاورزان یکی از هزاران راه حل جهت برطرف کردن مشکلات ملت امروز است.

در این سال بنا بر فرمایش رهبر معظم با پشتیبانی از کشاورزی و رفع موانع پیش روي کشاورزان زمینه اشتياق جوانان به این حرفه فراهم گردد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715