چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
به بهانه دیدار رؤسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی با رهبر معظم انقلاب اسلامی؛
 دغدغه هایی از جنس علم و فرهنگ   

در برحه ای از دوران اصلاحات و نیز در چند سال اخیر دستهایی در کار بوده تا با غالب کردن امور حاشیه ای از جمله تبدیل دانشگاه به باشگاه سیاسی و ایجاد تنازعات و مجادلات بیهوده سیاسی و نیز ترویج فرهنگ غربی و تخدیر و اغواء ذهنی،دانشجویان را از پژوهشگری و علم آموزی باز دارند.

به گزارش ندای اصفهان ، رسول ابراهیمی، مدرس دانشگاه و پژوهشگر: یکی از شاخص هایی که بر اساس آن رتبه علمی یک کشور در سطح بین المللی تعیین می گردد میزان تولید علم آن کشور است. با پیروزی انقلاب اسلامی، رشد علمی ایران در عرصه های مختلف همواره سیر صعودی و خیره کننده بوده است. براساس سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، ایران باید تا سال ۱۴۰۴ به قدرت اول علمى، فن‌آورى و اقتصادى در میان ۲۷ کشور منطقه تبدیل شود.

برابر اعلام اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ، مبتنی بر مدارک علمی ثبت شده در پایگاه های استنادی آی.اس.آی و اسکوپوس تا اول اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ سهم جمهوری اسلامی ایران از تولید علم دنیا طی ۱۵ سال گذشته رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

ایران در حال حاضر یک و نیم درصد از علم دنیا را تولید می کند. این در حالی است که در سال ۲۰۰۰ تنها سیزده صدم درصد از علم دنیا به ایران اختصاص داشت. سهم تولید علم ایران از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ مرتبا افزایش یافته است. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ این رشد از نرخ ثابتی برخوردار بوده و از سال ۲۰۱۴ سهم کشور دوباره افزایش یافته است. لازم به ذکر است که تولید علم کل دنیا در بازه زمانی مورد بررسی نیز مرتبا در حال افزایش بوده است.

بر اساس همین گزارش،رشد رتبه تولید علم کشور در طی سال های مورد بررسی نیز در خور توجه است. براساس داده های پایگاه اسکوپوس، در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ رتبه بین المللی تولید علم ایران از ۴۸ به ۱۶ ارتقا پیدا کرده است. همچنین براساس مدارک نمایه شده در پایگاه آی.اس.آی، جایگاه ایران از ۴۹ در اولین سال مورد بررسی به ۲۱ در آخرین سال مورد بررسی ارتقا یافته است. مجلات و کنفرانس های علمی که در این دو پایگاه نمایه می شوند با یکدیگر تفاوت هایی دارند که باعث تفاوت در رتبه ها می گردد.

در حال حاضر از منظر تولید علم، ایران از یک جایگاه رفیع بین المللی برخوردار و دومین قدرت علمی در بین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد محسوب می شود. همچنین در طی سال های متمادی برترین کشور علمی در بین کشورهای عضو اوپک بوده است. ایران با کسب رتبه اول تولید علم در بین کشورهای منطقه خاورمیانه و همچنین رتبه نخست در بین ۵۷ کشور اسلامی سرآمد منطقه و جهان اسلام است.

یکی از دسایس و کید دشمنان انقلاب اسلامی همواره نفوذ در دانشگاهها و مراکز علمی کشور و متوقف کردن و یا کند نمودن آهنگ رشد تولید علم و فناوری بوده است. در طول سالهای گذشته، مقام معظم رهبری با اشراف کامل به قصد و نیت شوم دشمنان ، بارها براهمیت مراقبت از دانشگاهها و مراکز علمی وآموزشی از حیث نفوذ دشمن خارجی و برخی عناصر داخلی تاکید و به مسئولان توصیه های لازم را کرده اند . از آغاز سال جدید (۹۴)تاکنون مقام معظم رهبری چهار بار با اساتید و دانشجویان و نخبگان دانشگاهی به مناسبتهای مختلف دیدار و گفتگو کرده و بر مسایل بسیار مهمی تاکید نموده اند.

اهم کلید واژه های مشترک در بیانات رهبری در چهار دیداری که با اساتید و دانشجویان داشته اند:
۱٫لزوم توجه به پیشرفت علمی کشور و نقش آفرینی در تمدن نوین اسلامی
۲٫جلوگیری از کاهش سرعت علمی و تبدیل جنبش علمی به جریان علمی،توقف و تنزل نکردن ازجایگاه فعلی علمی، نیاز سنجی علمی و توجه به بودجه های پژوهشی
۳٫ ،جبران عقب ماندگی در علوم انسانی و لزوم جوشش درونی و حمایت بیرونی در متحول ساختن این علوم
۴٫اجرای دقیق و عملیاتی کردن نقشه جامع علمی کشور
۵٫ نقش آفرینی نخبگان و دانشگاهیان در اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان
۶٫ استفاده از عناصر متدین،مذهبی،انقلابی و معتقد به مبانی دین و انقلاب در هیئت علمی دانشگاهها و ارج نهادن به آنها، به کار گیری و میدان دادن به دانشجویان و اساتید ارزشی و خود داری استفاده از عناصر نامطمئن و هشدار به مسئولان در خصوص مقابله برخی مدیران و اساتید دانشگاهها با عناصر مومن و انقلابی
۷٫دوری نمودن ازبرگزاری اردوهای اروپایی و مختلط و کنسرت های موسیقی به نام کار فرهنگی و به بهانه نشاط بخشی برای تجویز آزادیهای مبتذل،آمار سازی و دروغ پردازی در خصوص افسردگی دانشجویان، تأکید بر ضروت ترویج ارزشها در محیطهای دانشگاهی وحضور پر شور و پر انگیزه و با نشاط دانشجو و جوان ایرانی
۸٫انجام کار فرهنگی صحیح برای تربیت انسان مومن،متخلق،انقلابی،معتقد به آرمانها،دوستدار کشور و نظام،ارتقای بصیرت و عمق دینی و سیاسی وگسترش فضای فرهنگ ایمانی و اسلامی
۹٫جنگ نرم و وظیفه اساتید به عنوان فرماندهان و دانشجویان به عنوان افسران در این زمینه
۱۰٫خوشبینی مستدل نسبت به آینده و اعتماد به نفس،خود باوری و دوری از خود کم بینی

ذکر این نکته واقعیتی مبرهن و غیر قابل تشکیک هست که دانشگاه و پیشرفت و رشد روز افزون جایگاه علمی کشور در رشته های مختلف از جمله رشته های استراتژیک از مهمترین دغدغه های مقام معظم رهبری به عنوان پرچمدار نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و هست.

در جداول ذیل بسامد آماری دو موضوع دانشگاه اسلامی و پیشرفت علمی نشان دهنده جایگاه این دو موضوع در نگاه حضرت آیه الله خامنه ای می باشد.

 

 

به هر حال آنچه از بیانات دیروز و چند دیدار اخیر رهبری که با اساتید و دانشجویان و نخبگان کشوری داشته اند دو نکته بسیار اساسی بصورت برجسته و پر رنگ دیده می شود .یکی مساله رشد علمی و پژوهشی کشور است که نباید سرعت رشد به هر دلیلی کم بشود. چه در این صورت جبهه استکبار جهانی به خواسته خود که همانا به انحصار گرفتن برخی علوم و فنون استراتزیک و دور کردن ایران اسلامی از آن علوم هست، خواهد رسید. همچنان که شاهد بودیم در چند سال گذشته نخبگان ایرانی در تحریم علمی قرار گرفته بودند و از چاپ مقالات و یا ادامه تحصیلشان در رشته های مرتبط به علوم هسته ای و هوا و فضا جلوگیری می شد .

موضوع دیگری که رهبر معظم انقلاب اسلامی با حساسیت خاصی پیگیر آن بوده و جزو مطالبات حودشان از مسئولان و مدیران دانشگاههاست مساله فرهنگ و تربیت صحیح دانشجویان بر اساس موازین اسلامی هست. در برحه ای از دوران اصلاحات و نیز در چند سال اخیر دستهایی در کار بوده تا با غالب کردن امور حاشیه ای از جمله تبدیل دانشگاه به باشگاه سیاسی و ایجاد تنازعات و مجادلات بیهوده سیاسی و نیز ترویج فرهنگ غربی و تخدیر و اغواء ذهنی،دانشجویان را از پژوهشگری و علم آموزی باز دارند. در همین خصوص برخی نهادهای داعیه دار ارزشی از قبیل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و بسیجین اساتید و دانشجویی و تشکلهای اصیل انقلابی وظیفه دارند بجای صرف امور خود به برخی مسایل حاشیه ای و کم اهمیت،با همدلی و همیاری معاونتهای فرهنگی دانشگاهها در طراحی و اجرای برنامه های فاخرفرهنگی و تربیتی، بطور مستمردر هدایت جریانات دانشگاهی بر مدار ارزشهای اسلامی و انقلابی تلاش نمایند تا دشمنان قسم خورده را در اجرای پروژه های مختلفی از جمله پروژه نفوذ فرهنگی و سیاسی و… ناکام گذارند.

انتهای پیام/

منبع : دانا

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز