دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳

بررسی استراتژیک؛

آیا آمدن آیت الله رئیسی به صحنه انتخابات ریاست جمهوری به صلاح است؟

امیدواریم با توجه به ادله این یادداشت، فعالین انقلابی و گروه های سیاسی اصولگرا از طرح موضوع کاندیداتوری ایشان و قراردادن آیت اله رئیسی در محذوریات پرهیز کنند و بگذارند ایشان فعالیت در عرصه قوه قضائیه را به جدیت ادامه دهند

ندای اصفهان- روح الله عباسیان جزی (دبیر جامعه عبادالرحمن بصیر)

در ماه های اخیر برخی از شخصیت های مختلف سیاسی اصولگرا و تعدادی از اصحاب رسانه به طور مکرر از آیت اله سید ابراهیم رئیسی برای حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری دعوت می‌کنند. در رسانه های مختلف نیز تحلیل‌هایی برای مزیت حضور آیت اله رئیسی در عرصه انتخابات ذکر شده است که مهمترین آنها ایجاد وحدت در جریان اصولگرا و پرهیز از کاندیداهای متعدد و دیگری اقبال عمومی به ایشان می‌باشد.

در این یادداشت می‌خواهیم به بررسی استراتژیک این موضوع بپردازیم؛

1) کاندیدای واحد علت تامه پیروزی نیست

آیت اله رئیسی موقعی که به سمت تولیت آستان قدس رضوی منصوب شده بود، سال 96 دعوت احزاب سیاسی اصولگرا را پذیرفت. اتفاقا وحدت جناحی هم حاصل شد و اقبال عمومی هم تا حدودی مناسب بود ولی علی رغم همه اینها با اختلاف 6 میلیونی نتوانست پیروز عرصه انتخابات شود. این نشان دهنده آن است که وحدت احزاب اصولگرا و اقبال برخی از اقشار به ایشان با وجود اینکه می‌تواند به عنوان یک مزیت تلقی شود ولی برای پیروزی در انتخابات باز هم کافی نیست!

آنچه تجربه تاریخی نشان داد این بود که انصراف بسیاری از کاندیداها حتی قالیبافی که تا روزهای آخر در صحنه مانده بود، موجب پیروزی نشد. این در حالی است که تعدد کاندیداها در سال 84 نیز موجب شکست جریان انقلابی نشد! پس افرادی که تکیه بر وحدت کاندیدا دارند باید این موضوع را مجددا واکاوی کنند.

 

2) تنزل جایگاه ریاست قوه قضائیه

آیت اله رئیسی دو سال است که به حکم رهبر معظم انقلاب به ریاست قوه قضائیه منصوب شده است. جایگاه رفیع قوه قضائیه بسیار بالاست، چرا که دارای مسئولیت سنگینی در نظام جمهوری اسلامی است. شأنیت قضاوت، پیشگیری از وقوع جرم، بازرسی، دادستانی و پیگیری تخلفات و جرائم و وظایف سنگین دیگری که بر عهده قوه قضائیه است، آن را ناظر و بازرس همه دستگاه‌ها قرار می‌دهد. آیت اله بهشتی اولین مسئول این نهاد بودند که امام خمینی (ره) ایشان را که از پیشگامان و خبرگان انقلاب بودند به این مقام منصوب کردند.

در صورتی که مقام قوه قضائیه کاندیدای ریاست جمهوری بشود، فارغ از اینکه متصدی این مقام آیت اله رئیسی باشد یا هر شخص دیگر و فارغ از اینکه رای بیاورد یا نیاورد، موجب تنزل جایگاه ریاست قوه قضائیه خواهد شد. این نکته هم یادآوری می‌شود که ریاست قوه قضائیه مانند ریاست مجلس نیست؛ آقایان ناطق نوری، هاشمی رفسنجانی، حداد عادل، کروبی، لاریجانی و قالیباف که برخی رئیس جمهور بوده‌اند و برخی کاندیدای ریاست جمهوری، همگی قبل یا بعد یا هنگام ریاست مجلس کاندیدا بوده‌اند. لذا کاندیداتوری ریاست مجلس برای ریاست جمهوری امری متداول و مرسوم بوده است؛ ولی برای ریاست قوه قضائیه مسبوق به سابقه نیست.

ضمن اینکه رئیس مجلس آنچنان هم مبسوط الید نیست و در حقیقت از لحاظ رای و نظر با سایر نمایندگان مساوی است. به طور مثال ریاست دیوان محاسبات با رای نمایندگان مجلس انتخاب می‌شود نه با حکم رئیس مجلس. این در حالی است که به طور مثال رئیس سازمان بازرسی کل کشور با حکم مستقیم رئیس قوه قضائیه منصوب می‌شود.

علاوه بر این می‌توان گفت اگر آیت اله رئیسی سمت ریاست قوه قضائیه را به خاطر ریاست جمهوری رها کند، موجب بدبینی قشری از مردم می‌شود و همه فعالیت‌های دو ساله اخیر ایشان به نوعی عوام فریبی و زمینه‌سازی برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری تلقی خواهد شد.

به نظر می‌رسد حتی صرف دعوت از رئیس قوه قضائیه برای کاندیداتوری ریاست جمهوری موجب خدشه به جایگاه ریاست قوه قضائیه است؛ چه برسد به کاندیدا شدن

3) لزوم تقویت قوه قضائیه

حضرت آیت اله رئیسی را شاید بتوان اولین رئیس قوه قضائیه دانست که دارای سبقه قضائی است و از درون قوه قضائیه به این سمت منصوب شده است و دارای تجربه 40 ساله در حوزه مسئولیت‌های مختلف این قوه بوده است. وجود مشکلات عدیده در بخش های مختلف قوه قضائیه چیزی نیست که پوشیده باشد و بارها توسط صاحب نظران و حتی مسئولین قضایی به آن اذعان شده است. حضور آیت اله رئیسی در این سمت فرصت مغتنمی است که بتواند تحولی اساسی در قوه قضائیه پدید آورد. اشکالات ساختاری، اشکالات حوزه قوانین و ضعف های عدیده در زمینه منابع انسانی و موارد دیگر حضور فردی توانمند و باتجربه را طلب می‌کند تا با رفع این مشکلات جایگاه قوه قضائیه را ارتقا بخشد و مردم را نسبت به دادرسی عادلانه و منصفانه و ایجاد عدالت و برخورد با جرائم امیدوار کند.

آیت اله رئیسی در مدت دوساله حضور خود قدم های موثری برداشته ولی تا نقطه مطلوب فرسنگ ها فاصله وجود دارد. لذا رفتن ایشان از این جایگاه موجب ابتر ماندن تلاشهای وی می‌شود. فراموش نکنیم که جایگزین و بدیل توانمند و باتجربه برای ایشان در این سمت، می‌توان گفت وجود ندارد. لذا ماندن ایشان در این سمت می‌تواند موجب خدمات شایسته به نظام اسلامی و مردم گردد. افراد متعددی وجود دارند که بالفرض رای آوری بتوانند دولت و قوه مجریه را به خوبی اداره کنند ولی برای قوه قضائیه فقدان و خلأ جایگزین توانمند واقعا به چشم می‌آید.

4) تبعات سنگین شکست 

حال فرض بگیریم که آیت اله رئیسی با صرف نظر از موارد عنوان شده، دعوت گروه‌ها و جریان‌های سیاسی را پذیرفت و وارد جرگه انتخابات شد. یک درصد احتمال بدهید که ایشان رای نیاورد! آن وقت چه می‌شود؟ آیا مگر انتخابات قرار است با کاندیدای واحد برگزار شود که عده‌ای مطمئن به رای آوری آیت اله رئیسی هستند؟

فرض بگیرید با آمدن ایشان تمام جریانات مخالف اجماع کنند که بر کاندیدای دیگری رای داده شود و تبلیغ آن فرد شود و از تمامی ابزارهای رسانه‌ای و جناحی و… استفاده کنند. آیا بالفرض شکست ایشان، آیا شکست رهبری و تمامیت جریان انقلابی و نداشتن پشتوانه مردمی تلقی نمی شود؟ یک قائده می‌گوید تمام تخم مرغ ها را در یک سبد نچینید.

آمدن آقای رئیسی و اجماع بر ایشان به مثابه همین مثال است. فرض بگیرید آیت اله رئیسی آمد و با یک درصد اختلاف رای کم تر، منتخب نشد، آیا ایشان می‌تواند در جایگاه قوه قضائیه با دو شکست پیاپی مورد وثوق مردم باشد و برای نظام وزنه‌ای باشد؟ آیا آن افرادی که ایشان را ذخیره انقلاب می‌دانند و تنها راه نیل به آن هدف را برگزیده شدن به ریاست جمهوری می‌دانند به تبعات شکست یا پیروزی آیت اله رئیسی با رای پایین مردمی اندیشیده‌اند؟

***

در این یادداشت تلاش کردیم با تحلیل ابعاد مختلف کاندیداتوری آیت اله رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری از دیدگاه استراتژیک به دوستان انقلابی خود تبعات این موضوع را نشان دهیم. امیدواریم با توجه به ادله فوق، فعالین انقلابی و گروه های سیاسی اصولگرا از طرح موضوع کاندیداتوری ایشان و قراردادن آیت اله رئیسی در محذوریات مواجهه با مطالبه مردمی پرهیز کنند و بگذارند همانگونه که قبلا ایشان عنوان نموده اند قصدی برای کاندیداتوری ندارند و می‌خواهند فعالیت در عرصه قوه قضائیه را به جدیت ادامه دهند، پس برای ایشان حاشیه سازی نکنند.

لذا بهتر است روی گزینه‌های اصلح دیگری که کم هم نیستند تمرکز کنند و با برنامه‌ریزی جامع تر و تلاش و پیگیری مضاعف و توکل به خدا وارد عرصه انتخابات شوند. امیدواریم به فضل الهی در این دوره انتخابات شاهد انتخاباتی پرشور و انتخاب فردی اصلح که مرضی خداوند متعال باشد و اهداف انقلاب را به طور جدی پیگیری نماید باشیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. زهراناجی اصفهانی گفت:

    دیدگاه های خیلی خوب وجامعی مطرح شده

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715