پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹

همه کارهایی که دستگاه های فرهنگی اصفهان برای «تک تیرانداز» انجام ندادند/ از اعلام نبود امکان سانس ویژه تا عدم پاسخگویی رئیس دستگاه متولی هنر اصفهان

بی مهری زیادی در جشنواره فجر امسال به فیلم تک تیرانداز در اصفهان شد و جای تاسف دارد تا این لحظه کمتر رسانه ای به این موضوع پرداخته است.

به گزارش ندای اصفهان، سی و نهمین جشنواره فیلم فجر با تمام حاشیه و متن‌هایش به پایان رسید و سیمرغ امسال فیلم های متنوعی را همچون یدو، منصور، مصلحت، خط فرضی، شیشلیک، تک تیرانداز، ابلق، بی همه چیز و مواردی از این دست را به خود دید.

گویی مدل های عجیب بازیگران در مراسم فرش قرمز و اظهار نظرهای عجیب و غریب تر هر ساله جزئی از جشنواره شده‌اند، اما نکته جالب توجه جشنواره امسال برای اصفهان، فیلم «تک ایرانداز» بود، اثری درمورد شهید زرین که زرین‌ترین مدال تک تیراندازی جهان را بر سینه آویخته است، آن هم نه از نوع مدال «اسنایپر» آمریکایی که کشتن زن و کودک را در کارنامه داشته باشد، مدالی از جنس زرین انقلاب اسلامی، اما با وجود تناسب بسیار موضوع این فیلم با استان اصفهان و شهید این منطقه، شاهد بی مهری بسیاری در جشنواره فجر امسال بودیم و هیچ دستگاه فرهنگی در اصفهان گوشه نظری به این فیلم نداشت، حتی پیگیری هایی که از سوی خبرنگار صاحب نیوز در این خصوص از سوی مرکز هنری اصفهان انجام گرفت پاسخی جز شانه خالی کردن از پاسخگویی را شاهد نبودیم، از طرفی دیگر مسئولان اداره ارشاد اسلامی اصفهان معتقدند آن‌ها وظیفه ای جز اجرای تمام و کمال جشنواره را در سایه حفظ پروتکل ها بهداشتی نداشته اند و دیگر دستگاه های فرهنگی می‌بایست به صرافت حمایت از تک تیر انداز می‌افتادند.

ارشاد امکان سانس ویژه را نداشت

محمدی فشارکی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز درخصوص اکران فیلم تیرانداز اظهار کرد: سازمان سینمایی و ارشاد هزینه اکران همه فیلم ها را می‌پردازند، اما اگر بخواهیم فیلم خاصی بیشتر پخش شود هزینه آن باید به سازمان مذکور پرداخت شود که مبلغ آن در حدود هفت تا هشت میلیون تومان است، درواقع انتظار می‌رفت دستگاه های فرهنگی استان از این فیلم حمایت کرده و به نوعی برای پرسنل خود آن را اکران کنند، حتی شنیدیم که کارگردان فیلم به دلیل عدم حمایت از این فیلم معترض شده بود و انتظارات بیشتری در این خصوص داشت.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان افزود: موضوع فیلم تک تیرانداز مربوط به شهید زرین است که تناسب هایی با استان اصفهان دارد اما بحثی که در خصوص سانس ویژه وجود داشت از توان اداره ارشاد اسلامی خارج بود، درواقع اداره ارشاد مجری جشنواره فجر است و در حدود وظایف خود می‌تواند فعالیت کند، در اصل وظیفه ارشاد اکران فیلم‌ها، اجرای پروتکل‌ها و سانس بندی بود که همگی سعی شد به بهترین نحو اجرا شود اما در مورد سانس ویژه برای این فیلم می‌بایست حمایت های دیگر از سوی دستگاه ها به ویژه ادارات فرهنگی و ارزشی انجام می‌شد و مطمئنا اگر درخواستی به اداره ارشاد می‌رسید ما نیز آن را اجرا می‌کردیم.

بی‌مسؤولیتی مسؤلان اصفهان برای به تصویر کشاندن قهرمانشان
ابراهیم اصغری تهیه کننده فیلم«تک تیرانداز»، در نشست خبری این فیلم گلایه از مسئولان اصفهانی که لیاقت نداشتند به این فیلم کمک کنند، گفت: معمولاً ما که فیلم جنگی می‌سازیم توقع داریم نهادها و مسئولان کمک کنند با اینکه فیلم به قهرمان اصفهانی منسوب شد و تلاش کردیم از کمک مسئولان اصفهانی کمک بگیریم اما آن‌ها کمکی نکردند.
وی ادامه داد: تنها گلایه‌ای که می‌توانم از مسئولان اصفهانی داشته باشم این است که لیاقت نداشتند با این فیلم همکاری کنند. چند لوکیشن در شهرک دفاع مقدس ساخته شده و سایر امکانات به سختی فراهم شده امکانات شهرک قدیمی است اما سعی کردیم از امکانات حداکثر استفاده کنیم.
بی‌مهری مسئولان اصفهانی در مقابل «تک تیرانداز»شان
همچنین در همین رابطه محمدتقی نقدعلی، نماینده مردم خمینی‌شهر، در مراسم تجلیل از خانواده شهید زرین در شب اکران این اثر در جمع اصحاب رسانه و اهالی هنر اصفهان خطاب به مسؤولان شهری و استانی اصفهان اظهار داشت: کارگردان فیلم سینمایی «تک تیرانداز» از مسئولان استانی اصفهان گله‌های فراوان داشتند و این مسؤولان نگاه و حمایتی به این اثر سینمایی نداشته‌اند.

دستگاه های فرهنگی مثل حوزه هنری باید حمایت می‌کردند

حسین صیدخانی، کارگردان سینما، با اشاره به لزوم حمایت از کارهای ارزشی تولید شده در سینما اظهار کرد: جای تاسف دارد بی مهری های زیادی در این خصوص صورت می‌گیرد، در حوزه دفاع مقدس تنها چند کارگردان مورد حمایت قرار می‌گیرند تا آثاری را تولید کنند و به نظر می‌رسد باید در این حیطه نگاه ها تغییر کرده تا آثار فاخرتری ساخته شوند.

وی ادامه داد: در خصوص فیلم تک تیرانداز نگاه ها به سمت دستگاه های فرهنگی اصفهان است، اداره ارشاد با شرایط فعلی تنها مجری جشنواره بود و نمی‌شد انتظار زیادی از آن‌ها داشت چرا که امسال علاوه بر شرایط سابق، وضعیت بیماری کرونا نیز بر دغدغه های این سازمان اضافه شد.

این کارگردان سینما تصریح کرد: آثار فاخری چون تک تیرانداز باید بیشتر در جشنواره فجر امسال مورد توجه قرار می‌گرفتند حتی شنیدیم کارگردان و تهیه کننده به دلیل عدم حمایت از اثرشان در استان اصفهان آزرده خاطر شده اند، به نظر می‌رسد دستگاه های فرهنگی مثل حوزه هنری اصفهان می‌بایست به این فیلم توجه می‌کردند که شاهد حمایت از سوی آنان نبودیم.

وی در پایان اظهار کرد: امیدوارم حمایت از کارهای ارزشی نتیجه بخش باشد و این موضوع به سمتی برود که کارگردانان، بسیاری دلگرم به حضور در این عرضه شوند، قطعا با ایجاد فضای رقابتی می‌توانیم شاهد آثار فاخری باشیم و روز به روز پیشرفت کنیم.

همه کارهایی که دستگاه های فرهنگی اصفهان انجام ندادند

در روزهای آغاز تا پایان جشنواره از استانداری و شهرداری گرفته تا معاونت‌های فرهنگی نهادهای مختلف از هیچ کدام تحرکی دیده نشد و این فیلم روایت قهرمانی اصفهانی در جشنواره اصفهان غریب اکران شد و رفت و حتی به سانس ویژه هم نرسید، البته که سینما و سینمادار به فکر تجارت خویش است که شیشلیک را بر آثار فاخر قهرمان‌محور همچون تک تیرانداز ترجیح می‌دهد.

چراکه بازیگر گیشه پسند دارد و شوخی سخیف می‌کند و خلاصه سرگرمی سطحی می آورد، اما از متولیان و مدعیان فرهنگی استانی و بر خلاف آنچه که این روزها شاهدش بودیم، انتظار بیشتری می‌رفت.

گفتنی است حتی در قضیه اکران تک تیرانداز نیز به نظر می‌رسد بسیار ضعیف عمل شده است، نهادهای فرهنگی که قاعدتا در این دوران کرونا از نظر بودجه هم در مضیقه کمتری هستند می‌توانستند حمایت ویژه ای از تک تیرانداز داشته و برای مثال پیش‌فروش بلیت این فیلم را برعهده گرفته و یا از راه‌های مختلفی همچون تبلیغات شهری برای جذب مخاطب بهره گیرند.

انتهای پیام/ صاحب نیوز

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715