جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵

توفیقاتی که فقط در ماه رجب به انسان می‌رسد/ ماهی که پیش از اسلام هم مورد احترام بود!

ماه رجب فرصتی است که بندگان کمبود‌های معنوی خود را در طول سال جبران کنند.

به گزارش ندای اصفهان،  همیشه کسانی که بار سنگین گناه را یک سال به دوش کشیدند و هر ثانیه بر آن بار افزودند، منتظر ماهی، چون رجب هستند که این بار را برای همیشه زمین بگذارند و همچون آهویی رها، در دنیای بیکران بندگی، سبک بال حرکت کنند.
داستان غم انگیز بنده‌ای که خود را در زنجیر گناه اسیر کرده است، در ماه رجب که ماه خدا نامگذاری شده است، به پایان می‌رسد و شیطان برای به انحراف کشیدن مردان و زنان خدا دوست، باید تلاش خود را نسبت به دیگر ایام سال چند برابر کند.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمود مرتضوی کارشناس مذهبی و پژوهشگر دینی با اشاره به فرارسیدن یکی از بزرگترین ماه‌های سال قمری، به خبرنگار ما گفت: رجب یا رجب المرجب هفتمین ماه قمری و از ماه‌های حرام است. رجب ماهی است که اعراب به آن احترام می‌گذاشتند و از جنگ با یکدیگر در آن پرهیز می‌کردند.

وی افزود: با ظهور اسلام سنت حرمت دانستن ماه رجب کنار گذاشته نشد. در همین راستا، پیامبر اکرم (ص) فرمودند رجب ماه خداست؛ شعبان ماه من است و رمضان ماه مردم من. عنوان ماه خدا به این معناست که در این ماه خداوند با انسان ارتباط می‌گیرد. علمای اسلام برای وجه نامگذاری این ماه و این که ماه رجب پیش از اسلام چگونه بوده است، نکاتی را ذکر کرده اند.

این کارشناس مذهبی درباره اهمیت ماه رجب و اتفاقات مهمی که در آن رخ داده است، اظهار کرد: در ماه مبارک رجب و از روز‌های ابتدایی آن مناسبت‌های خاصی را می‌بینیم. در روز اول این ماه که ولادت امام باقر علیه السلام اتفاق افتاده است. در روز سوم ماه رجب شهادت امام علی النقی علیه السلام، ۱۳ رجب ولادت امیرالمؤمنین علیه السلام، پانزدهم ماه رجب وفات حضرت زینب کبری (س)، هجدهم ماه رجب وفات ابراهیم پسر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، بیست و ششم روز وفات حضرت ابوطالب و ۲۷ رجب بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم رقم خورده است.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی ادامه داد: این اتفاقات همه در یک ماه اتفاق افتاده است. فضیلت در یک ماه نشان از بزرگی آن ماه دارد. اولین شب جمعه ماه مبارک رجب، شب آرزو‌ها نامگذاری شده است. در این ماه انجام برخی اعمال مستحب جایگاه اعمال واجب را پیدا می‌کند؛ البته منظور این نیست که در این ماه، اعمال مستحبی واجب می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: در فضیلت ماه رجب همین بس که ایامی را در این ماه با عنوان ایام البیض یا اعتکاف نام‌گذاری کرده‌اند. معصومی می‌فرمایند، هرکس در این ماه روزه بگیرد، بهشت بر او واجب می‌شود. وقتی خداوند ماه رجب را مال خودش می‌داند و دوست دارد که بندگانش در آن کار‌هایی برای او انجام دهند، نشان از عظمت آن شب و روز‌ها دارد. باید تک تک دقایق موجود در ماه رجب را قدر دانست و از آن بهره برد.

این کارشناس مذهبی در پایان اضافه کرد: اعمالی مانند روزه گرفتن و خواندن نماز برای این ماه سفارش شده است؛ اعمالی که در دیگر ماه‌ها نیز مورد تاکید قرار گرفته است؛ با این تفاوت که انگار اثر آن در این ایام افزایشی چشمگیر دارد. در مفاتیح الجنان به اعمال ماه رجب مفصل پرداخته شده است.

 

 

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715