پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰

حجت الاسلام رمضانعلی معتمدی: پیوست فرهنگ و رسانه باید مطالبه شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان گفت: پیوست فرهنگ و رسانه باید مطالبه شود چرا که هر برنامه‌ای نیازمند پیوست فرهنگی است و وجود آن یک ضرورت است

به گزارش ندای اصفهان، حجت الاسلام رمضانعلی معتمدی روز شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در ۴۲ سال گذشته حرکت‌های زیربنایی و زیر ساختی زیادی در بخش فرهنگ انجام شده است، گفت: سند فرهنگی و چشم انداز برنامه ششم توسعه این استان در بخش فرهنگ و هنر تا سال ۱۴۰۴ تدوین شده است. بر اساس برنامه سند توسعه ششم، برنامه ۵ ساله‌ای ارائه دادیم و بر این اساس سند و چشم انداز فرهنگ و هنر برای ۱۴۰۴ برای هر شهرستان ارائه شده است.

وی با اشاره به رونمایی سند فرهنگی تا پایان سال افزود: از سال ۱۴۰۰ این سند به فرماندار، نماینده مجلس، امام جمعه و رییس اداره فرهنگ و ارشاد هر شهرستان ارائه می‌شود و از این پس باید طبق نقشه راه حرکت کنند،زیرا هدف از این سند عدالت فرهنگی درشهرها و روستاهاست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان همچنین به خسارت و آسیب به اصحاب فرهنگ و هنر در شرایط شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: به منظور حمایت از قشر هنرمندان در ارائه وام اقداماتی صورت گرفته است که از طریق سامانه کارا، هزار و ۹۱۳ پرونده درخواست وام ۱۲ درصدی ثبت شده است که مبلغ درخواستی کلی آنها ۵۶۵ میلیارد ریال بوده که ۵۰ درصد درخواست‌ها پرداخت شده است.

وی افزود: همچنین برای حمایت از مشاغل در توسعه کسب و کار فرهنگی ۳۳۵ تقاضا ثبت شد که در جمع ۱۰۰ میلیارد تومان درخواست وام ۴ درصدی ارائه شده است که از طریق شبکه بانکی پرداخت می‌شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تصریح کرد: همچنین به منظور حمایت از هنرمندان در کشور مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به هنرمندان در نظر گرفته شده که از طریق هنر کارت و عضو صندوق اعتباری هنر اختصاص یافته شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای آبان ماه امسال برای هنرمندانی که هنر کارت داشته اند این رقم شارژ شده که برای هنرمندان درجه یک مبلغ ۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تاکید کرد: فرهنگ زیر ساخت توسعه کشور است و ابر پروژه‌هایی که در کشور می خواهد طراحی و اجرا شود باید پیوست فرهنگی داشته باشد که ۹۰ درصد پروژه‌ها این پیوست را ندارد.

وی افزود: باید تمام پروژه‌ها پیوست فرهنگی و رسانه‌ای داشته باشد و در جلسات شورای فرهنگی استان نیز پیوست فرهنگی و رسانه ای را مطالبه شده است و تمام ادارات ما باید ارائه خدمات و تولیدات پیوست فرهنگی و رسانه ای داشته باشند

حجت الاسلام معتمدی همچنین از تشکیل ۹ کارگروه در زیر مجموعه شورای فرهنگ عمومی خبر داد و اظهار داشت: قرار است دستورات شورای فرهنگ عمومی از این کارگروه ها بیرون بیاید و جنبه اجرایی پیدا کند.

وی با اشاره به تشکیل۲۲۰ کارگروه تخصصی ذیل شورای فرهنگ عمومی استان گفت: در گزارش شورای فرهنگ عمومی کشور، رصد خانه اجتماعی شورای فرهنگ عمومی، سند توسعه و ارتقای کار کرد مساجد و ۹ کارگروه تخصصی که از مصوبات استانی اصفهان بود، دستور اجرای کشوری برای همه استان‌ها گرفت.

حجت الاسلام معتمدی تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه سیاست‌گذاری در قالب برنامه ریزی، حمایت و نظارت دارد اما دستگاه‌های دیگر در این زمینه وارد شده اند که به نظر می‌رسد مجلس شورای اسلامی باید قوانینی تصویب کند که سیاست‌گذاری بر عهده یک دستگاه یعنی فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد و سایر دستگاه ها مجری باشند.

وی با بیان اینکه ۱.۷ درصد بودجه دولت برای بخش فرهنگ و ارشاد است،گفت: از این بودجه زیر یک درصد به اداره کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها اختصاص می‌یابد که برای حقوق و دستمزد هزینه می‌شود و این در حالی است که با اندک اعتبار باید اداره کل کار فرهنگی انجام دهد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با تاکید به حمایت از بخش خصوصی و مردمی افزود: بودجه اداره کل فرهنگ و ارشاد باید برای فعالیت در اختیار بخش مردمی و خصوصی قرار بگیرد زیرا معتقد هستیم این بخش در حد اعجاز می تواند، کار کند.

وی گفت: زیر ساخت فرهنگی متوازن نیست و چرا نباید سهم فرهنگی همه شهرستان‌ها ادا شود وقتی سیاست اجرایی هست اما اعتبار و بودجه لازم دست اداره کل فرهنگ و ارشاد نیست.

معتمدی گفت: اعتبار و بودجه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان صفر است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715