جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱

سرگیجه، علت و روش های درمان

تقریباً همه‌ی افراد در زمانی از زندگی خود احساس عدم تعادل یا چرخیدن محیط به دور سر خود را داشته‌اند. این علائم معمولاً با نام سرگیجه شناخته می‌شوند. این مشکل شیوع بالایی دارد ولی در صورتی‌که علت ایجاد آن عواملی مانند فشار پایین خون و یا پارکینسون باشند می‌تواند به عارضه‌ای جدی تبدیل شود که در صورت درمان نشدن می‌تواند فعالیت‌های روزانه را با مختل کند.

ندای اصفهان- آگهی

سرگیجه اصطلاحی است که برای توصیف طیفی از احساسات مانند احساس غش کردن، منگی سر، عدم تعادل و ضعف به کار می‌رود. سرگیجه می‌تواند باعث ایجاد حس غلطی مبنی بر چرخش فضای اطراف در دور سر شود.

سرگیجه یکی از دلایل شایع مراجعه‌ بزرگسالان به پزشک می‌باشد. سرگیجه‌ی مکرر یا دائم می‌تواند به‌طور جدی زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. ولی سرگیجه به‌ندرت نشانه‌ای از یک عارضه‌ی خطرناک است. درمان سرگیجه به علت و علائم آن بستگی دارد. این درمان اثربخش خواهد بود ولی ممکن است مشکل شما دوباره بروز کند.

تقریباً همه‌ی افراد در زمانی از زندگی خود احساس عدم تعادل یا چرخیدن محیط به دور سر خود را داشته‌اند. این علائم معمولاً با نام سرگیجه شناخته می‌شوند.

این مشکل شیوع بالایی دارد ولی در صورتی‌که علت ایجاد آن عواملی مانند فشار پایین خون و یا پارکینسون باشند می‌تواند به عارضه‌ای جدی تبدیل شود. این عارضه در صورت درمان نشدن می‌تواند فعالیت‌های روزانه مانند رانندگی کردن و یا حتی راه رفتن را با مشکل مواجه کند. بنابراین مهم است که به هنگام مشاهده‌ی علائمی مثل حالت تهوع و سرگیجه، به پزشک خود مراجعه کنید.


برای دریافت مشاوره توسط بهترین متخصص مغز و اعصاب  دکتر حمیدرضا رخصت یزدی با  شماره تلفن های ۰۲۱۶۶۹۲۸۳۴۰ | ۰۹۰۲۶۶۹۲۸۸۸  و یا سایت http://www.rokhsatyazdi.com تماس حاصل فرمایید.


انواع سرگیجه

سرگیجه از نظر پزشکی، معنی به خصوصی ندارد ولی سه عارضه‌ی اصلی وجود دارند که به‌عنوان انواع سرگیجه در نظر گرفته می‌شوند:

1- احساس حرکت: زمانی که حرکتی وجود ندارد، مانند چرخیدن محیط به دور سر. زمانی که این مشکل در جریان زندگی عادی فرد به وجود می‌آید نشان‌دهنده‌ی مشکلی در سیستم وستیبولار گوش داخلی می‌باشد.

این سیستم مسئول حفظ تعادل بدن بوده و موقعیت بدن و سر شما را در فضا درک می‌کند. در حدود نیمی از موارد سرگیجه، از این نوع هستند.

2- سنگینی سر: سنگینی سر که با نام سنکوپ خفیف نیز شناخته می‌شود حالتی است که فرد احساس می‌کند در حالت غش کردن قرار دارد. این حالت معمولاً به دلیل بلند شدن بسیار سریع و یا تنفس عمیق به تعداد لازم برای ایجاد این حس بروز پیدا می‌کند.

3- عدم تعادل: مشکلی است مربوط به راه رفتن. افراد مبتلا به عدم تعادل زمانی که بر روی پاهای خود می‌ایستند احساس عدم تعادل کرده و فکر می‌کنند در حال زمین خوردن هستند.

علل سرگیجه

سرگیجه دلایل بسیار متفاوتی می‌تواند داشته باشد از جمله مشکلات مربوط به گوش داخلی، دریازدگی و اثرات دارویی. در برخی از مواقع این مشکل به دلیل یک عارضه‌ی پزشکی ایجاد می‌شود مثل گردش خون نامناسب، عفونت و یا آسیب.

احساسی که سرگیجه برای شما ایجاد می‌کند و عواملی که باعث شروع آن می‌شوند سرنخ‌هایی برای پیدا کردن علل ایجاد این مشکل هستند.

– عارضه‌های عصبی: برخی از اختلالات عصبی مثل بیماری پارکینسون و ام اس می‌توانند به‌طور پیش‌رونده باعث از دست دادن تعادل شوند.

– مشکلات مربوط به گوش داخلی (گیج رفتن سر): مغز افرادی که به اختلالات گوش داخلی مبتلا هستند، سیگنال‌هایی را از گوش داخلی دریافت می‌کند که با اطلاعات دریافت شده از چشم و عصب‌های حسی مطابقت ندارند. این مشکل باعث ایجاد پریشانی می‌شود.

– مشکلات مربوط به گردش خون: در صورتی‌که قلب شما خون کافی را به طرف مغز پمپ نکند ممکن است احساس سرگیجه، غش کردن و یا عدم تعادل داشته باشید.

– فقر آهن (کم‌خونی): ازجمله علائم دیگری که با داشتن کم‌خونی همراه با سرگیجه بروز پیدا می‌کنند می‌توان به خستگی مفرط، ضعف و رنگ‌پریدگی اشاره کرد.

– پایین بودن قند خون (هیپوگلایسمی): این مشکل معمولاً در افراد مبتلا به دیابت که از انسولین استفاده می‌کنند رخ می‌دهد. سرگیجه (سنگین شدن سر) ممکن است با تعریق شدید و اضطراب همراه باشد.

– داروها: سرگیجه ممکن است یکی از عوارض جانبی برخی از داروها مانند داروهای ضد تشنج، ضدافسردگی، آرام‌بخش‌ها و داروهای خواب‌آور باشد.

به‌طور خاص، داروهایی که فشارخون را کاهش می‌دهند در صورتی‌که فشارخون را بیش‌ازحد پایین بیاورند سبب سرگیجه و غش کردن می‌شوند.

– اختلالات اضطراب: برخی از انواع خاص اختلالات اضطراب می‌توانند سبب سرگیجه و سنگینی سر شوند. از جمله این اختلالات می‌توان به حمله‌های عصبی و یا ترس از ترک خانه و قرار گرفتن در محیط‌های باز و بزرگ (آگورافوبیا) اشاره کرد.

– گرمازدگی و از دست رفتن آب بدن: اگر در آب و هوای گرم فعالیت می‌کنید و یا اگر مقدار کافی مایعات نمی‌نوشید ممکن است به دلیل گرمازدگی و یا کمبود آب بدن احساس سرگیجه کنید. این مشکل در افرادی که داروهای خاص مربوط به قلب مصرف می‌کنند بارزتر است.

بیشتر بدانیم: علت و درمان سرگیجه

مشکلات ناشی از سرگیجه

افرادی که به سرگیجه دچار می‌شوند ممکن است آن را با علائم بسیار متفاوتی توصیف کنند ازجمله:

– توهم حرکت کردن یا چرخیدن (گیج رفتن سر)

– احساس معلق بودن، سرگیجه و سنگینی سر

– سردرد ناگهانی یا شدید

– استفراغ ممتد

– تغییرات ناگهانی در تکلم و حس بینایی و شنوایی

– تلوتلو خوردن و مشکل در راه رفتن

– غش کردن

– درد سینه یا ضربان قلب نامنظم

– بی‌حسی یا ضعف

– تنگی نفس

– تب بالا

– خشک شدن و گرفتگی گردن

– آسیب به سر

– تشنج

نحوه تشخیص سرگیجه

علائم و نشانه‌های درد گردن شامل خشکی و گرفتگی گردن، احساس سوزش، تیر کشیدن درد و منتشر شدن آن، احساس فشار و احساس گزگز و مورمور هستند.

– ممکن است عضلات گردن و صورت و شانه دردناک بوده و به لمس حساس باشند.

– عضلات بعد از قرارگیری در شرایط انقباض شدید، دچار اسپاسم می‌شوند.

– در این حالت محدوده حرکتی گردن کم می‌شود و احتمالا بیمار نمی‌تواند گردن خود را حرکت دهد.

– در صورتی که عصب‌ها درگیر باشند، علائم گزگز، مورمور، بی‌حسی یا ضعف در شانه‌ها، بازوها و دست‌ها بروز می‌کنند.

تشخیص سرگیجه

تشخیص سرگیجه یک فرایند پیچیده است و معمولاً به چندین تست مختلف نیاز دارد. در اکثر موارد روند تشخیص با بررسی دقیق سوابق پزشکی و یک معاینه‌ی فیزیکی شروع می‌شود. هرچقدر که در مورد زمان شروع سرگیجه، زمانی که سرگیجه شیوع بیشتری دارد و احساسات خود به هنگام بروز سرگیجه اطلاعات دقیق‌تری به پزشک بدهید، او بهتر می‌تواند تشخیص را انجام دهد.

1- آزمایش حرکت چشم: یکی از شاخصه‌های سیستم تعادلی بدن که به راحتی قابل اندازه‌گیری است، حرکت سریع و ناخودآگاه چشم به نام دودوئک یا نیستاگموس می‌باشد.

با تحریک دستگاه عصبی شما با روش‌های مختلف که باعث تحریک دستگاه تعادلی می‌شوند و سپس اندازه‌گیری دقیق حرکت چشم، پزشک شما می‌تواند در مورد مشکلات موجود در دستگاه وستیبولار، اطلاعات زیادی را کسب کند.

2- آزمایش عصب کرانیال

3- تست موقعیتی حرکت دادن سر

4- آزمایشات تعادل ایستایی مانند تست رومبرگ

5- تست فشار فیستولا

6- سی تی اسکن

7- اسکن MRI

 


بیشتر بدانیم: آیا سرگیجه خطرناک است؟


انواع روش های درمانی سرگیجه

دارو درمانی

داروهای ضد سرگیجه‌ی متعددی وجود دارند که می‌توانند به شما در مراحل اولیه یا شدید سرگیجه کمک کنند. این داروها همان داروهایی هستند که برای درمان دریازدگی به کار می‌روند. این داروها معمولاً در دوره‌های ۳ تا ۱۴ روزه تجویز می‌شوند که به عارضه‌ی مورد درمان بستگی خواهد داشت.

عمل جراحی

تنها بخش بسیار جزئی و کوچکی از افراد مبتلا به سرگیجه برای بهبود علائم خود نیازمند عمل جراحی می‌باشند. عمل جراحی تنها برای افرادی در نظر گرفته می‌شود که پس از استفاده‌ی بلندمدت از داروها و انجام برنامه‌های توان‌بخشی، بهبودی در علائم وی مشاهده نشده است.

دیگر روش‌های درمانی

رفتاردرمانی شناختی (CBT) می‌تواند برای افرادی که به استرس، اضطراب و یا افسردگی مبتلا هستند مفید باشد.

روش‌های آرامش بخشی و تمرینات تنفسی می‌توانند برای کاهش استرس و اضطراب مؤثر واقع شوند.

بسیاری از افراد می‌گویند که مدیتیشن نیز می‌تواند استرس را کاهش دهد.

برای دریافت مشاوره توسط بهترین متخصص مغز و اعصاب  دکتر حمیدرضا رخصت یزدی با  شماره تلفن های ۰۲۱۶۶۹۲۸۳۴۰ | ۰۹۰۲۶۶۹۲۸۸۸  و یا سایت www.rokhsatyazdi.com تماس حاصل فرمایید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715