جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹

“خودروهای کاروان” به مناسبت ایام دهه فجر به حرکت درآمدند

در این روزها که شیوع ویروس کرونا صنعت گردشگری را در بحران فراوان غوطه‌ور کرده، سفر با خودروهای کاروانی یکی از روش‌هایی است که سفر همراه با سلامتی را برای گردشگران فراهم می‌کند.

به گزارش ندای اصفهان، با شیوع ویروس کرونا در جهان، تمامی صنایع دچار خسارت و زیان شدند که شاید گردشگری را بتوان به عنوان خسارت‌زده‌‌ترین این صنایع نام برد. سفرهای داخلی و خارجی به میزان بسیاری کاهش یافت، فعالیت هتل‌ها و مهمانسراها متوقف شد و بسیاری از آژانس‌های مسافرتی نیز اعلام ورشکستگی کردند. با این وجود تلاش‌های نیز برای جبران این خسارات انجام گرفته است.

گردشگری با خودروهای شخصی از متداول‌ترین انواع گردشگری است که بسیاری از افراد تجربه آن را دارند، با این وجود خودروهای شخصی تنها به عنوان یک وسیله حمل و نقل شناخته می‌شوند و افراد نیاز دارند مکان خواب و نیاز‌های اولیه زندگی خود را فراهم کنند و این خود می‌تواند نگرانی افراد بابت شیوع کرونا افزایش دهد.

خودروهای کاروان خودروهایی هستند که همزمان نیاز به حمل و نقل و مکانی برای استراحت را فراهم می‌کنند و این خود نوعی از گردشگری است که این روزها در دنیا طرفداران زیادی پیدا کرده است. این خودروها همانند خانه‌ای سیار می‌توانند گردشگران را در سراسر دنیا همراهی کنند.

برای نخستین بار این خودروهای کاروان موفق به فعالیت زیر نظر کانون جهانگردی اتومبیل ایران و تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شدند و به مناسبت ایام‌الله دهه فجر سفری را از تهران به مقصد کیش آغاز کردند که شهر اصفهان نیز در این میان میزبان این گروه از خودروهای کمپر بود.

رئیس حوزه اتومبیل‌رانی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی استان اصفهان در ارتباط با این موضوع اظهار داشت: 15 خودرو کاروان در اصفهان مستقر شدند و در ادامه راه نیز خودروهای دیگری به این جمع اضافه خواهند شد. مقصد بعدی این گروه شیراز است و یک شب را نیز در آنجا سپری خواهد کرد. خودروهایی از شهرهای اصفهان، تهران، گرگان و مشهد در میان این 15 خودرو قرار دارند.

علی سمندریان افزود: جهت گسترش صنعت گردشگری و قدردانی از حاضران در این رویداد، لوح‌های تقدیری نیز به رانندگان و گردشگران اهدا خواهد شد. فعالیت گروه خودروهای کاروان باید در بین مردم شناخته شود و امیدواریم مردم بتوانند ضمن آشنایی با فعالیت‌های چنین گروه‌هایی، به جمع این افراد نیز بپیوندند.

وی در ادامه از تجربه سفر با خودروهای کاروان گفت و بیان کرد: تمامی تجهیزات یک سفر بدون هتل را دارند. این خودروها دارای مکانی برای خواب، حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه هستند و همچنین سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی نیز در این گونه از خودروها نصب شده است. سفر با این خودروها می‌تواند هزینه‌های یک سفر عادی را تا حدود زیادی کاهش دهد.

رئیس حوزه اتومبیل‌رانی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی استان اصفهان ادامه داد: هر کدام از این خودروها به نسبت ابعاد می‌توانند از 2 تا 4 نفر را پوشش دهند. البته تجهیز و خرید این خودروها در شرایط امروزی به هزینه‌ای بالغ بر 350 میلیون تومان نیاز دارد. بنابراین افراد علاقه‌مند نیاز دارند هزینه‌های اولیه‌ای در نظر داشته باشند.

در ادامه مدیر کلوپ کمپینگ و کاروانینگ این رویداد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه این سفر به مناسبت ایام مبارک دهه فجر برنامه‌ریزی شده است اظهار داشت: در طول این گردش که از تهران آغاز شده و به جزیره کیش ختم خواهد شد، در شهرهای اصفهان و شیراز نیز توقف خواهیم کرد تا مردم بتوانند با خودروهای کاروان آشنا شوند و از فعالیت‌های ما نیز با خبر شوند.

سهراب گل بنفش اضافه کرد: این خودروها طراحی شدند تا گردشگران با طیب خاطر به سفر بپردازند. با وجود شرایطی که ویروس کرونا برای دنیا رقم زده، سفر با این گونه از خودروها به دلیل عدم نیاز به هتل، سرویس‌های بهداشتی بین راهی و رستوران‌ها کاملا سالم و بهداشتی است. در این یک سال اخیر، گردش با این گونه از خودروها در تمامی دنیا تا حدود 70 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: برخی تصور می‌کنند به دلیل آن که خودروهای کاروان همه نیازهای زندگی را فراهم می‌کنند، به فعالیت هتل‌ها و رستوران‌ها لطمه وارد می‌کند، این در حالی است که سال‌ها است این رشته از صنعت گردشگری در دنیا به راه افتاده و هیچ صدمه‌ای به فعالیت هتلداران و رستوران‌داران وارد نکرده است.

مدیر کلوپ کمپینگ و کارانینگ استان اصفهان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: خودروهای کاروان روح افراد را صیقل می‌بخشد. این خودروها خانه‌ای هستند که حیاطش به وسعت یک دنیاست و سفر با این خودروها به سراسر جهان ممکن است. طبیعت‌گردی و مسافرت با این خودروها به دلیل عدم نیاز به مکانی برای استراحت میسرتر است. گردشگران می‌توانند در هر کجا که خواستند اطراق کنند بدون آن که لطمه‌ای به فردی یا مکانی وارد شود.

محمود هراتیان ادامه داد: البته اکثر گردشگران این نوع از گردشگری نیاز دارند مدتی را نیز در هتل‌ها و مهمانسراها سپری کنند و همواره می‌توان از این خودروها استفاده کرد اما به طور کلی این خودروها سفر با تمام امکانات زندگی را فراهم می‌کنند.

بیشتر بخوانید

البته این نوع از گردشگری نیز سختی‌ها و مشکلات خود را دارد. هراتیان با اشاره به همین موضوع گفت: منابع همچون آب و برق و مخازن فاضلاب در این خودروها محدود است و گردشگران باید برنامه‌ریزی برای مصرف منابعشان داشته باشند. همچنین پوشاک و مواد غذایی نیز باید به میزان کافی تدارک دیده شود تا در صورتی که در طول سفر، گردشگران به مشکلاتی برخوردند از این نیازهای زندگی غافل نشوند.

وی ادامه داد: به دلیل آن که فرهنگ استفاده از خودروهای کاروان همچنان در ایران نهادینه نشده، حس کنجکاوی مردم و سرک کشیدن‌ها به داخل خودروها کمی گردشگران را آزار می‌دهد اما با وجود تمامی این مشکلات، انجام چنین سفری در پایان با لذت و شادمانی همراه خواهد بود.

یکی از گردشگران حاضر در این رویداد نیز بیان کرد: خودروهای کاروان لذتی همراه با محدودیت و کوتاه‌ترین فرصت‌ها را به ما می‌دهد. آسایش و امکاناتی که هر کس در خانه‌های خود دارد در این خودروها به حداقل رسیده و گردشگران باید از این امکانات حداقلی، بیشترین بهره‌برداری را داشته باشند. لذت این گونه سفرها اگر به صورت گروهی باشد بیشتر هم خواهد شد و افراد همچون یک خانواده در کنار هم می‌مانند.

وی افزود: به ظاهر سفر با این خودروها لذت‌بخش است که البته لذت فراوانی دارد اما بدون مشکل نیست. افراد باید بسیار مراقب همسفران خود باشند و هر لحظه از وضعیت آب و هوایی جویا شوند. انتخاب مسیر درست نیز یکی از چالش‌های این گونه از سفرها است. به طور کلی سفر با خودروهای کاروانی همچون مسیر یک زندگی است که انتخاب‌ها، تصمیمات سخت و آسان زیادی به همراه دارد و اگر تصمیمات درست باشند، لذت بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

سفر با خودروهای کاروان تجربه‌ای جذاب است که مطمئنا بسیاری از مردم علاقه دارند حتی برای یک بار این نشاط را تجربه کنند. بنابراین اگر افراد بتوانند از پس هزینه‌های خرید و تجهیز این گونه از خودروها برآیند، گردشگری نیز در این شرایط شیوع بیماری کرونا فراهم خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715