پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸

ضرورت پاسخگویی و شفاف سازی مسئولان؛

ماجرای مشکوک ورود یک واکسن خارجی با برچسب سوئد/ واکسن «آسترازنکا» در حال ورود به ایران متعلق به کدام کشور است؟/ از ادعای سفارت انگلیس در تهران تا اظهارنظر سفیر ایران در لندن +تصاویر و جزئیات

امروزه ما با شرکت های داروسازی یا واکسن سازی چند ملیتی روبرو هستیم که مرکز آنها مثلاً در آمریکا و انگلیس است، اما در سایر کشورها نیز تولید می شوند.

به گزارش ندای اصفهان، اواخر دی ماه و بعد از بیانات مهم رهبر انقلاب پیرامون ممنوعیت ورود واکسن های آمریکایی و انگلیسی، جهان نيوز طی گزارشی با عنوان «یک نگرانی جدید درباره واکسن‌های خارجی» هشدار داد که نهادهای نظارتی باید به این موضوع توجه کنند که تهیه واکسن از طریق «کواکس» و در قالب این مجموعه نیز باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. این امکان وجود دارد که واکسن های آمریکایی یا هر واکسنی که ورود آن به کشور ممنوع است با برچسب این مجموعه وارد ایران شوند.

اما اخیراً سعید نمکی وزیر بهداشت، گفته است: «شرکت آسترازنکا اعلام کرد که از ماه فوریه تحویل 4.2 میلیون دوز واکسن کرونا را به ایران در قالب کواکس آغاز می‌کند».


چند روز  قبل نیز، جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، مدعی شده بود که از چندین مبادی، واردات واکسن در حال انجام است و یکی از آنها واکسن آسترازنکای متعلق به سوئد است.

اما قضیه جایی عجیب می شود که به تازگی سفارت انگلیس در تهران، درباره ورود 4.2 میلیون دوز واکسن آسترازنکا به ایران، بیانیه صادر می کند و بعد از آن هم شبکه های ضدانقلاب به این موضوع اشاره می کنند!

از طرفی، حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس هم در کانال شخصی خود می‌نویسد که خرید واکسن از انگلیس در دستور کار قرار ندارد، اما این را هم تأیید کرده است که چهار میلیون و دویست هزار واکسن تولید شرکت آسترازنکا در چارچوب برنامه کواکس خریداری شده که قرار است بزودی به ایران ارسال گردد!

اما هنوز این سؤال باقی مانده است که اساساً اگر این واکسن ارتباطی با انگلیس ندارد، چرا سفارت انگلیس در تهران باید بیانیه بدهد؟!

شرکت آسترازنکا برای کدام کشور است؟
از اینها گذشته، با یک گشت و گذار ساده مشخص می شود که آسترازنکا، یک شرکت بریتانیایی – سوئدی بوده و  دفتر مرکزی آن نیز در کمبریج انگلستان واقع شده است. حتی به گفته سایت این شرکت، مرکز Gaithersburg در ایالات متحده آمریکا، یکی از سه مرکز جهانی استراتژیک AstraZeneca  (در کنار دو مرکز کمبریج و گوتنبرگ) است. با مراجعه به وبسایت این شرکت نیز به راحتی  می توان اطلاعاتی درباره این سه مرکز به همراه تصاویر دریافت کرد:

 
Cambridge, UK (بریتانیا)

 
Gaithersburg, US (ایالات متحده)

 
Gothenburg, Sweden (سوئد)


همچنین بر اساس ادعای فارس، واکسن این شرکت برای کشورهای اروپایی عمدتا در انگلیس تولید می‌شود اگر چه کارخانه‌هایی در داخل اروپا هم در تولید آن دخیل هستند. آسترازنکا همچنین یک کارخانه بزرگ در هند دارد.

در هر صورت امروزه ما با شرکت های داروسازی یا واکسن سازی چند ملیتی روبرو هستیم که مرکز آنها مثلاً در آمریکا و انگلیس است، اما در سایر کشورهای دنیا نیز تولید می شوند. حتی این احتمال وجود دارد که با نام سایر کشورها هم وارد کشورمان شوند. اما در مورد واکسن آسترازنکا نیز شاهد هستیم  که برخی افراد در داخل کشور با نام واکسن سوئدی از آن نام می برند.

از سوی دیگر، به تازگی ایسنا نیز گزارش داد که مسئولان سلامت در فرانسه اعلام کردند: «واکسن کروناویروس آسترازنکا تنها باید به افراد کمتر از ۶۵ سال تزریق شود».

آلمان و اتریش نیز توصیه کرده اند که تزریق این واکسن به افراد کمتر از ۶۵ سال محدود شود.

ایندیپندنت نیز به تازگی گفته است که سوییس تایید واکسن کرونای  آسترازنکا را صادر نکرده است.

از طرفی، یورونیوز اروپا، در اواخر ماه ژانویه مدعی شد که آسترازنکا می‌گوید که محصول این شرکت، آنچنان تاثیری در برابر انواع جهش‌یافته ویروس ندارد. شرکت آسترازنکا پیشتر اعلام کرده بود که برنامه ساخت یک دوز مکمل واکسن، مخصوص گونه‌های جدید ویروس کرونا را آغاز می‌کند.


در هر صورت این گزاره ها نشان می دهد که این واکسن هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و جا دارد که نسبت به ایمن بودن و کارایی آن حساسیت وجود داشته باشد و به دور از بازی های رسانه ای و سیاسی کاری به آن پرداخته شود و از آن مهمتر اینکه، با در نظر داشتن این موضوع که مقام معظم رهبری نیز نسبت به ورود واکسن های با مبدأ آمریکا، انگلیس و فرانسه به دلیل سوء سابقه این کشورها  هشدار داده اند، به نظر می رسد دلسوزان وزارت بهداشت و نهاد های نظارتی باید بیش از پیش حساسیت نشان دهند تا جان میلیون ها ایرانی در معرض تهدید قرار نگیرد.

اما به طور کلی، اینکه از یک کشور آفریقایی یا از قلب اروپا و یا از طریق یک سازو کار بین المللی، واکسنی را وارد کنیم، خیلی مهم نیست، بلکه موضوع اصلی و قابل اهمیت، کشور مبدأ و سازنده این واکسن ها هستند. بنابراین ضرورت دارد با توجه به گزارش های ذکر شده، مبدأ اصلی واکسن هایی نظیر آسترازنکا یک بار دیگر با دقت بررسی شود.

انتهای پیام/

منبع:جهان نيوز

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715