چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵

نگاهی فاخر و خلاقانه به ماسک

توسعه و پیشرفت ایرانی به اینجا رسیده که علاوه بر ماشین، کیف دستی، کفش، پیراهن و کیف پول، ماسک نیز با بقیه هم‌رنگ گشته است. همه چیز قدم قدم جلو خواهد رفت. انشاء الله روزی ربات هم خواهیم ساخت، کاری ندارد. فقط تا جوانان جویای کار موجود است نیازی نیست با این کمبود آب، برق و گاز، با یک ربات برقی، منابع انرژی را هدر دهیم

ندای اصفهان- سمیه نوری

تولید باعث رشد کشور می‌شود، منجر به اشتغال جوانان می‌گردد. سودآور برای دولت و ملت است. باعث صادرات چندصدهزار دلاری می‌گردد و از خروج چندصدهزار دلار کشور جلوگیری می‌نماید. همه و همه فقط با تولید همراه با تلاش ، کوشش و نوآوری محقق می‌گردد. نوآوری به معنای ایجاد یک چیز جدید است. ایجاد تغییر در محصولات یا خدمات و نیز تغییر در روش خلق و عرضه‌ آن‌ها، با هدف پاسخگویی به بازارهای جدید و نیازهای متغیر مشتریان است.

نوآوری چگونه؟

با ورود کرونا به ژاپن در برخی از فروشگاه‌های خود نوآوری ایجاد کرد. ربات گشت ارشاد جهت هشدار ماسک و فاصله اجتماعی طراحی نموده و ساخته است. فاجعه‌ کرونا در ژاپن باعث رونق پروژه‌ای شد که دو سال بود خاک می‌خورد. شرکت ژاپنی دو سال پیش، ماسک هوشمندی با قابلیت تبدیل گفتار به متن، ارسال آن از طریق پیامک و ترجمه همزمان متن به چند زبان را طراحی کرده‌بود. این ماسک بعد از دو سال اکنون، بازار فروش پر رونقی را به خود اختصاص داده است. در هنگ کنگ یک شهروند بخشی از اوقات فراغت خود را به درست کردن ماسک از پاکت مقوایی شیر و نوشیدنی اختصاص داده است.کاری نو در عین حال بدون هیچ هزینه‌ جانبی.

ایرانی چه فعالیتی را در پیش گرفته است؟

کشور ایران یک رنگی را که در پیش گرفته بود، اما اکنون پیشرفته‌تر قدم بر می‌دارد. توسعه و پیشرفت ایرانی به اینجا رسیده که علاوه بر ماشین، کیف دستی، کفش، پیراهن و کیف پول، ماسک نیز با بقیه هم‌رنگ گشته است. همه چیز قدم قدم جلو خواهد رفت. ان شاء الله روزی ربات هم خواهیم ساخت، کاری ندارد. فقط تا جوانان جویای کار موجود است نیازی نیست با این کمبود آب، برق و گاز، با یک ربات برقی، منابع انرژی را هدر دهیم. یک جوان را به این منظور استخدام می‌کنیم.

آنچه بیان شد بیان‌گر آن است که دین اسلام بر پایه‌ صرفه‌جویی استوار است. دوختن ماسک نیز، در این زمان کم و بیش در بیشتر خانواده ها رواج دارد، که یکی از نمونه‌های بارز صرفه‌جویی است. ماسک از داخل در مقابل بخار تنفس ما قرار می‌گیرد واز خارج تا حدودی ویروس‌ها و گرد و غبار را دور می نماید. در میان انبوه ایده‌های کرونایی از ابتدای شیوع ویروس تاکنون، نقش ماسک بسیار جدی مورد بررسی قرار گرفته است. برخی پژوهشگران مدت زمان استفاده از یک ماسک یکبار مصرف را حدود ۲ ساعت و برخی دیگر حدود ۴ ساعت اعلام نموده‌اند. ماسک بعد از گذشت این زمان، قدرت حفاظت خود را از دست می‌دهد و توانایی جلوگیری از ابتلا به کرونا را نخواهد داشت. عقل حکم می‌کند که جهت عبور از این تونل وحشت، همان دو ساعت را بپذیریم.

حال، اگر فردی تک نفره برای خرید لوازم ضروری منزل ۴ ساعت بیرون از خانه راه برود، دو ماسک نیاز دارد. اگر جمع و تفریق بلد باشیم در می‌یابیم که هزینه ماسک نورعلی‌نور است و هزینه‌ای سرسام آور را به خانواده‌ها تحمیل می‌نماید. کار نو این‌گونه نیست که ماسک یکبار مصرف را در کیف گذاشته آن را بشوییم و مجدد استفاده نماییم. در صورت انجام این فرآیند، خود را گول زده‌ایم. آن ماسک در میان جمعی که ویروس کرونا در بین آنها جا خوش کرده، هیچ تاثیری ندارد.

شاید دوخت ماسک پارچه‌ای را بتوانیم با نوآوری همراه نماییم. وقتی از دو لایه پارچه و یک لایه دستمال کاغذی بین دو لایه استفاده نماییم، خلاقانه و به صرفه‌تر است. جهت کاربردی‌تر نمودن این نوع ماسک، می‌توان به جای دستمال کاغذی از دستمال پارچه‌ای آغشته به آب نمک در ابعاد ماسک استفاده کرد.

به جای عوض کردن ماسک، دستمال بین دو لایه را هر ۲ ساعت تعوض نماییم. بعد از هر بار استفاده نیز، آن را با آب داغ شسته و اتوکشی کنیم.

 درنتیجه، با دوخت ماسک خانه‌ خود را به کارخانه‌ای کوچک تبدیل نموده‌ایم. در حال حاضر مادربزرگ‌ها و افراد سالمند فامیل، اوقات فراغت بیشتری دارند. در این امر با یک آموزش ساده به این افراد، می‌توان برای خود و فامیل ماسک تهیه کرد. این فعالیت، هم حس نشاط و شادمانی را به بزرگترها القا نموده و هم به اقتصاد خانواده‌ها کمک چشمگیری می‌نماید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715