پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴

قطعی آب زمستانی در اصفهان/ خشکسالی دست از سر نصف‌جهان بر می دارد؟

اصفهان همچنان درگیر پدیده خشکسالی است و در فصل سرما هم آب در برخی مناطق استان قطع و یا کم‌فشار است.

به گزارش ندای اصفهان، باوجود بارش‌های آذر، نصف‌جهان دی ماهی خشک و بدون بارش را پشت سر گذاشت. البته همان بارش‌های پاییزی نیز کافی نبود و بخش‌هایی از اصفهان همچنان با قطعی و کاهش فشار آب روبرو است و این یعنی خشکسالی در این استان ادامه دارد.

زاینده‌رود خشک نیز خبر از وضعی ناامیدکننده برای کشاورزان می‌دهد و بر اساس آمار اعلام شده، سد زاینده‌رود ذخیره آبی مطلوبی ندارد و این هشداری برای مردم است.
براساس آمار اعلامی اداره‌کل هواشناسی استان اصفهان میزان بارش در آذر ماه ۴۳۷ میلی‌متر بوده است، بنابراین نسبت به میانگین سال‌های اخیر ۳۰ درصد کاهش بارندگی را شاهد بودیم. همچنین ۷۴.۲ درصد از مساحت استان درگیر خشکسالی است.
قطعی آب زمستانی در اصفهان/ خشکسالی دست از سر نصف‌جهان برنمی‌دارد

کاهش ۴۱ درصدی ذخیره آب در سد زاینده‌رود

مسعود میرمحمدصادقی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما درباره کاهش ذخیره آب در سد زاینده‌رود اظهار کرد: میزان ذخیره آب در این سد کمتر از پارسال شده و این هشداری برای شهروندان است.
او ادامه داد: در حال حاضر میزان آب سد زاینده رود ۱۸۳ میلیون متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۰ تا ۴۱ درصد کمتر است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان افزود: میزان بارش سال آبی جاری تاکنون ۴۳۷ میلی‌متر بوده است که نسبت به میانگین بلندمدت با کاهش ۳۰ درصدی بارش در استان مواجه هستیم.
میرمحمدصادقی گفت: میزان ورودی آب سد زاینده رود ۱۴.۵ متر مکعب برثانیه و خروجی آن ۱۳ متر مکعب بر ثانیه است.
قطعی آب زمستانی در اصفهان/ خشکسالی دست از سر نصف‌جهان برنمی‌دارد

تحلیل و بررسی میزان بارش و مساحت درگیر خشکسالی در اصفهان

لیلا امینی رئیس مرکز تحقیقات اداره‌کل هواشناسی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما درباره وضع خشکسالی و میزان بارش تا آذر اظهار کرد: ۷۴.۲ درصد از مساحت استان درگیر خشکسالی است و فقط ۲۵.۸ درصد شرایط عادی دارد که با مقایسه ماه‌های گذشته مشخص می‌شود مساحت مناطق درگیر خشکسالی در استان تنها ۶ درصد کاهش یافته است.
او افزود: خشکسالی بلند مدت، بسیاری از مناطق حوضه گاوخونی را نیز فراگرفته به گونه‌ای که ۶۲.۷ درصد از مساحت آن درگیر خشکسالی است و فقط ۳۳.۱ درصد از مساحت این حوضه شرایط عادی دارد و۴.۳ درصد هم در وضع ترسالی است.
رئیس مرکز تحقیقات اداره‌کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: باتوجه به اینکه در پایان آذر امسال ۷۴.۲ درصد مساحت استان و۶۲.۷ درصد از مساحت حوضه آبخیز گاوخونی درگیر خشکسالی بلند مدت بوده است پس باید مصرف آب در بخش‌های مختلف مدیریت شود.
امینی اظهار کرد: از مجموع ۷۴.۲ درصد مساحت استان که درگیر خشکسالی بوده ۲۵.۶ درصد خشکسالی خفیف ۲۵.۸ درصدخشکسالی متوسط، ۲۰.۴ درصد خشکسالی شدید و ۲.۴درصد درگیر خشکسالی بسیار شدید است.
او گفت: البته مساحت مناطق درگیر خشکسالی کشاورزی نسبت به ماه‌های قبل ۱۰.۲ درصد کاهش یافته است.
رئیس مرکز تحقیقات اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: با وجود بارش‌های مناسب در آذر و تا حدودی بهبود وضع خشکسالی هواشناسی، صرفه‌جویی در مصرف آب در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی، خدمات و مصارف خانگی همچنان توصیه می‌شود.
قطعی آب زمستانی در اصفهان/ خشکسالی دست از سر نصف‌جهان برنمی‌دارد
برنامه ریزی برای جلوگیری از خشکسالی
منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل کاهش بارندگی‌ها و خشک شدن چاه‌های حدود ۱۶۹ روستای استان اصفهان، این مناطق با تانکر آب‌رسانی می‌شوند و چاه‌های اطراف حوضه زاینده رود نیز با خشکسالی مواجه هستند.
او گفت: تابستان امسال حدود ۳۰۰ روستای استان با تانکر آب‌رسانی شدند و با توجه به برنامه ریزی شرکت آب و فاضلاب استان ۳۰۰ کیلومتر از شبکه‌های فرسوده آبادسازی می‌شود.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: بیشترین خشکسالی را در غرب و جنوب استان مشاهده می‌کنیم بنابراین برنامه‌هایی برای مقابله با این بحران در نظر داریم.
شیشه‌فروش افزود: آبادسازی چاه‌های فرسوده مناطق مختلف استان و اجرای طرح‌های تأمین آب روستا‌ها از جمله این برنامه‌ها است.
او ادامه داد: حدود ۱۰۹ شهرداری در استان اصفهان آب لازم برای فضای سبز را از آب آشامیدنی جدا کرده‌اند. به صنایع هم اعلام شده که باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنند و سامانه‌های جمع‌آوری پساب داشته باشند.

بازخوانی آمار دوره ۱۰ سال گذشته تا پایان آذر امسال بیانگر میزان خفیف تا بسیار شدید خشکسالی بلند مدت در بسیاری از مناطق استان است. با وجود درخواست همیشگی مسئولان از مردم برای صرفه‌جویی در مصرف آب، به نظر می‌رسد طرح‌های جدید آب‌رسانی به اصفهان نیز باید با سرعت بیشتری دنبال شود.

گزارش از اسماء جابری

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. محمد گفت:

    سلام شما مگر نمی دانستید سال ۹۹خشکسالی است در تابستان ۹۹دبی آب رودخانه را کم میکردیدو صرفه جویی می‌کردید ولی کمتر در رودخانه جاری می‌کردید تا الان نمی گفتید آب پشت سد نیست یا در تر سالی یک حدی بگذارید و سد را اینقدر خالی نکنید

  2. محمد کتابچی گفت:

    سلام شما مسولین در مواقع تر سالی باید یک حدی برا سد بگذارید و از حد نباید بگذارید سد خالی شود والان بگوید پشت سد ۲۰درصد آب است ولااقل پارسال تابستان کمتر آب رها می‌کردید تا الان به این روز نمی افتادیم که بگویید آب نیست چرا پیش بینی وتدبیر نیست وقتی هست اصراف وقتی هم نیست باید همه جا خشک شود

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715