جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳

رئیس کل دادگستری استان اصفهان: سند تحول قضایی در دست اجرا است

محمدرضا حبیبی با اشاره به سند تحول قوه قضاییه اذعان کرد: گزارش مفاسد نباید از روی غرض ورزی و اختلافات باشد که فضای تهمت و افتراء باز شود به ویژه در فضای مجازی و سایت‌هایی که مجوز فعالیت ندارند و در مقابل حمایت از فعالان اقتصادی در دستور کار قرار دارد

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، محمدرضا حبیبی صبح شنبه در نشست خبری با خبرنگاران که در آستانه دهه فجر برگزار شد، ضمن تبریک این دهه و همچنین تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) با بیان اینکه دهه فجر امسال تفاوت اساسی با سال‌های گذشته دارد، اظهار داشت: دشمنان با رفتارهای نسنجیده موجب می‌شوند که نگاه مردم به انقلاب اسلامی و نظام بیش از پیش جلب شود.

وی افزود: دنیا به‌خاطر دارد که سران سلطه‌گر کاخ سفید عده‌ای فریب خورده را گرد هم جمع‌آوری کرده و شعار می‌دادند که مانع برگزاری چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خواهند شد و نظام جمهوری اسلامی سقوط خواهد کرد اما امروز شاهد هستیم کسانی که شعار نابودی نظام مقدس جمهوری اسلامی را سر می‌دادند به خفت و خواری گرفتار شدند و هر کدام به سوراخی خزیدند.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان ادامه داد: مسئولان باید شگرگزار باشند که مردم در برابر مشکلات اقتصادی و معیشتی صبر پیشه کرده‌اند. خدمت صادقانه و بی منت برای رفع مشکلات اساسی مردم از فعالیت‌های مهم مسئولان است.

وی با به اشاره به انتخابات 1400 تاکید کرد: افراد شاخص سیاسی در جهت وحدت، خدمت و رفع مشکلات مردم گام بردارند و در انتخابات ضمن ایجاد رقابت صحیح زمینه را برای حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای را فراهم کنند تا افراد شایسته برای خدمت به مردم انتخاب شوند.

حبیبی تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی یک نظام ولایی است که حضرت محمد (ص) پایه‌گذار نظام اسلامی هستند. و نظام جمهوری اسلامی را نظام نور می‌دانیم؛ جدای از عملکردهای اشتباهی که گاهی رخ داده و عده‌ای مستکبر می‌خواستند که نور الهی را خاموش کنند بر خلاف اراده مستکبران اداره خداوند بر این است که نور الهی فراگیر شود.

وی افزود: بیش از دو سال است که از انتصاب آیت الله رئیسی در سمت ریاست قوه قضائیه می‌گذرد که وی با شعار «وحدت تحول  برنامه محور» در دستگاه قضائی سند ویژه‌ای برای این امر تدوین کرده و همواره این موضوع را در دستور کار این دستگاه با سند تحول قرار دادند که تلاش قوه قضاییه این است که در راستای اهداف این سند حرکت کند.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با بیان اینکه برخی از برنامه‌های سند تحول کوتاه مدت، برخی میان مدت و برخی بلند مدت است که در سه حوزه و حتی در برخی موارد در سه قوه اجرایی خواهد شد، ادامه داد: برخی از قوانین قدیمی است که باید اصلاح و به روز رسانی شود، در حوزه اجرا برخی از موارد نیاز به ساپورت اعتبار دارد و بودجه سالیانه که برای قوه قضاییه در نظر گرفته شده کافی نبوده و نیاز به توجه بیشتر دارد.

جزییات اجرایی سند تحول در قوه قضاییه

وی با بیان اینکه یکی از موادی که در سند تحول پیش بینی شده بحث فن آوری اطلاعات است و در حال حاضر بالای 93 درصد ابلاغیه‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود، گفت: تنها شش درصد باقی مانده که به صورت دستی ارائه می‌شود که امیدواریم  به‌زودی به صفر برسد.

حبیبی ادامه داد: در حال حاضر اکثر زندان‌ها و حوزه‌های قضایی به سیستم الکترونیکی تجهیز شده و محاکمه زندانیان در استان اصفهان به صورت الکترونیکی و بدون حضور آنها انجام می‌شود و بین استانی را نیز در دستور کار داریم.

وی با تاکید بر اینکه رسیدگی به پرونده‌های معوقه با توجه به میزان ورودی به دادگاه‌ها مورد توجه بوده است، افزود: به عنوان مثال در اصفهان طی یکسال و نیم گذشته در مقطع تجدید نظر 10 هزار پرونده معوقه تعیین تکلیف شد گرچه قبلا این رقم حدود 16 هزار پرونده بود.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با تاکید بر سخنان ریاست قوه قضائیه که از محورهای سند تحول شورای حل اختلاف در جهت صلح و سازش است، افزود: شورای حل اختلاف در جهت صلح و سازش تاثیرگذار خواهد بود و مرجع صدور حکم دادگاه خواهد بود.

وی با بیان اینکه کاهش جمعیت کیفری استان‌ها در دستور کار قرار دارد اما برخورد قاطع و نظارت جدی بر تخلفات جزء سیاست های ما است، عنوان کرد: برخی در این زمینه دچار سوء برداشت از این موضوع شده‌اند که فضا برای متخلفان باز شده گرچه زندان فرصتی برای متخلفان واقعی خواهد بود تا اصلاح شود و به آغوش جامعه بازگردند نه کسانی که بار اول دچار تخلف شده اند و سوء پیشینه ای نیز ندارند.

حبیبی با تاکید بر اینکه مبارزه با فساد در قالب‌های مختلف از محورهای سند تحول قضایی بوده و قوه قضاییه با جدیت در این زمینه ورود پیدا کرده و شفاف سازی و اعلام آن به مردم جزء سیاست‌های ریاست قوه قضاییه است، افزود: ارائه گزارشات در مورد فساد نباید از روی غرض ورزی و اختلافات باشد که فضای تهمت و افتراء باز شود به ویژه در فضای مجازی و سایت‌هایی که مجوز فعالیت ندارند و در مقابل حمایت از فعالان اقتصادی در دستور کار قرار دارد.

وی ابراز داشت: جلوگیری از دسترسی به اراضی ملی و تغییر کاربری‌های غیر مجاز از محورهای مهم مورد تاکید در سند تحول است که در سال جاری بیش از یک هزار و 500 مورد کاربری غیر مجاز تخریب شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715