جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰

تیم نخبه اصفهانی با چه اختراعاتی موفق به دریافت مدال‌های طلا و نقره ‌رقابت‌های جهانی شد؟

دانشجویان مخترع دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد موفق به دریافت مدال‌های طلا و نقره در رقابت‌های جهانی شده‌اند.

به گزارش ندای اصفهان، نشست خبری تیم دانشجویی اختراعات و نوآوری‌های نوین اصفهان که موفق به کسب مدال جهانی از رقابت‌های اختراعات و نوآوری جهانی شده‌اند، امروز برگزار شد. اختراعات این تیم از میان 3هزار نوآوری از 120 کشور موفق به کسب مدال‌های نقره و طلا شده است.

دبیر ستاد شهر هوشمند شهرداری اصفهان در ابتدای نشست اظهار داشت: حضور جوانان در بالندگی و رشد صنعت در جای جای کشور اهمیت فراوانی دارد. نوآوری، خلاقیت و ایجاد تکنولوژی براساس نیازهای جدید یکی از موضوعات بسیار مهم در کشور با توجه به شرایط اقتصادی فعلی است. در چنین شرایطی که کشور با مشکلات فراوانی در انتقال پول و تحریم دست و پنجه نرم می‌کنند، نیاز است جوانان بیش از گذشته ایده‌ها، خلاقیت و نوآوری خود را در اختراعات نمایش دهند. در شهر هوشمند نیز رویکرد ما به همین شکل است و حامی نخبگان هستیم.

مهدی بهروزی افزود: ساز و کارهایی در ستاد شهر هوشمند داریم که از نوآوری‌ها و اختراعاتی که نیازهای امروز جامعه را برطرف می‌کنند حمایت کامل می‌کند. یکی از مشکلاتی که مخترعان دارند این است که ایده‌ای را بارور می‌کنند و تصور می‌کنند که می‌تواند باعث تحولی عظیم در کشور شود، اما متاسفانه در کشور چندان به این ایده‌ها اهمیت داده نمی‌شود و پروسه تولید انبوه محصولاتشان مسیری زجرآور است. محصولات مخترعان می‌تواند به صورت انبوه تولید شود و با هزینه کمتر نسبت به نمونه‌های خارجی به بازار عرضه شود.

وی با بیان اینکه دولت بخش‌هایی همچون صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور تاسیس کرده است، ادامه داد: خواهش ما این است که دولت و بخش‌های خصوصی از مخترعان کشور به خصوص تیم اختراعات اصفهان حمایت کنند. مخترعان محصولاتشان را به گونه‌ای طراحی کنند که نیازهای تجاری کشور و دنیا را برطرف می‌کند. بخش خصوصی نیز دست بازتری نسبت به دولت دارد و سرمایه‌گذاری‌های فراوانی را می‌تواند بر این جوانان انجام دهد.

عضو ارشد تیم اختراعات ایران اظهار داشت: یکی از مهمترین اختراعات تیم اختراعات ایران، دستگاه فشارسنج بدون کابل بوده است. فشارسنجی در حدود 40 سال است که با کابل انجام می‌گیرد که این دستگاه مشکلات فشارسنج‌‌های کبالی را برطرف کرده است. مشکلاتی از قبیل عدم نیاز به ارتباط مستقیم بیمار با پزشک در شرایط شیوع کرونا نکته بسیار مثبتی است. در دستگاه‌های کابلی در صورتی که سوراخی حتی بسیار ریز در کابل به وجود آید، توازن و سنجش دستگاه بهم می‌خورد و دیگر فشارسنجی به شکل درست انجام نمی‌گیرد. همچنین دستگاه اختراعی ما بدون جیوه استفاده می‌شود که هم‌راستا با طبیعت‌دوستی است و آلودگی ایجاد نمی‌کند.

بیشتر بخوانید

زهرا قضاوی ادامه داد: دستبند هوشمند یکی دیگر از اختراعات ما بوده که در رقابت‌های جهانی حضور پیدا کرده است. این دستبند در شرایط شیوع کرونا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را گوشزد می‌کند؛ همچنین این دستبند در صورت لزوم هشدار شستشوی دست‌ها را نیز می‌دهد.

وی اضافه کرد: ربات هوشمند فاصله‌گذاری و سنجش دما نیز از دستگاه‌های کارآمد در شرایط بیماری کرونا است. این ربات می‌تواند دمای افراد را در اماکن پرجمعیت بدون نیاز به تماس مستقیم اندازه‌گیری کند و در صورتی که دمای بدن فردی بالاتر از حد بود هشدار دهد.

عضو تیم اختراعات ایران با بیان اینکه برای اولین بار نماینده‌ای از ایران در چالش‌های دانشگاه MIT آمریکا شرکت می‌کند، گفت: در این چالش اختراعات ما موفق به حضور در جمع 20 اختراع برتر شد. در مسابقات اختراعات جهانی ترکیه نیز موفق به کسب مدال نقره شدیم. چنین افتخاراتی به راحتی به دست نمی‌آید و سختی‌های فراوانی را در این راه تحمل کردیم. بنابراین از مسئولان دانشگاهی انتظار داریم بیشتر به بحث‌های علمی دانشگاه توجه کنند و دانشجویان را حمایت کنند. انتظار داریم دانشگاهی که خود مشغول به تحصیل در آن هستیم امکانات در اختیار ما و دیگر دانشجویان فعال قرار دهد. متاسفانه حمایت چندانی نداشتیم و خودمان باید پیگیر برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌ها می‌بودیم. همچنین صحیت‌های زیادی هم شنیدیم که ما را مایوس ساخت اما در نهایت موفق شدیم مدال‌های جهانی کسب کنیم و نام ایران را در سطح دنیا بالاتر ببریم.

امیر عباس محمدی کوشکی، سرپرست تیم اختراعات ایران در ادامه اظهار داشت: نوآوری، اختراعات و دانش‌بنیان بودن باعث شده که بسیاری به این باور برسند که تحریم‌ها تاثیری بر کشور نداشته است؛ اما دانشجویان و نخبگان کشور در این راه سختی‌های زیادی را متحمل می‌شوند. بسیاری از افراد هستند که از این نخبگان گواهی ثبت اختراع می‌خواهند و تا زمانی که آن را کسب نکنند توجهی به نخبگان نمی‌کنند؛ در حالی که تفکر و ایده‌های یک دانشجو بسیار مهمتر از ثبت اختراعات است.

وی افزود: متاسفانه دانش‌آموزان در مدارس با فعالیت‌های خلاقیتی کمتری سر و کار دارند و در شرایط کنونی هم که آموزش‌ها به صورت مجازی بوده عمل کار با دست جای خود را به استفاده از موبایل‌ها و تبلت‌ها داده است. خلق کردن چیزی با تفکر و کار دستی است و هیچگاه با دیدن انجام نمی‌شود. اگر سیاست کلی آموزش به سمت این برود که به دانش‌آموزی که ایده می‌دهد بهای بیشتری داده شود، روز به روز قدرت علمی ایران در سطح جهانی بالاتر خواهد رفت.

محمدی با بیان اینکه مسائل مالی پروژه‌ها و رشته‌ها مهم است اما نباید مانع فعالیت و پیشرفت نخبگان شود، گفت: بسیاری از خانواده‌ها وقتی فرزندشان می‌خواهد وارد رشته‌ای شود ابتدا به هزینه‌ها نگاه می‌کنند و می‌گویند این رشته پولی ندارد. منابع مالی مهم است اما نه اینکه در همان ابتدا به آن توجه کنیم. دانش آموزی با ایده‌های ناب فقط برای اینکه نشان دهد فردی موفق است وارد رشته‌هایی همچون پزشکی می‌شود و ایده‌های وی به کلی فراموش می‌شود. به دانشجویان می‌گویند اگر گواهی ثبت اختراع ندارید دانشگاه نمی‌تواند کمکی به شما بکند. همین حرف‌ها باعث کشتن ایده‌ها و از بین بردن آنها تفکر خلاق می‌شود.

وی اضافه کرد: مخترعان افرادی جنگجو هستند و با بسیاری از مشکلات می‌جنگند. شکل گرفنن یک ایده و رویا می‌تواند با بها گرفتن از دولت و سایر ارگان‌ها قدرت بگیرد و دانشجویان را در جنگ با مشکلاتشان آماده‌تر کند.

سرپرست تیم اختراعات ایران در ادامه به تشریح فعالیت‌های تیم پرداخت و گفت: سازمان مالکیت فکری سازمانی است که اهدافی جهانی دارد و کمک‌های مالی بسیاری به دانشجویان پرداخت می‌کنند. بسیاری دوره‌ها هزینه‌هایی بالغ بر 2 تا 3هزار دلار دارد که برای تیم اختراعات ایران رایگان بوده است. بسیاری از مسابقات زیرنظر این سازمان در دانشگاه‌های ملی کشورها برگزار می‌شود و هر تیمی که از کشوری شرکت کند به عنوان نماینده آن کشور شناخته می‌شود. از بین تمامی اختراعات 30 اختراع منتخب می‌شوند و مدال می‌گیرند که در مسابقات مختلف، تیم اختراعات ایران نیز در زمره این 30 تیم برتر قرار داشته است.

وی ادامه داد: کمک‌های ما بعد از گرفتن مدال هم ادامه می‌یابد و پروسه‌های ثبت اختراع و تولید انبوه آن رقم می‌خورد. بسیاری از صاحبان شرکت‌های دانش بنیان امروزی همان جوانانی هستند که در همین مسابقات شرکت کرده‌اند و موفقیت‌های جهانی کسب کرده‌اند. متاسفانه برخی دانشگاه‌ها رفتاری با این دانشجویان می‌کنند که گویا شخصی است و اصلا ربطی به نوآوری‌ها و تامین نیازهای کشور ندارد. دانشگاه MIT آمریکا به اختراعات دانشجوها مدال داده در حالی که برخی دانشگاه‌های ایران گویا توجهی به این مدال‌های ارزشمند ندارند.

قضاوی خاطرنشان کرد: انتظار داریم وقتی با دانشگاه مراجعه کنیم،مسئولان بیشتر توجه و حمایت کنند و امکانات در اختیار آنها قرار دهند. رتبه علمی ایران با هر کدام از این مدال‌ها به رده‌های بالاتر می‌رود. امروز ایران در ثبت اختراعات در رتبه سوم و در دریافت مدال در رتبه بیستم جهان قرار دارد. این در حالیست که ایران در مدال‌های جهانی تا 4 سال پیش در رتبه پنجاه و دوم دنیا قرار داشت.

در پایان این نشست، به اعضای تیم اختراعات ایران متشکل از زهرا قضاوی، فائزه اسفندیاری، مائده کارگری و لیلا مقدادی جوایزی اهدا شد. این تیم موفق به کسب مدال‌های نقره در رقابت‌های جهانی به میزبانی ترکیه و کرواسی و همچنین مدال‌های نقره و طلا در رقابت‌های جهانی لهستان شده‌اند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715