سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹

به میزبانی  شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان،

تفاهم نامه همکاری چهارجانبه پژوهش و فناوری استان اصفهان امضا شد

 تفاهم نامه همکاری فی مابین دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، مرکز شهید فهمیده منطقه مرکزی کشوری و شبکه پژوهش و فناوری استان امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی ندای اصفهان، عصر امروز در نشستی که به میزبانی شهرک علمی و تحقیقاتی  اصفهان برگزار شد، این تفاهم نامه به منظور پیشبرد اهداف سامانه چالش محور ایران ایندکس بین روسای چهار مرکز با محوریت شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان  به امضا رسید.

مهدی اعتباری، مدیر اجرایی شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان در ابتدای این نشست خبری اظهار کرد: شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان از سال ۸۳ آغاز به کار کرده است، این شبکه تاکنون توانسته خدمات مؤثری را به صنعت ارائه دهد.

وی با تاکید براینکه در سال 98 در سامانه شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان ۱۵۸ نیاز صنعتگران و تولیدگران ثبت شده است، بیان کرد: این نیازها از سراسر کشور در این سامانه ثبت شده است و تاکنون برای ۷۵ نیاز پیشنهاد ارائه شد که در نهایت هشت نیاز منجر به انعقاد قرار داد به ارزش 836 میلیون تومان شد.

اعتباری توضیح داد: احصا مسائل و نیازهای علمی، صنعتی و فناورانه کشور، کمک به رفع مسائل و نیازهای صنایع با استفاده از شناسایی و حمایت از ایده های نواورانه، شناسایی شبکه متخصصین در حل نیازهای صنایع، ارائه مشاوره و آموزش های لازم به نواوران و فناوران در خصوص تبادل ایده ها به پدیده، حمایت از ایجاد شرکت های نوپا در خصوص حل مسائل و نیازهای صنایع کشور و حمایت در خصوص تجاری سازی ایده های نواورانه و مرتبط با رویداد با مشارکت صاحبان سرمایه از جمله اهداف این تفاهم نامه مشترک است.

وی اذعان کرد: از سال گذشته تاکنون ۲۴ صنعت در استان اصفهان با شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان همکاری داشتند، امسال نیز با همین روند فعالیت خود را ادامه خواهیم داد، ضمن اینکه در سال جاری محدودیت ثبت نام نیاز برای صنایع برداشته شده و همه صنایع امکان اعلام نیاز را دارند.

مدیر اجرایی شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان تصریح کرد: امکان جدید که دراین سامانه انجام گرفته است به این طریق بوده که شرکت هایی که  محصولات  فناورانه  تولید کرده  اند با دراختیار قراردادن  محصولات خود به شبکه پژوهش و فناوری، ما به صنایع  محصولات را معرفی و عرضه می کنیم.

اعتباری با بیان اینکه با این تغییر تعداد نیازهای ثبت شده از سوی صنایع در سامانه شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان به ۲۰۰ مورد رسیده است، افزود: همچنین باید توجه داشت که در این سامانه قابلیتی ایجاد شده تا دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان دستاوردهای خود را در این سامانه معرفی و در ایجاد ارتباط آنها با صنایع تسهیلاتی ایجاد شود.

درادامه نادر فتحیان پور، مسئول دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی اصفهان گفت:  چنین تفاهم نامه  هایی حلقه مفقوده تحقق موضوعات علمی در استان است، در این تفاهم نامه در قالب یک فرایند هوشمند مسائل علمی مدنظر قرار می گیرد.

وی افزود: الگوی حل مسئله در قالب یک فرایند کارا خواهد بود، تیم‌های کاری آماده فعالیت هستند، سعی داریم نیازهای عمده استان را در این بخش برطرف کنیم.

مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه عمده نیازهای احصا شده در استان در زمینه مهندسی مکانیک و برق و کامپیوتر است، ابراز داشت: این ظرفیت منحصر به بخش خاصی هم نیست، سامانه باز است و همه صنایع می‌توانند ثبت نام کنند.

آرش شاهین، مدیر دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه اصفهاننیز با بیان اینکه از ویژگی های دانشگاه های نسل سوم و چهارم اثر بخشی در فعالیت های موثر بر جامعه است، بیان کرد: در قالب این تفاهم نامه و یک کار تیمی، بر اساس شایسته سالاری عمل خواهد شد.

وی افزود: وجود شبکه پژوهش و فناوری به این دلیل که نقش تسهیلگری دارد از اهمیت بالایی برخوردار است، همچنین در قالب این پژوهش به صورت هدفمند از ظرفیت شرکت های شهرک نیز استفاده می شود.

درادامه جلسه  رئیس دانشگاه اصفهان نیز در این نشست با بیان اینکه روند اجرایی این تفاهم‌نامه از گذشته آغاز شده و آزمون و خطاها برای تحقق آن انجام شده است، گفت: همه تجربیات را به دست آورده‌ایم و این تفاهم‌نامه را اجرایی کرده‌ایم.

هوشنگ طالبی با بیان اینکه وجود شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان منجر به پر شدن خلاء و شکاف بین محققان، دانشگاه‌ها و شهرک‌های علمی تحقیقاتی است، ابراز داشت: این تفاهم‌نامه منجر به هم افزایی خواهد بود و در کمترین زمان ممکن نیازهای جاری و آینده پژوهشی استان و کشور را برطرف خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه اصفهان با بیان اینکه ارتقای سطح نیازها در استان در دستور کار است، ابراز داشت: با پیوند ظرفیت‌های علمی این طرح را اجرایی خواهیم کرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان خاطرنشان کرد: یکی از اهداف دانشگاه ها در تحقق رسالت های خود تاثیرگذاربودن دانشگاه در منطقه خود است،  در این راستا یکی از اقدامات مهم شبکه سازی است.

بهروز ارباب شیرانی  بیان داشت: این تفاهم نامه در مسیر گسترش و همکاری های علمی و تحقیقاتی بین مراکز است و تحقیقات دانشگاه را به سمت مشکلات جامع هدایت می کند و بستری برای تجمیع تحقیقات و توسعه فناوری خواهد بود.

رسول رکنی زاده ، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اصفهان نیز با بیان اینکه شبکه ها در عصر حاضر موجودیت بالایی دارند، توضیح داد: امروزه شبکه ها  و تیم ها ی کاری خودشان به تنهایی موضوعیت دارند، شبکه ها قدرت تحقق اهداف را دارند و امیدوارم این شبکه به نتایج و اهداف مورد نظر دست یابد.

وی افزود: تجمیع نیروهای کوچک توان آنها را در هم ضرب می کند و بُعد جدیدی ایجاد می شود. در قالب کارهای شبکه ای یاد می گیریم کار تیمی اهمیت بالاتری دارد.

جعفر قیصری ریس شهرک علمی وتحقیقاتی اصفهان در پایان عنوان کرد: استان اصفهان امروز همچون گذشته که در علم وفناوری پیشرو بوده و چون نگینی در آسمان علم وفناوری کشور می درخشد درامر نفاهم نامه ها یهمکاری چند جانبه پیشرو است.

وی افزود: شبکه پژوهش وفناوری از مولودهای این شهرک است، شبکه ای کار کاردن را امروزه آموخته ایم و در حال پیشرفت دراین زمینه هستیم.

قیصری ابراز داشت: از ۳۵ طرح که برای جذب سرمایه گذار خارجی در کشور مطرح شد ، ۷ طرح انتخاب نهایی شد که دو طرح متعلق به اصفهان بود که با مبلغ ۱۹.۵ میلیارد تومان ۴۵ درصد از کل مبلغ سرمایه گذاری کل طرح ها بود.

ریس شهرک علمی وتحقیقاتی اصفهان  اظهار داشت: استان اصفهان امسال نسبت به همه استانها در امر گرند فناوری برای سوق دادن رساله ها و پایان نامه ها به سمت نیازها ،رتبه بالاتری دارد.

وی تاکید کرد: حدود ۱میلیارد تومان هزینه سرمایه گذاری برای۶۰ پایان نامه مطرح شده در سال ۹۹ است، این درحالی است که مجموع پایان نامه های مورد حمایت دیگر استانهای کشور ۸۰ عدد است .

قیصری یادآور شد: زیست بوم علم وفناوری استان قطعا نیازمند مولفه های مختلف و ایفای نقش اساسی بازیگران متعدد است، امروز شهرک علمی و تحقیقاتی، صنعت، دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان، بخش خصوصی و دولت و نهادهای دولتی را جز ارکان اثرگذاری در این شبکه میدانیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715