سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲

چگونه از فرزندان خود محافظت کنیم؟ / فضای مجازی زیر ذره بین کودکان و نوجوانان

بدون تردید کودکان و نوجوانان عزیز شما نیز نسبت به مسایل جنسی کنجکاوند و در پی یافتن اطلاعاتی در این زمینه هستند. بسیار مهم است‌که والدین به فرزندان اطلاعات صحیح، به موقع و در حد لازم بدهند، چرا که مسلما حس کنجکاوی باعث می‌گردد، به هر نحوی آن را کسب کنند

ندای اصفهان- زهرا عظیمی

مادری اینگونه اظهار می‌نمود: کاری فوری برایم پیش آمد، مجبور شدم گوشی موبایل را در اختیار فرزندم که پایه‌‌ ششم است، قرار دهم. کلاس آنلاین آن، درست زمانی بود که من، مجبور بودم از خانه بیرون بروم. هنگامی که به خانه برگشتم نه تنها کلاس را شرکت نکرده بود، بلکه کلی فیلم… دانلود نموده بود. از کرده‌ خود پشیمان شدم اما این پشیمانی سودی نداشت.

بدون تردید کودکان و نوجوانان عزیز شما نیز نسبت به مسایل جنسی کنجکاوند و در پی یافتن اطلاعاتی در این زمینه هستند.

با این وضع افتضاح فضای مجازی چگونه از خود و فرزندان محافظت نماییم؟

بسیار مهم است‌که والدین به فرزندان اطلاعات صحیح، به موقع و در حد لازم بدهند، چرا که اگر این اطلاعات از جانب اولیا نباشد، مسلما حس کنجکاوی باعث می‌گردد، به هر نحوی از طریق دوستان و همسالان یا از طریق فیلم ها و نوشته ها و حتی چت هایی با جنس مخالف شاید از طرف افراد غرض آلود اطلاعات را کسب کنند و متاسفانه اگر قدم در راهی نامطلوب بگذارند، راه را برای زندگی‌ پر مخاطره‌ای باز خواهند نمود.

چرا که امروزه شاهدیم اکثر نوجوانان اطلاعات خاص جنسی خود را از طریق رفقا و ماهواره و اینترنت به دست می‌آورند، در همین راستا افرادی با اهداف نامطلوب این نوجوانان را شناسایی کرده و از طریق آن‌ها، که اصولاً بسیار ساده‌لوح و ظاهربین هستند به هدف‌های از پیش تعیین شده‌ خود می‌رسند. پس والدین باید هوشیار باشند. قبل از آن‌که فرزندانشان را در فضای مجازی رها کنند، آموزش‌های لازم را به ایشان بدهند.

پدر و مادرها نباید بترسند، زیرا این سوالات خواهش‌های فطری هر انسانی است و به طور طبیعی هر انسانی غرایز و تمایلاتی دارد که اگر از زیرساخت، درست و مطلوب نهادینه شود آینده‌ مطلوبی را رقم خواهد زد.

سوالات کودکان را نباید نشانه‌ انحراف آنها دانست. باید بسیار دقیق و صحیح در حد سن و سالشان، پاسخ داد. هم‌چنین پاسخ های گنگ و نادرست باعث می شود که آنها از واقعیت دور شوند و همین عامل باعث حساسیت و کنجکاوتر شدن آنها می‌گردد. اگر فرزند از جانب والدین از این گونه مسایل منع شود و اولیا او را به صورت ناآگاهانه اسیر شرم و حیا کنند، نیازهای جنسی بدون پاسخ، چون زلزله‌ای در سنین نوجوانی همه‌ تار و پودش را می لرزاند و دریای پرجوش و خروشی که غیر قابل کنترل است برایش فراهم می‌نماید. این امر آرامش دوران بحرانی بلوغ را برهم زده و حرص و ولع او را به شنیدن و دیدن این‌گونه مسایل بیشتر و بیشتر می‌نماید.

درنتیجه، وظیفه‌ اصلی بر عهده‌ والدین است. آنها باید سطح مطالعات خود را در جهت کسب پاسخ های صحیح، قانع کننده و در حد سن و سال فرزند افزایش دهد. به طوری‌که برای تمام سوالات جوابی قانع‌کننده در اختیار فرزند قرار دهند. این امر موجب عدم افسردگی فرزندان در سن بلوغ می‌شود. نوجوانانی تربیت خواهیم کرد با روحیه ی ارزشمند بودن.

در برخی از موارد والدین اطلاعات صحیحی کسب نمی‌کنند و این تنها به خاطر نادیده گرفتن اصل مهمی به نام مشورت با افراد آگاه است. همواره بزرگان، فلاسفه و پیشوایان گذشته، به مشورت و نظر خواهی با افراد آگاه توصیه کردند. خداوند در آیه ۱۵۹ آل‌عمران می‌فرمایند: …وَشَاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ ۖ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ؛

(….و در کار(ها) با آنان مشورت کن و چون تصمیم گرفتی بر خدا توکل کن، زیرا خداوند توکل کنندگان را دوست می‌دارد.)

مشورت با چه شخصی؟

قرآن مي‌فرمايد بیشتر شما خصوصیاتی دارید. به عنوان مثال:

– نداشتن علم و اندیشه: اكثرهم لا يعقلون (سوره مائده، آيه ۱۰۳)؛ اكثرهم لا يعلمون (سوره انعام آيه ۳۷)

– افراد فاسق (شخصی است که یکی از گناهان کبیره را انجام می‌دهد یا اصرار بر گناهان کوچک دارد): اكثرهم فاسقون (سوره توبه، آيه ۸)

– تسليم نبودن در برابر حق: اكثرهم للحق كارهون (سوره مومنون، آيه ۷۰)

مسلما، چنین افرادی با این مشخصات افراد لایقی برای مشورت دادن نیستند، درنتیجه افرادی را پیدا کنید روانشناسانی را بیابید که این خصوصیات در آن‌ها وجود نداشته باشد. مشاوران و روانشناسانی که شما را با مکتب غربی راهنمایی ننمایند بسیار اندک است.

قطعا در صورتی که به سبک قرآن پیش رفته و افراد لایق مشورت بیابیم، جواب‌های قانع کننده‌ای برای فرزندانمان بدست خواهیم آورد. در تمامی مشکلات زندگی نیز، اگر به کلام و توصیه قرآن گوش دهیم و نکات بیان‌شده در آیات را سرلوحه ی اعمال و رفتار زندگی خود قرار دهیم، درصد شکست، اشتباه و پشیمانی پایین می‌آید و ما همواره در راه درست و صحیح قدم بر می‌داریم. این تنها یکی از هزاران مشکل خانواده هاست که با پیروی از قرآن حل می‌گردد. چه زیبا خواهد بود، اگر به مدد قرآن پیش رویم. این کتاب الهی، نه تنها کلید حل مشکل را به ما یاد می‌دهد بلکه، راه را برای ادامه‌ مسیر نیز هموار می‌نماید.

انتهای پیام/ نهضت سواد رسانه انقلاب اسلامی (نسرا)

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  سلام خیلی عالی
  امیدوارم شاهد یاداشت های بعدی تان باشم

 2. مهری گفت:

  باسلام وعرض ادب وتشکر از متن زیبا ودر خور فهم وعتلی خانم ابراهیمی عزیز

 3. ناشناس گفت:

  سللام موضوع جالبی هست بشرطی که مسئولان هم دقت نظرشون رابیشتر کنند

 4. محمد گفت:

  فضای مجازی دلرلی فرصت ها و تهدید های فراوان است که استفاده و بکارگیری صحیح آن میتواند تهدید ها را به فرصت تبدیل کند. …

 5. محمد گفت:

  فضای مجازی دارای فرصت ها و تهدید های فراوان است که استفاده و بکارگیری صحیح آن میتواند تهدید ها را به فرصت تبدیل کند. …

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715