دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷

مصائب اصفهان از صنایع آلاینده/ عاملان آلودگی هوا محرمانه‌اند

ریه‌های مردم اصفهان سال‌هاست که میزبان آلاینده‌های جوی است اما مسئولان همچنان نتیجه بررسی ها را از مردم پنهان می‌کنند.

به گزارش ندای اصفهان، آلودگی هوا قصه پر تکرار این روزهای کلانشهرهای ایران است، برخی سهم اصفهان از آلودگی را بیش از دیگر شهرها می‌دانند چرا که این شهر صنعتی‌ترین شهر کشور است و دور تا دور آن را صنایعی مانند نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌، شرکت‌های پتروشیمی، صنایع فولادی،  کارخانه‌های تولید سیمان، کوره‌های گچ و آجر، کوره‌های تولید ذغال، شرکت‌های بزرگ بازیافت و… احاطه کرده‌اند و با این شرایط شهر راهی برای نفس کشیدن ندارد.

همه اقدامات در حد حرف بوده است

در این ارتباط سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی که معتقد است علت آلودگی هوا مبرهن بوده و بر هیچکس پوشیده نیست، به خبرنگار مهر می‌گوید: اصفهان به دلیل صنعتی بودن درد بیشتری را تحمل می‌کند و تنها راهکار حل این موضوع عزم و اراده ملی برای کاهش منابع تولید آلاینده‌ها است.

زهرا شیخی با بیان اینکه هر آنچه تا کنون در خصوص حل معضل آلاینده‌های جوی به ویژه در پاییز و زمستان در کلانشهرها اعلام شده در حد حرف بوده و در عمل تاکنون اقدام جدی را شاهد نبوده‌ایم، اظهار می‌کند: در این زمینه از سوی مجلس از وزارت نفت، وزارت نیرو و سازمان محیط زیست بهبود وضعیت جوی در کلانشهرها و به ویژه اصفهان را پیگیری می‌کنیم و در این راستا مصرف مازوت در نیروگاه‌ها بیش از همه مورد توجه بوده است.

محیط زیست مصرف مازوت در برخی نیروگاه‌ها را تأیید کرد

او با بیان اینکه وزیر نفت مصرف مازوت در نیروگاه‌ها را انکار و در مقابل سازمان محیط زیست بر مصرف غیر قانونی این ماده در برخی از نیروگاه‌های کشور اصرار دارد، ادامه می‌دهد: در این زمینه چنانچه مصرف مازوت را در شهر اصفهان داشته باشیم به هیچ وجه قابل بخشش نیست و مجلس به عنوان نهاد نظارتی به شدت با این اتفاق برخورد خواهد کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فراکسیون محیط زیست در آغاز مجلس یازدهم ۲۸ راهکار برای حل معضل آلودگی هوا ارائه داده است، ابراز می‌کند: این در حالی است که هنوز هیچیک از این راهکارها اجرایی نشده است.

وزیر نیرو مصرف مازوت در نیروگاه‌ها را انکار و در مقابل سازمان بهزیستی بر مصرف غیر قانونی این ماده در برخی از نیروگاه‌های کشور اصرار دارد

او ادامه داد: از جمله این راهکارها توسعه انرژی خورشیدی و استفاده از برق حاصل از آن برای مصرف در صنایع است که در استان اصفهان ظرفیت‌های زیادی در این زمینه وجود دارد اما مورد استفاده قرار نگرفته است.

شیخی در ادامه با بیان اینکه ما پیگیر نتایج تحقیقات صورت گرفته در زمینه آلودگی هوای اصفهان هستیم، اضافه می‌کند: در این زمینه تاکنون گزارشی از سوی محیط زیست اصفهان به ما ارائه نشده است.

او می‌افزاید: چنانچه سهم بخش‌های مختلف از میزان آلاینده‌های جوی مشخص شود می‌توان تصمیمات بهتری برای مدیریت این بحران گرفت.

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص پیگیری‌های صورت گرفته در مجلس شورای اسلامی برای جاری ساختن آب در رودخانه زاینده رود به عنوان یکی از راهکارهای کاهش آلاینده‌های جوی در اصفهان ابراز می‌کند: حیات اصلی همه انسان‌ها بسته به آب و هوا است و ما این موضوع را در ابعاد مختلف سلامت جسمی و روانی در دستور کار داریم.

اجرای طرح‌های انتقال آب اصفهان در انتظار اجازه محیط زیست

او اضافه می‌کند: وزارت نیرو آمادگی خود برای اجرای طرح‌های انتقال آب به اصفهان را اعلام کرده و این در حالی است که هنوز تحقق این طرح‌ها در انتظار مطالعات زیست محیطی که قرار است از سوی سازمان محیط زیست اجرا و نتایج آن اعلام شود، هستیم.

شیخی ادامه می‌دهد: چنانچه سازمان محیط زیست اجازه خود را صادر کند طرح‌های انتقال آب به سرعت اجرایی خواهد شد.

شرایط کم سابقه افزایش حجم آلاینده‌ها در اصفهان طی ۱۰ روز اخیر

هر چند هنوز داروی قطعی برای بحران آلودگی هوا در اصفهان تجویز نشده است، اما پس از برگزاری نشست مشترک مسئولین استان و نمایندگان مجلس برای بررسی این مشکل در روزهای اخیر، اقدامات مسکن گونه از سوی برخی نهادها در حال اجرایی شدن است. در این نشست که به صورت مجازی برگزار شد استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها و سایر صنایع کلان از سوی مسئولین اجرایی کاملاً تکذیب شد؛ اما حجم آلودگی همچنان در حال افزایش است.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه بر اساس پیش بینی‌های هواشناسی تا سه شنبه هفته آینده شرایط افزایش غلظت آلاینده‌ها را در استان خواهیم داشت، به خبرنگار مهر می‌گوید: شرایط ویژه‌ای را از ۱۰ روز گذشته تا اواخر هفته آینده خواهیم داشت که این شرایط کم سابقه است.

منصور شیشه فروش نفوذ هوای سرد و کاهش دمای هوای استان اصفهان در روزهای آغازین زمستان امسال را دلیل اصلی این شرایط می‌داند و ادامه می‌دهد: این شرایط منجر به کاهش دید افقی، ابرناکی و پایداری هوا شده است.

اعلام شهرهای آلوده اصفهان

او با بیان اینکه محیط زیست متناسب با داده‌هایی که از ایستگاه‌های پایش کیفیت هوا به دست آورده وضعیت شهرهای استان را در زمینه افزایش حجم آلاینده‌ها مشخص کرده است، اضافه می‌کند: بر این اساس شهر اصفهان، فلاورجان، لنجان، خمینی شهر، مبارکه، برخوار، شاهین شهر، آران و بیدگل، کاشان و نجف آباد را به عنوان شهرهای آلاینده استان معرفی کرده است.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه می‌دهد: این شهرها به دلیل استقرار صنایع آلاینده، جمعیت زیاد و تردد خودروها به عنوان شهرهای آلاینده معرفی شده‌اند.

او به تردد دو میلیون خودرو و موتورسیکلت در شهرهای آلاینده استان اصفهان اشاره می‌کند و می‌گوید: همچنین باید توجه داشت که در این مناطق ۴۲۰ صنعت آلاینده وجود دارد که این تعداد بر اساس شاخص و شعاعی که نسبت به مرکز استان دارند محدودیت فعالیت در زمان افزایش حجم آلاینده‌ها از سوی محیط زیست اعلام می‌شود.

شیشه فروش با بیان اینکه تا روز سه شنبه فعالیت کوره‌های آجر، تولید زغال و گچ در استان اصفهان ممنوع شده است، ادامه می‌دهد: ناظر بر روند فعالیت این کوره‌ها محیط زیست است.

پلمب ۳۰ واحد صنعتی و کارگاهی در اصفهان طی ۲ روز

او با بیان اینکه به محیط زیست مجوز برخورد قانونی و حتی پلمب صنایع آلاینده داده شده است، ابراز می‌کند: طی دو روز گذشته ۳۰ واحد صنعتی و کارگاهی در اصفهان به دلیل عدم رعایت دستورالعمل‌های محیط زیست پلمب شده است که از آن جمله می‌توان به واحدهای تولید زغال، کوره‌های گچ و آجر و واحدهای بازیافتی اشاره کرد.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه واحدهای بهداشتی ۲۰۰ صنعت بزرگ در کشور موظف به همکاری ویژه با محیط زیست شدند، ادامه داد: سازمان صمت نیز بر این امر نظارت خواهد داشت.

او همچنین به الزام شهرداری نسبت به تبدیل یک هزار موتورسیکلت بنزینی به موتورسیکلت برقی تا پایان امسال خبر داده و می‌گوید: برای سال آینده نیز تبدیل ۱۰ هزار موتورسیکلت در این زمینه در دستور کار شهرداری اصفهان قرار می‌گیرد.

شهرداری اصفهان ملزم به توسعه فضای زوج و فرد شد

شیشه فروش با بیان اینکه شهرداری اصفهان همچنین موظف به توسعه محدوده زوج و فرد در شهر اصفهان با نصب دوربین در دیگر خیابان‌های شهر نیز شده است، ادامه می‌دهد: طرح زوج و فرد تا پایان دی ماه همچنان فعال خواهد بود.

طی دو روز گذشته ۳۰ واحد صنعتی و کارگاهی در اصفهان به دلیل عدم رعایت دستورالعمل‌های محیط زیست پلمب شده است که از آن جمله می‌توان به واحدهای تولید زغال، کوره‌های گچ و آجر و واحدهای بازیافتی اشاره کرد

او در ادامه با بیان اینکه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز موظف به تبدیل ۱۶۰ هزار خودروی دولتی به خودروی دوگانه سوز شده است، می‌افزاید: همچنین توسعه ایستگاه‌های سوخت سی ان جی در استان اصفهان نیز از دیگر وظایف شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اصفهان است که به دنبال آن نیز شهرداری‌ها موظف به تأمین زمین مورد نیاز برای راه‌اندازی این جایگاه‌ها شدند.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان اضافه می‌کند: همچنین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اصفهان موظف شد تا سوخت پاک را در همه جایگاه‌های سوخت استان اصفهان توسعه دهد و تاکنون این امر تنها در محدوده شهرستان اصفهان محقق شده بود.

اعمال قانون ۶۰۰۰ خودروی دودزا در یک روز

او با بیان اینکه اعمال قانون خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی در اصفهان ابراز می‌کند: در این زمینه در یک روز ۶ هزار خودروی دودزا در اصفهان اعمال قانون شد.

شیشه فروش می‌افزاید: در این زمینه خودروی همه پادگان‌ها، شرکت‌های بزرگ صنعتی، کارخانجات، اتوبوس‌های حمل و نقل ادارات و… موظف به دریافت معاینه فنی خودرو شدند.

مسئولان پاسخگو نیستند

با تمام این اوصاف به نظر می‌رسد مسئله آلودگی هوا بسیار فراتر از موتورسیکلت‌ها، خودروها و چند کارگاه کوچک و بزرگ است. چرا که هوا همچنان آلوده‌تر می‌شود. متهمان اصلی تولید کننده آلودگی هوای صفهان را باید در سوی دیگری جستجو کرد. این مسئله‌ای است که همچنان بین مسئولان محرمانه مانده و هیچ نهادی حاضر به اعلام نتایج و جزئیات پژوهش‌های صورت گرفته از سوی دو دانشگاه صنعتی و دانشگاه اصفهان در سالهای اخیر نشده است. چرا مسئولان از شفافیت فرار می‌کنند؟ این سوالی است که پاسخ آن کلید راه یافتن به منشأ اصلی آلودگی‌هاست.

 در این زمینه تماس‌های مکرری را با مسئولان محیط زیست، شهرداری اصفهان، دانشگاه‌های اصفهان و صنعتی شده و تاکنون پاسخی را دریافت نکرده است. آنچه برداشت می‌شود این است که مسئولان همچنان تمایلی به اعلام سهامداران واقعی آلودگی هوای اصفهان ندارند. دلیل این عدم تمایل چیست؟

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری مهر

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715