دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷

سیره‌ حاج قاسم، الگوی سیره‌ اقتصادی خانواده ها

قلبش برای بیت‌المال می‌تپید، بیت‌المالی که جان و مال کشور است و آن‌قدری که حواسش به بیت‌المال بود به خودش نبود. چنانچه در مراسم بزرگداشت فوت پدرش که سربازها را برای امنیت محل قرار داده بودند بسیار نگران شد، او به صورت جدی مخالفت نمود

ندای اصفهان- زهرا عظیمی

چگونه شخصی که در  روستای کوچکی متولد شد، جهانی می‌شود؟

او فرمانده‌ سپاه قدس شد. با این حکم مرزها را در نوردید. فلسطین، سوریه، لبنان، یمن و عراق. هر جایی به او نیاز بود خود را می‌رساند، تا امنیت باشد و بود و نبودمان تامین شود. نه فقط امنیت ما، بلکه امنیت جامعه‌ حق.

مثل عقاب بالای سر مظلومان پرواز می‌کرد تا دست کفتارها را از کودکی که در آغوش مادر است کوتاه کند. کنار زن‌هایی که اگر او نبود مثل برده‌ها در بازار فروخته می‌شدند. کنار مردهایی که اگر او نبود، سر جدا بودند. خلاصه حاجی همه‌ زندگی‌اش را گذاشته بود در جهت ایجاد رفاه و امنیت. برای‌این‌که من و شما در آسایش باشیم. این ابرمرد تاریخ با هیبت جهانی‌اش بسیار ساده‌زیست بود.

از همان ابتدا در خانواده‌ای روستایی در اطراف شهر کرمان به دنیا آمد و در اوج دوران نوجوانی‌اش به کار بنایی مشغول شد. ایشان علاوه بر درس خواندن، به کلاس کاراته نیز می‌رفت. پس همت بلندی داشت.

این سیره و روش همیشه و همه‌جا در وجودش بود. در جلسه‌ای سردار حاج‌احمد کاظمی و بسیاری از سرداران حضور داشتند. ایشان آن‌گاه که رنگینی غذا را در سفره احساس کرد با نان و پنیر و سبزی مشغول شد و گفتند: بهتر است از خودمان مراقبت کنیم و از این تشریفات خالی باشیم. حاجی در جلسات دیگری هم که وزارت خارجه و رؤسا حضور داشتند، از همسرش خواست تا غذایی ساده فراهم کند. موقع ناهار خودش دست به کار تقسیم غذا شد و همان غذا را بین همه قسمت کرد. حتی حواسش به سربازهای دفتری هم بود؛ یا آن‌گاه که بعد از اتمام جلسه‌ ثبت‌نام و اعزام نیرو در بندرعباس بودند، وقت خواب پتو و تشک را کنار زد و روی زمین خوابید و فقط بالشی طلبید.

نزدیک عید که هر کس فکر تامین لباس و امکانات نو برای خودش و خانواده‌اش است، حاج قاسم علاوه بر تهیه لباس برای خانواده، تعدادی لباس نو و وسایل برای دیگران تهیه می‌کرد. او با اینکه وقت و زمان اندکی را می‌توانست برای خود و خانواده خرج کند از همین زمان اندک در جهت کمک و یاری به دوستان ازجمله ناصر که از زمان جنگ جانباز قطع نخاع شده بود و مهمان دایمی بستر و خانه بود صرف می‌نمود.

قلبش برای بیت‌المال می‌تپید، بیت‌المالی که جان و مال کشور است و آن‌قدری که حواسش به بیت‌المال بود به خودش نبود. چنانچه در مراسم بزرگداشت فوت پدرشان که سربازها را برای امنیت محل قرار داده بودند بسیار نگران شد، او به صورت جدی مخالفت نمود. حاج‌قاسم اگر دل‌ها را تسخیر کرده چون خودش، راحتی‌اش، امکاناتش و لذتش اولویت او نبود.

جانش برای خدا

توانش برای خدا

دارایی‌اش هم در راه خدا

الگو گیری از ساده‌زیستی حاج‌قاسم، باعث اتحاد و اتفاق اعضای خانواده و جامعه شده و در پیشبرد منظم امورات مالی، نقش بسیار ارزنده ای را ایفا می‌نماید. چنانچه اهمیت به بیت‌المال نیز در این امر تاثیر بسزایی دارد.

[خاطرات برگرفته شده از کتاب «حاج قاسم» نوشته نرگس شکوریان فرد، انتشارات مانا]

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. فاطمه عظیمی گفت:

  بسیار عالی بود و تکان دهنده

 2. محمد علی داودی گفت:

  شهید سلیمانی اسوه بزرگی در زمینه های گوناگون اند . الهم الرزقنا توفیق الشهاده

 3. ناشناس گفت:

  سلام
  الهم صل علی محمد و ال محمد
  برخی از مطالب برای من تازگی داشت

 4. ناشناس گفت:

  بنام خدا …مطالبی که ایشان به آن اشاره کردند بسیار دقیق وواقع بینانه است چون در جامعه امروزی این موارد کمتر به چشم میخورد ولی انجام آن عاقبت فردی چون سردار عزیزمان را به دنبال دارد ….بسیار جالب و مواردی جدید بود و قبلا نشنیده بودم در کل عالی بود

 5. ناشناس گفت:

  سلام شهادت هنر مردان خداست .
  مطلب جالبی است.

 6. ناشناس گفت:

  به نظرم اونجا که درباره سفره رنگین نوشته شده، خوب بود اسم شهید کاظمی نمیومد، چون سوال میشه اگر اعتراض عملی حاج قاسم خوب بود چرا حاج احمد چیزی نگفت؟
  (البته چون به نویسنده کتاب حاج‌قاسم دسترسی نداشتم، اینجا گفتم.)

  خلاصه خوبی بود.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715