پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶

جولان محکومان امنیتی در دانشگاه‌های اصفهان/ حفط حریم نخبگان علمی کشور شاید وقتی دیگر

حضور فردی با اتهام جاسوسی، به عنوان مهمان در برنامه‌ای از سوی تشکل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان، اعتراض بسیاری از دانشجویان و سایر فعالان فضای مجازی را به دنبال داشت؛ اتفاقی که در دانشگاه‌های اصفهان بی‌سابقه نیست و دانشگاه‌های اصفهان را در این سال‌ها به جولانگاه محکومان امنیتی تبدیل کرده است.

به گزارش ندای اصفهان، در هفته‌های گذشته انتشار پوستر برگزاری یک برنامه زنده اینستاگرامی از سوی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان اعتراض بسیاری از دانشجویان و سایر فعالان فضای مجازی را به دنبال داشت.

این واکنش‌ها و اعتراضات نه به موضوع بلکه به مهمان این برنامه بود؛ کاوه مدنی، متولد سال ۱۳۶۰، فارغ‌التحصیل کارشناسی رشته مهندسی عمران از دانشگاه تبریز و مقاطع بعدی را در دانشگاه لوند و دانشگاهی در کالیفرنیای ایالات متحده گذرانده، مهمان این برنامه بود.

مدنی در شهریور ماه سال ۹۶ از سوی عیسی کلانتری معاون بین‌الملل حفاظت محیط زیست شد؛ در بهمن ماه همان سال کاووس سید امامی به اتهام جاسوسی در پوشش فعالیت‌های محیط زیستی دستگیر و در این زمان اخبار و شایعاتی مبنی بر ارتباط چندین فعال محیط زیست با سیدامامی و دستگیری آن‌ها از جمله بازجویی و سپس آزاد شدن کاوه مدنی منتشر شد که بعدا تأیید یا تکذیب نشد.

در نهایت مدنی، این مسؤول و فعال محیط زیست که گویا به دلیل مأموریت از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست به خارج کشور رفته بود، استعفای خودش را از همان جا اعلام و دیگر به کشور بازنگشت، این اقدام او گمانه‌زنی‌ها نسبت به اتهامش را تقویت کرد؛ البته در همین زمان تصاویری شخصی از حضور او در مجالسی هم جنجال‌هایی آفرید.

لغو شد اما دوباره می‌گیریم!

اعتراض دانشجویان و فعالان فضای مجازی نیز به دلیل حضور فردی با اتهام جاسوسی، به عنوان مهمان در برنامه‌ای از سوی تشکل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان، بود که البته این برنامه لغو اما طبق اطلاعیه این تشکل احتمال برگزاری مجدد آن وجود دارد.

در اطلاعیه این تشکل دانشجویی آمده است: برنامه گفت‌وگو محوری به‌ صورت مجازی با دعوت از کاوه مدنی و یکی دیگر از متخصصان حوزه محیط زیست و با مجوز دانشگاه ترتیب داده که متأسفانه به دلیل عدم امکان هماهنگی حضور دو بزرگوار در جلسه مجازی روز پنجشنبه، این برنامه لغو و در صورت امکان هماهنگی به تاریخ دیگری موکول شده است.

در این اطلاعیه تصریح شده است: علت لغو برنامه صرفا عدم هماهنگی بوده است و برخی شایعات مطرح شده در این خصوص بی اساس می‌باشد، همچنین جزییات مربوط به برنامه های دیگر این سلسله جلسات متعاقبا اعلام خواهد شد.

هدف از این برنامه‌ها قبح شکنی است

رضا ندری، دبیر تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بیان اینکه حرکاتی از تشکل‌هایی که فعالیتشان هم واقعا کم شده و پویایی ندارند می‌بینیم با این عنوان که ما می‌خواهیم این بار فارغ از فعالیت‌های سیاسی، برنامه‌های اجتماعی برگزار کنیم، اظهار داشت: اما این تشکل‌ها در واقع اهداف سیاسی سابق خود را پیاده می‌کنند.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد سخنران‌هایی که سابقه هنجارشکنی در کارنامه دارند و جو سیاسی دانشگاه‌ها را می‌توانند به هم بریزند ابتدا توسط این تشکل‌ها در استان‌هایی چون اصفهان، دعوت می‌شوند و باعث نوعی قبح شکنی می‌شوند تا پس از آن به دیگر استان‌ها هم بروند.

ندری عنوان کرد: عمدتاً در دانشگاه‌های استان اصفهان اینطور افراد زیاد دعوت می‌شوند، گویا یک جریانی در این تشکل‌های تحت نظر «تادا» وجود دارد که به صورت موازی و هماهنگ روی یک مسأله تمرکز می‌کنند و از طریق فشار از دانشگاه‌ها برخی مسائل را پیاده می‌کنند.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: این مسأله را هم به مسؤولان دانشگاه گفتیم که حضور شخصی که اتهاماتی به او وارد شده، به محض برخورد دستگاه قضا و نهادهای اطلاعاتی از کشور خارج می‌شود و از سمت خود استعفا می‌دهد و در کنار آن تصاویر نامناسبی نیز از او منتشر شده بود، در جهت برهم زدن فضای سیاسی دانشگاه است.

بگویید نخبه، نه جاسوس!

وی افزود: علاوه بر آن قبح این مسأله هم می‌شکند که در آینده این فرد به یک کارشناس تبدیل می‌شود که حتی اگر جمهوری اسلامی ایران به این نتیجه برسد که جاسوس بوده و بخواهد با او برخورد کند، با این حرکت رسانه‌ای آن‌ها باعث می‌شوند که نظام به برخورد با افراد نخبه متهم شود.

ندری تصریح کرد: دانشگاه مجوز این برنامه را داده بود و استدلالشان نیز این بود که برنامه به صورت مناظره است و مشکلی برای حضور چنین فردی وجود ندارد.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: دلیل لغو این برنامه هم این بود که تشکل مذکور در نظر داشتند برنامه را به شکل سخنرانی و نه مناظره برگزار کنند، به همین دلیل دانشگاه این برنامه را لغو کرد، در غیر این صورت بعید بود که دانشگاه برنامه را لغو کند، یعنی نه تنها فشاری از جانب نهادی وارد نشد بلکه آن‌ها از نظر قانونی دچار مشکل شدند و اطلاعیه‌ای هم صادر شد که دلیل لغو برنامه چه بوده است.

آغاز قانون‌شکنی در دانشگاه‌های اصفهان و ادامه در دیگر دانشگاه‌های کل کشور

وی با اشاره به اینکه معمولاً این برنامه‌ها از اصفهان شروع شده و به کل کشور کشیده می‌شود، افزود: در واقع سخنران این برنامه پس از جلسه با تشکل انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان قرار بود با دانشگاه شیراز هم برنامه‌ای داشته باشد.

ندری عنوان کرد: امکان دارد که دوباره این برنامه را برگزار کنند و ما هم به مسؤولان دانشگاه اطلاع دادیم که این یک برنامه غیرسیاسی کم مخاطب نیست، چون یکی از استدلال‌های مجوز دادن به این برنامه این بود که کسی در این برنامه شرکت نمی‌کند و به دلیل کم بودن مخاطبان به آن مجوز می‌دهیم در حالی که اطلاع داشتیم بسیاری از جریان‌های رسانه‌ای وابسته به این گروه‌ها در راستای این قبح‌زدایی از این نوع افراد، آماده بودند تا این برنامه را به یک جو رسانه‌ای تبدیل کنند.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: دانشگاه صنعتی اصفهان جایی شده که به راحتی به شخصی که اتهاماتی به او وارد است مجوز برای برگزاری برنامه زنده می‌دهد، فردی که دوستانش پس از دستگیری به اتهام جاسوسی، در زندان خودکشی کرده‌اند.

وی افزود: دیده شده این تشکل‌ها معمولا برای افرادی که مشکلی دارند درخواست مجوز می‌دهند و بسیاری از آن‌ها رد می‌شود؛ یعنی امسال تقریباً هیچ برنامه‌ای نداشته‌اند در حالی‌ که چندین مجوز لغو شده دارند.

ندری ابراز داشت: از طرفی دانشگاه صنعتی اصفهان هم صرفاً در مواقعی که فرد یا محکوم امنیتی یا پرونده سنگین داشته باشد مجوز نمی‌دهد و این مسأله حربه آن‌ها شده که دانشگاه را تحت فشار قرار دهند و با مظلوم‌نمایی بگویند که اجازه فعالیت و صحبت نداریم.

کم بودن مخاطبان برنامه‌های مجازی، دلیل صدور مجوز

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار داشت: در خصوص این برنامه هم از مسؤولان دانشگاه دلیل صدور مجوز را جویا شدیم و دلیلشان مضحک بود و می‌گفتند که مگر چند نفر در برنامه شرکت می‌کنند و برنامه سیاسی نیست، به آن‌ها تذکر دادیم که مشخص است این جریان می‌خواهد در برنامه اجتماعی به مسأله سیاسی بپردازد به همین دلیل روی شخصی که اسمش به عنوان جاسوس در رسانه‌ها کاملا مطرح شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز این اتفاق رخ داده بود و برای آقای زیدآبادی دانشگاه مجوز داده بود که بازهم جنجال آفرید.

ندری عنوان کرد: درخصوص کاوه مدنی هم در پاسخ برای یک استدلال هم گفتند که چون تا به حال صحبتی نداشته است تا بدانیم جو دانشگاه بهم می‌ریزد یا خیر، نمی‌توانیم مجوز ندهیم که ما هم گفتیم که باید اطلاعات مسؤولان دانشگاه بیشتر شود.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در یک مورد که برای ما اتفاق افتاد، در سال ۹۷ مستند لاتاری در بیروت را که مجوز صداوسیما را هم داشت می‌خواستیم پخش کنیم اما هیأت نظارت گفت که با قسمتی از مستند مخالفم و نباید آن قسمت را پخش کنید و عملاً مجوز پخش قسمتی از مستندی که صداوسیما هم آن را پخش کرده بود را به ما ندادند.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای که با مسؤولان دانشگاه داشتیم این اعتراض از سوی برخی از این تشکل‌ها بیان شد که چرا فضای دانشگاه برای ما بسته است و مجوز به برنامه‌ها نمی‌دهید و این را شنیدیم که شما برنامه بگیرید، ما مجوز آن را صادر می‌کنیم.

ندری اظهار کرد: گویا بیشتر هدفشان این است که افراد حاشیه‌دار دعوت کنند و پس‌ از لغو مجوز یک مهر لغو شد روی آن بزنند و به مظلوم‌نمایی و جنجال در رسانه‌ها بپردازند، اتفاقی که دقیقا توسط انجمن وفاق و توسعه دانشگاه شیراز هم رخ داد، جای بسیار تأسف است که برخی نهادهای انقلابی دانشگاه صنعتی اصفهان در مقابل این اقدامات از پیش طراحی شده سکوت کرده‌اند.

دانشگاه‌های اصفهان، جولانگاه محکومان امنیتی

برگزاری اینگونه برنامه‌ها در دانشگاه‌های استان اصفهان و حضور مهمانان حاشیه‌دار ‌و جنجالی که اکثرا یک پرونده و اتهام امنیتی-سیاسی در کارنامه خود دارند، بی‌سابقه نیست و دانشگاه‌های اصفهان همواره التهاباتی ناشی از حضور اینطور افراد را به خود دیده‌اند.

عمده این برنامه‌ها که اتفاقا از سوی تشکل‌های خاصی هم برگزار می‌شود، در نهایت در صورت برگزاری نتیجه‌ای جز ایجاد تشویش و آشوب در فضای دانشگاه و درصورت لغو شدن به هر دلیلی هم نتیجه‌ای جز تبدیل شدن به ابزاری برای مظلوم‌نمایی این تشکل‌ها به دنبال ندارند.

اقدام به برگزاری برنامه به مناسبت روز دانشجو با دعوت از احمد زیدآبادی در دانشگاه صنعتی اصفهان، برنامه زن و جمهوری اسلامی با حضور فائزه هاشمی در دانشگاه اصفهان، برنامه الزامات سیاست در عصر ملت-دولت در دانشگاه اصفهان از سوی برخی تشکل‌ها از این دست برنامه‌های حاشیه‌دار در ماه‌های اخیر بود.

برنامه من بهشتی هستم که آبان‌ماه سال ۹۷ در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مناسبت سالروز تولد آیت‌الله شهید بهشتی توسط انجمن اسلامی راه امید دانشگاه اصفهان، با دعوت از علیرضا بهشتی، محکوم امنیتی برگزار شد هم از جنجالی‌ترین برنامه‌های این سال‌های دانشگاه‌های استان بود (اینجا بخوانید).

و این آخرین اتفاق از این دست نبوده و یک مثال پرحاشیه دیگر برای این موضوع در اردیبهشت سال ۹۴ رقم خورد. جایی که هرمیداس باوند «سخنگوی جبهه ملی» بدون مجوز در چند دانشگاه اصفهان حاضر شد تا دستاوردهای برجام! را تشریح کند.

موضوعی که در تور به ظاهر دانشگاهی هیأت آمریکایی در خرداد ماه همان سال ۹۴ هم به نوعی دیگر تکرار شد و «آلن گودمن» که سابقه جاسوسی علمی در سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) را دارد به همراه یک هیأت آمریکایی در قالب «طرح آموزش عالی ایران» از دانشگاه‌های کشور بازدید کردند. از ۱۳ دانشگاه و مرکز علمی-پژوهشی که این هیأت در ایران بازدید کرد ۲ دانشگاه و یک مؤسسه در اصفهان بود.

سفرهای پرشمار برخی چهره‌های خاص خارجی به دانشگاه صنعتی اصفهان در قالب پروژه‌هایی نظیر مرکز هسته‌ای اروپا و پروژه زیست محیطی بخش دیگری از این غفلت یا اهمال در زمینه حفظ حریم دانشگاه‌های استان اصفهان است و البته نمونه‌های متعدد دیگری نیز در این رابطه وجود دارد.

در اینجا می‌توان به نقش افرادی که مسؤولیت مجوز دادن به این برنامه‌ها را دارند اشاره کرد و پرسید که دقیقا مبنا و برهان شان برای ارائه مجوز به چنین برنامه‌هایی که دانشگاه‌های استان اصفهان را به مکانی برای جولان محکومان امنیتی و اجتماعی در میان دانشجویان تبدیل کرده و این روزها زیر سایه کرونا و مجازی شدن برنامه‌ها پرتعداد شده‌اند، چه بوده است.

این که دانشگاه و دانشجو باید سیاسی باشد و قدرت تحلیل و بررسی داشته باشد یک الزام است اما پشت پرده این تلاش‌ها برای سیاست‌زده کردن دانشگاه‌ها و عبور از خطوط قرمز قانونی و امنیتی در آستانه اتفاق‌های مهم نظیر ادوار انتخاباتی و شرایط خاص کشور، اذهان را به سمت هدفمند بود این اقدامات می‌برد؛ تلاشی که ظاهرا بر اساس یک برنامه‌ریزی کلان در سطح کشور بوده و دانشگاه یک قطعه مهم از این پازل تلقی شده است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715