دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۵

پشت پرده‌گرانی تخم‌مرغ؛ ۱۰۰ درصد نهاده‌ مرغداری‌ها در استان اصفهان تامین می‌شود

گرانی هر روز و هر ساعت کالاهای اساسی از ابتدای امسال با مصوب و بدون مصوبه انگار که با گوشت و پوست جامعه عجین شده و تغییرات قیمتی شوک‌آور دیگر با اوضاع جیب مردم سازگاری ندارد.

به گزارش ندای اصفهان،براساس خبرهای جدید از سیاست‌های تنظیم بازار، قیمت تخم‌مرغ که در سال‌ جاری برای سومین بار با قیمت مصوب از سوی متولیان امر، افزایش داشته اکنون درب مرغداری هر کیلوگرم تخم‌مرغ 14 هزار تومان تعیین شده است که سیر صعودی 47 درصدی را نسبت به چهار ماه گذشته نشان می‌دهد.

از ابتدای تابستان امسال نرخ تخم‌‌مرغ بر مدار گرانی قرار گرفت و زمزمه‌های افزایش این ماده پروتئینی با دلایل مختلف توسط مسئولان در رسانه‌ها طنین‌انداز شد به طوری که چهار ماه گذشته سقف قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ در مرغداری حداکثر 9500 تومان و نرخ مصرف‌کننده هر شانه 30 عددی حدود 20 هزار تومان تعیین شد.

بر این اساس برخی از مسئولان دلیل گرانی تخم‌مرغ را پیشنهاد افزایش 30 درصدی قیمت تنظیم بازار عنوان کردند و در اواخر خرداد و اوایل تیرماه قیمت هر شانه تخم‌مرغ در بازار اصفهان به 30 هزار تومان رسید و مسئولان استانی، رشد هزینه‌های تولید، تعیین تکلیف ارز نهاده‌های دامی وارداتی، نوسانات دلار، گرانی و کمبود نهاده‌ها را عامل گرانی و کمیابی این محصول بیان کردند.

البته قصه گرانی تخم‌مرغ به نیمه نخست امسال ختم نشد و برای دومین بار در مهرماه ستاد تنظیم بازار حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ فله را برای مرغداری 12 هزار و 500 تومان و برای مصرف‌کننده 14 هزار و 500 تومان تصویب کرد که براساس مشاهدات میدانی این رقم مصوبه‌ای برای مصرف‌کننده حکم کیمیا را داشته، چرا که افزایش حدود 100 درصدی تخم‌مرغ با فروش هر عدد یک‌هزار و 700 تومان، کیلویی 22 تا 23 هزار تومان و شانه‌ای بیش از 44 تا 48 هزار تومان در خرده‌فروشی‌ها، فروشگاه‌ها و بازار نه تنها شهروندان را غافلگیر کرد بلکه سفره‌های آنها را از این کالای پروتئینی خالی‌تر از سال‌های گذشته کرده است.

براساس این گزارش در ابتدای دی‌ماه نرخ‌گذاری تخم‌مرغ از سوی ستاد تنظیم بنابر افزایش نرخ عوامل تولید؛ برای سومین بار دستخوش تغییرات شده و بهای هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری‌ها با افزایش 2 هزار تومانی به 14 هزار تومان رسیده است که بدون شک این بهای تعیینی بدون نظارت و کنترل واقعی برای مصرف‌کننده بیش از ماه‌های گذشته تمام خواهد شد.

قصه پرغصه گرانی تخم‌مرغ به این روزها و امسال ختم نمی‌شود چرا که این کالا  به عنوان محصولی استراتژیک همیشه و در طول سال‌ها و شاید دهه‌های اخیر درگیر نوسان قیمت بوده که دلایل متعددی برای آن از سوی مسئولان و تولیدکنندگان مطرح شده است.

جالب‌تر این‌ که همیشه بازار این کالای خوراکی پس از تجربه مدتی کوتاه یا طولانی از گرانی و نوسان قیمت، دوباره به حالت عادی بازگشته است اما هیچ‌گاه دستگاه‌های نظارتی نتوانستند به خوبی این بازار را برنامه‌ریزی و مدیریت کرده و از نوسان و آشفتگی آن پیشگیری کنند.

لزوم نظارت ملی با تغییر قیمت‌ کالاها  

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان پیرامون اظهارات ساداتی‌نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس که یکی از اصلی‌ترین دلایل نابسامانی بازار تخم‌مرغ را متولیان متعدد دانسته و برای حل مشکل نهاده‌ها، لازم است که اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شود گفت: در جایگاه مقام استانی در این زمینه نمی‌توانم اظهارنظر کنم چرا که چنین مبحثی توسط رئیس کمیسیون مجلس در سطح کلان گفته شده و شرح وظایف بین سازمان جهاد کشاورزی و صمت است.

حسین ایراندوست در پاسخ به اینکه افزایش نرخ نهاده‌ها بر تولید تخم‌مرغ در ماه‌های گذشته در استان اصفهان تاثیرگذار بوده است اظهار داشت: هیچ ‌گونه مشکلی در تولید تخم‌مرغ نداریم و هم اکنون 8 میلیون و 500 هزار مرغ‌ تخم‌گذار در سالن‌های واحدهای تولیدی وجود دارد که روزانه بالغ بر 350 تن تخم‌گذاری دارند که حداکثر 50 درصد آن مصرفی داخل استانی و حداقل 50 درصد خارج از استان صادر می‌شود.

وی یکی از عوامل اصلی در رشد قیمت تمام شده تخم‌مرغ را افزایش بهای کنجاله سویا و دانه ذرت دانست و افزود: در سال جاری براساس مصوبه کشوری نرخ ذرت از 1500  به 1700 تومان و کنجاله سویا از 2700 به 3220 تومان سیر صعودی داشته است.

بیشتر بخوانید

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: البته براساس ادعا در این مدت اخیر افزایش قیمت در هزینه‌های حمل و نقل اتفاق افتاده و مرغداران هم مدعی هستند که نرخ تمام شده تخم‌مرغ بالاتر از 12 هزار تومانی است که قبلا در ستاد تنظیم بازار مصوب شده است.

وی در پاسخ به اینکه چرا بهای تخم‌مرغ با وجود مصوبه کشوری برای مصرف‌کننده با چندین نرخ در بازار و خرده‌فروشی‌ها عرضه می‌شود بیان کرد: براساس افزایش قیمتی که در ماه‌های گذشته صورت گرفته بود، تنظیم بازار استان متقاعد شد که قیمت تمام شده تخم‌مرغ رقمی بالاتر از مصوبه قبلی است و فروش تخم‌مرغ را درب مرغداری‌ها 14 هزار تومان، تحویل فروشگاه‌ها 14 هزار و 500 تومان و در نهایت مصرف‌کننده 16 هزار تومان تعیین کرد که بیش از این ارقام به هیچ ‌وجه قابل قبول نیست.

ایراندوست پیرامون این که با اعلام قیمت مصوبه کشوری تخم‌مرغ، مرغداران را ملزم به فروش مرغ در سامانه «رهتاب» خواهیم کرد تا بتوان نظارت درستی بر روند عرضه و تقاضای این محصول در بازار داشته باشیم، گفت: براساس این اقدام، تخم‌مرغ خروجی از مرغداری، ورودی آن به عمده‌فروشی تا خرده‌فروشی در سامانه ثبت خواهد شد تا بتوانیم کل مصرف استان را با قیمت مصوب جدید تامین دهیم.

وی در پاسخ به اینکه چرا قیمت تخم‌مرغ از ابتدای امسال براساس تصمیمات ستاد تنظیم بازار در دو مرحله با فاصله‌های چند ماهه دستخوش تغییرات شده است و از نرخ ثابتی برخوردار نیست اظهار داشت: امسال تغییرات چندین مرتبه‌ای نرخ ارز بی‌تاثیر بر قیمت نهاده‌ها، جوجه‌ریزی و تخم‌مرغ نبوده است، هنگامی می‌توان انتظار نرخ ثابت داشت که در طول سال بهای مواد اولیه تولیدی و عوامل تشکیل دهنده هم از ثبات مناسبی برخوردار باشند. هر تغییری که در مولفه‌های تولید رخ داده طبیعتا بر قیمت تمام شده محصول هم اثرگذار است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان در پاسخ به اینکه خرده‌فروشی‌ها دلیل نابسامانی بازار تخم‌مرغ را عدم نظارت سازمان جهادکشاورزی عنوان کرده‌اند، افزود: وقتی مبحث عدم نظارت می‌تواند مطرح باشد که در ستاد تنظیم بازار کشور، همزمان با تصویب افزایش نرخ ذرت و سویا؛ قیمت‌های مرغ، تخم‌مرغ و شیر هم تعیین و اعلام گردد چرا که بر تولید خدشه وارد خواهد کرد.

وی ادامه داد: برای نمونه هنگامی که نرخ نهاده‌ها گران شود اما هیچ‌ گونه تغییر قیمتی بر محصول تخم‌مرغ نباشد به هیچ‌ وجه نمی‌توان تولیدکننده را با وجود نرخ‌های جدید نهاده، موظف به فروش تولیدات خودش با قیمت‌های قبلی کرد چرا که چنین اقدامی ضربه و تهدیدی خطرناک برای تولید است.

ایراندوست با بیان اینکه تغییر قیمت‌ها فقط توسط ستاد تنظیم کشوری تصویب و اعلام می‌شود و ما به هیچ‌ عنوان اجازه تغییر قیمت‌ها نداریم، گفت: هنگام افزایش نرخ کالاها در سطح کلان، نمی‌توانیم در استان جزیره‌ای اقدام و مدیریت کنیم چرا که مرغداران در فروش مرغ و تخم‌مرغ تولید خود در داخل و خارج استان مختار هستند.

وی اضافه کرد: چنانچه قرار است با تغییر قیمت‌ کالاها به صورت کشوری، ساختار نظارتی هم شکل بگیرد باید کلی، ملی، هم‌صدا، یک قیمت و عدد در کل کشور باشد، چرا که نظارت‌های فقط استانی نگرانی‌های فرار محصول را تشدید خواهد کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان پیرامون اینکه با وجود شرایط فعلی در داخل کشور، تصمیم به راه‌اندازی سامانه “رهتاب” در استان را مدنظر قرار دادیم، اظهار داشت: این سامانه به تازگی در استان با نظارت تنظیم بازار استان اصفهان راه‌اندازی شده تا میزان تولید مرغ زنده، گوشتی، تخم‌مرغ  در آن براساس مصارف داخلی ثبت و نظارت شود، چرا که حوزه داخلی ما استانی است و نمی‌توانیم کشوری مدیریت کنیم.

وی در پاسخ به اینکه نقش سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان بر نظارت قیمت کالاها در بازار چگونه اجرایی می‌شود، بیان کرد: دخالت و کنترل ما بر عمده‌فروشی‌های تخم‌مرغ و مرغ است و خرده‌فروشی‌ها بازار مستقیما زیرنظر سازمان صمت در استان قرار دارد.

ایراندوست در پرسش به سوالی مبنی بر اینکه با افزایش قیمت نهاده‌ها، سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان برای جبران خسارت و تامین به‌ موقع واحدهای تولیدی تخم‌گذار چه اقداماتی انجام داده است گفت: در حال حاضر از بابت تهیه نهاده‌ها هیچ مشکلی نداریم و 100 درصد نهاده کنجاله سویا و ذرت مورد نیاز واحدهای تولیدی تخم‌گذاری و گوشتی استان را با قیمت دولتی در حال تامین هستیم.

وی پیرامون اینکه برخی از مرغداری‌ها گلایه‌مند که فقط 30 درصد نهاده‌های دولتی را می‌توانند تامین کنند و مابقی را باید از بازار آزاد با نرخ‌های بالا برای فعالیت واحدهای خود تهیه کنند، افزود: این مسئله برای فصول بهار امسال بوده است و اکنون طی ماه‌های اخیر نهاده‌های سویا و ذرت واحدهای تخم‌گذار از ابتدای مهر ماه و مرغداری‌های گوشتی از اوایل آبان ماه را 100 درصد تامین کردیم و دیگر جای هیچ‌ گونه عذر و بهانه‌ای نیست.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715