ندای اصفهان

نباید برای واردات واکسن‌های غیر ایمن خارجی هزینه‌کرد

کدخبر: 131249
۹ دی ۱۳۹۹ در ساعت ۹:۵۷ ق٫ظ

به گزارش ندای اصفهان، زهره الهیان نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با الف با اشاره به موضوع خرید واکسن خارجی کرونا از سوی ایران گفت: این موضوع در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حضور مسئولین وزارت بهداشت و همچنین رئیس سازمان غذا و دارو بررسی شد که تعدادی از تولیدکنندگان واکسن داخلی در این جلسه حضور داشتند.

وی با اشاره به خروجی این جلسه گفت: در این جلسه تأکید شد هیچ یک از شرکت‌های خارجی واکسنی که مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی باشد را تولید نکردند و کارآمدی این واکسن‌ها هم زیر سؤال است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به واکسن شرکت فایزر که در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت، افزود: تعدادی پس از دریافت این واکسن  فوت و یا دچار عوارض شدید شدند که علت دقیق مرگ آنها در حال بررسی است و به همین دلیل این شرکت تولید واکسن را متوقف کرد.

الهیان با بیان اینکه انگلستان اولین کشوری بوده که واکسن کرونا تولید کرد، افزود:‌ واکسن تولید انگلستان هم در ایمن کردن افراد تأثیری نداشته و در حال حاضر می‌بینیم که نسل جهش یافته کرونا در انگلیس به وجود آمده که قدرت سرایت آن چندین برابر کرونا در دیگر کشورها است.

وی با تأکید براینکه واکسن‌های خارجی ممکن است ایمن نباشند و خطرات و عوارض جانبی داشته باشند، تصریح کرد: شرکت‌های خارجی سازنده این واکسن به افراد صدمه دیده ناشی از تزریق آندر صورت فوت یا فلج شدن، هیچ خسارتی نمی‌دهند و مسئولیتی هم قبول نمی‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه این شرکت‌ها اسناد لازم در خصوص تولید واکسن را ارائه نمی‌کنند، گفت:‌ وقتی واکسنی که کارآمدی آن اثبات نشده و همچنین بی‌ضرر بودن استفاده از آن معلوم نیست چرا باید ده‌ها میلیون دلار هزینه شود تا چنین واکسنی خریداری گردد.

الهیان با بیان اینکه مسئولین وزارت بهداشت و درمان باید از تولید واکسن داخلی حمایت کنند، افزود: در جلسه‌ای که با آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم تأکید کردیم که باید با اختصاص اعتبارات لازم از تولید واکسن داخلی حمایت گردد.

وی با اشاره به حضور جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: از آقای جلالی خواستیم پیگیری این موضوع باشد چگونه رئیس جمهور دستور خرید واکسن‌های خارجی را داده در حالی که هنوز کارآمدی این واکسن‌ها مشخص نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: آقای نوبخت در پاسخ به سؤال ما در خصوص میزان هزینه‌کرد برای خرید واکسن خارجی جوابی نداد اما ما از آقای جلالی خواستیم که بررسی کند واکسن‌های خارجی قرار است از چه کشوری وارد ایران شود و آیا ایمنی لازم را دارد یا نه.

الهیان در پاسخ به این سؤال که عده‌آی معتقدند موضوع تصویب نشدن FATF در ایران باعث عدم توانایی ایران از خرید واکسن کرونا شده است، گفت: به محض اینکه واکسن مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی باشد و ایمنی لازم را داشته باشد راه‌های دور زدن تحریم و خرید واکسن وجود دارد اما واکسن‌های فعلی هیچکدام مورد تأیید نیست.

انتهای پیام/
منبع:جهان نيوز

برچسب‌ها: , , , , ,