پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷

وقتی شهرت پدر کافی است؛

در حاشیه خیال پردازی ریاست جمهوری محسن هاشمی/ وزن عملکردی آقازاده هاشمی چقدر است؟

طنز سیاسی این روزها اصرار و خبرپراکنی درباره کاندیداتوری محسن هاشمی از سوی نزدیکان وی و حزب متبوعش و انکار او برای کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری است.

به گزارش ندای اصفهان،امیر حمزه نژاد: فضای سیاسی کشور در حال انتخاباتی شدن است و گوش رسانه‌ها و اهالی خبر و سیاست بیشتر تیز شده تا هر زمزمه و پژواکی از فعالان و شخصیت های سیاسی را دریافت و آن را بررسی کنند. البته مدعی ورود به میدان رقابت انتخاباتی آنهم در سطح ریاست جمهوری کم نیست اما مهم این است که افراد مدعی در قد و قواره کاندیدای ریاست جمهوری هستند و لباس نامزدی رئیس قوه اجرایی بر تن آنها به خوبی می نشیند یا خیر.

شوخی های سیاسی هاشمی با کاندیداتوری 
چند وقتی است که از سوی حزب کارگزاران سازندگی و اطرافیان «محسن هاشمی رفسنجانی»، نام وی به عنوان یکی از نامزدهای مورد وثوق این جریان مطرح می شود. موضوع قابل تامل و شاید به نوعی طنز سیاسی اصرار و خبرپراکنی در این خصوص از سوی نزدیکان هاشمی و حزب متبوعش و انکار از وی برای کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری است.

البته رفتارشناسی و یک سنت حضور شخصیت های مختلف در کشورمان برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری حائز این نکته است که ابتدا این افراد نسبت به نامزدی امتناع می ورزند یا انتظار دارند عده ای در قالب بیانیه و درخواست‌های سیاسی از آنان دعوت به عمل آورند. موضوعی که به نوعی وزن دهی و اعتباربخشی برای شخصیت های سیاسی محسوب می شود. اما اینکه هر بار فردی به عنوان کاندیدا مطرح شود و سپس وی به تمسخر جایگاه ریاست جمهوری بپردازد چندان معمول نبوده است!

نام پسر ارشد مرحوم هاشمی رفسنجانی در لیست 20 نفره‌ای که کارگزارانی ها برای بررسی شخصیت های اصلاح طلب تدارک دیده اند، دیده می شود.

اما محسن هاشمی در گفت‌وگوی رادیویی در پاسخ به این سوال که آیا در انتخابات 1400 کاندیدا می‌شود، می گوید: «علاقه‌ای به این کار ندارم. با وضعیتی که الان هست فکر نمی‌کنم هیچ  عاقلی کاندیدا شود. شرایط کشور بسیار سخت است و کسی که خود را کاندیدا می‌کند به قول غربی‌ها باید «سوپرمن» باشد.»

اخیرا رئیس شورای شهر تهران با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 گفت: «ریاست جمهوری یک عاشق مجنون می‌خواهد، من مجنون هستم اما عاشق نیستم و اگر هم فشارها زیاد باشد، من نباید گول بخورم.»

وزن عملکردی آقازاده هاشمی چقدر است؟
اما سئوال اساسی این است که محسن هاشمی چه سوابقی در کارنامه خود دارد که در این جایگاه می تواند به عنوان یک کاندیدای روی او حساب کرد؟

در کارنامه فعالیت های محسن هاشمی 13 سال ریاست هیئت‌مدیره و مدیرعاملی شرکت متروی تهران دیده می شود که بسیاری مطرح می کنند مرحوم هاشمی رفسنجانی در قرار گرفتن فرزندنش در این جایگاه نقش موثری داشته است.

وی سپس یکبار از سوی اصلاح طلبان به عنوان کاندیدای شهرداری تهران در مقابل قالیباف قرار گرفت که در این زمینه مغلوب شد و حتی برخی از اصلاح طلبان شورای شهر چهارم قالیباف را به وی ترجیح دادند.

پس از آن محسن هاشمی به عنوان سرلیست اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهر تهران انتخاب شد و سپس با راهیابی لیست این جریان سیاسی به شورای پایتخت به عنوان رئیس در این سه سال و اندی حضور داشته است. کارنامه کاری شورای شهر تهران در دوره پنجم نه تنها چنگی به دل نمی زند بلکه پر از اتفاقاتی عجیب همچون انتصاب «محمد علی نجفی» به عنوان شهردار و تغییر شهرداران و عدم پیشرفت کلانشهر تهران در حوزه های مختلف است.

بیشتر بخوانید:
از اول انقلاب شاهد تقدیس و غلو درباره امام و رهبری بودیم!
همه محسن را مثل پدرش یک چهره سازنده می‌شناسند
مردم در حسرت عقلانیت و تدبیر آیت الله هاشمی هستند!

در همین شورا بود که چندین بار نام وی به عنوان گزینه شهرداری مطرح شد اما با فشار اصلاح طلبان هاشمی در جایگاه ریاست شورای شهر تهران باقی ماند. با این اوصاف به نظر نمی رسد اجماعی در جریان اصلاحات روی فردی که برای پست شهرداری هم به وی اجازه حضور داده نمی شود، وجود داشته باشد.

سایه نام پدر، همراهی اسم برادران و خواهران
البته محسن هاشمی را نباید به صورت تنها یک فرد نگاه کرد. وی از بطن خانواده ای سیاسی در فضای سیاسی کشور  ورود و فعالیت کرده است. در این زمینه به غیر از سایه نام پدر که بر سر وی است وی همواره نام برادارن و خواهرانش را نیز در کنار خود دارد.

برادر کوچکترش «مهدی هاشمی» این روزها دوباره به زندان بازگشته است. فرزند مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که در ۳ ماهه اخیر به مرخصی آمده بود دوباره به زندان بازگشت. او که بیش از ۵ سال از دوران محکومیت ۱۰ ساله خود را سپری کرده، تحت شرایطی می تواند از آزادی مشروط بهره مند شود. همان مسأله ای که هنوز مورد موافقت مسئولین قضایی قرار نگرفته است.

مهدی هاشمی بابت اختلاس و جعل به ۱۰ سال حبس و رد مال به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان و جزای نقدی معادل دو برابر آن، به دلیل ارتشا به ۱۰ سال حبس، رد مال به مبلغ ۵میلیون و ۲۰۰ هزار دلار و جزای نقدی معادل همین میزان، همچنین به دلیل ارتشا، به انفصال دائم از خدمات دولتی و ۵۰ ضربه شلاق و به دلیل مسائل امنیتی نیز مطابق قانون مجازات اسلامی به ۵ سال حبس محکوم شد و طولانی ترین دوره محکومیت خود یعنی 10 سال زندان را تحمل می کند.

فائزه هاشمی رفسنجانی خواهر پرحاشیه محسن هاشمی است که این روزها به سبب مجادله های سیاسی درخصوص اینکه «پدرخوانده اصلاحات» کیست، سر و صدا به راه انداخته است. در سوابق فائزه نیز محکومیت زندان وجود دارد و ارتباط و حمایت از بهائیان، حضور در فتنه سال 88 و … دیده می شود.

فاطمه هاشمی خواهر بزرگ محسن هاشمی اخیرا طی صحبتی درباره انتخابات 1400 مطرح کرده است که دیگر اصولگرایی و اصلاح طلبی تمام شده است. وی همچنین بیان کرده دولت روحانی به حامیان خود پشت کرد. دختر اول هاشمی رفسنجانی نیز چندان در فضای سیاسی کشور بی حاشیه نبوده است. شکایت علی لاریجانی از وی در سال 92 و کش و قوش های سیاسی در این حوزه که نهایتا به پس گرفتن چنین شکایتی منجر شد یکی از همین حواشی است. یاسر هاشمی نیز پسر کوچک این خانواده است که این روزها در سکوت خبری به سر می برد. در سال 94 ماجرای تصادف همسر وی با پسر شهید لاجوردی به ضرب و شتم فرزند شهید توسط محافظ خانواده هاشمی منجر شد و این حادثه نیز بسیار جنجال ساز شد.

به هر جهت محسن هاشمی رفسنجانی چه از لحاظ عملکردی و حضور در جایگاه مختلف وام دار نام پدر و خاندان خود است و چه از لحاظ حواشی سیاسی و …  نمیتواند خود را جدای از خانواده خود ببیند و به این جهت سئوال اساسی این است که با توجه به شرایط کشور و مواردی که درخصوص عملکرد وی و خانواده اش وجود دارد آیا وی مناصب پست و حتی نامزدی ریاست جمهوری است؟ هاشمی خود با طنز و مطایبه برخورد می کند اما شاید کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 شوخی شوخی جدی شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715