شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶

چگونه حاج قاسم به سپاه بین المللی قدس معنای دوباره‌ داد؟/ دامنه محبوبیت شهید سليمانی از شهروندان ایران تا کل امت اسلام

یک تحلیلگر مسائل تاریخی گفت: حاج قاسم را نه تنها قهرمان مردم ایران بلکه مردم خیلی از کشورهای منطقه بود؛ شخصیت حاج حاج قاسم مانند شاهنامه که همه ارکان ایران با آن ارتباط برقرار می کنند، است.

به گزارش ندای اصفهان، شهید حاج قاسم سلیمانی نه تنها به عنوان یک قهرمان و شخصیت ملی شناخته می شود بلکه یکی از محبوب‌ترین چهره‌های برجسته جهان اسلام است.

سردار سلیمانی همواره در طول دوران نقش آفرینی خود در جبهه‌های مختلف نظامی و دیپلماتیک از مسئله فلسطین، سوریه و عراق به صورت تمام قد حمایت به عمل آورد.

به مناسبت اولین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی با محمود فروزبخش، تحلیلگر مسائل تاریخی به گفت و گو پرداختیم.

– نظر شما در خصوص شخصیت  حاج قاسم سلیمانی چیست؟

فروزبخش: ما در این سال ها شیخصت ملی و قهرمان ملی نتوانستیم داشته باشیم؛ قهرمان ملی به این معنا که همه مردم ایران با قومیت ها، فرهنگ ها، جبهه های سیاسی و نگاه های مختلف با آن ارتباط داشته باشند.

شخصیت هایی را داشتیم که قهرمان مردم یک منطقه بوده است مانند ستارخان و باقرخان است اما حاج قاسم را نه تنها قهرمان مردم ایران بلکه مردم خیلی از کشورهای منطقه بود؛ شخصیت حاج قاسم به گونه ای بود که عکس ایشان در چایخانه ها و قهوهخانه هم است؛ حاج قاسم مانند شاهنامه که همه ارکان ایران با آن ارتباط برقرار می کنند، بود.

چنین شخصیتی هم در اجمال و تفصیل باید خصلت های والا را داشته باشد؛ خصلت های اجمالی خصلت هایی هستند که عشایر و یا طبقه های پایین جامعه و درس نخوانده هم می توانند با ایشان ارتباط داشته باشند.

شجاعت و همت بالا و خوش اخلاقی و مهربانی شخصیت های مجمل است که فرد ملی باید داشته باشد که به عنوان مثال رستم واجد این صفات بود.

اگر بخواهد این خصلت های ایرانی را به تفصیل داشته باشد باید همگام با زمانه خود حرکت کند که امروز باید همتراز با انقلاب اسلامی باشد که خصلت های شهید قاسم سلیمانی همتراز با انقلاب اسلامی بود و نگاه جهانی داشتن، یکی از آن ها بود.

حاج قاسم سلیمانی سپاه قدس را معنا دار کرد و همه ما نیروی قدس را با نام حاج قاسم می شناسیم.

شما در مورد حضور تأثیر گذار سردار سلیمانی در سپاه قدس اشاره کردین، بیشتر در این زمینه توضیح دهید؟

حاج قاسم خود را بر روی نیرو قدس محدود کرد و همان نقطه را عمیق تر و دقیق تر کرد که این نقطه تبدیل به یک قله شد؛ از خصلت های مهم حاج قاسم این بود که با توجه به اینکه سپاه قدس در کشورهای مختلف و ملیت های مختلف حضور داشت دو ویژگی مهم پیدا می کند.

سپاه قدس به شدت واقع گرا است؛ هر قوم، نژاد و قبلیه ای را متناسب با خصلت ها و واقعیت های خاص خود ارزیابی می کند؛ متأسفانه نیروهایی که در داخل ایران هستند به دلیل جناح بندی ها و نگاه های ارزش دار نمی توانند توامندی های انسان ها را جامعه ایرانی را به طور دقیق و واقعه بینانه ارزیابی کنند و دچار خودسانسوری شده و ممکن است به برخی از مسائل را بیشتر از حد بپردازند؛ اما نیروی قدس گام های صحیح در مراحل مختلف داشته است؛ مرحوم فولادگر که از سرداران سپاه قدس بودند و در کشورهای مختلف حضور پیدا می کرد واقعا مانند یک جامعه شناس اعراب را تحلیلی می کردند؛ ویژگی اول نیروی قدس واقع گرایی است که جوامع عرب را هماگونه که هستند ارزیابی می کند و این عنصری است که در ایران مغفول مانده است.

خصلت دوم نیروی قدس نگاه انسانی به اقوام و ملیت های مختلف است؛ آنچه خوبی را برای گروه خود و مردم خودم می خواهم و با همین نگاه برای کشورهای دیگر هم بخواهم.

عراقی ها و ایزدی ها از حضور حاج قاسم سیلمانی بهره برده و منجی اقوام مختلف در عراق و سوریه بودند؛ زمانی که بنا در مسئله ظلم ستیزی می شود فرقی ندارد که مخاطب چه کسی است و حاج قاسم سلیمانی یک شخصیت ملی است که برای همه اقشار مختلف مردم محبوب است.

سردار شهید سلیمانی در مناطق سیل زده سال گذشته حضور پیدا کرد و این حضور در تعریف دایره نیروهای قدس بود.

نظر شما در بحث ولایتمداری حاج قاسم چیست؟

حاج قاسم یک الگو برای همه است و  سیاستمداران می توانند از ایشان درس بیاموزدند ؛ یکی از درس های اصلی که می توانند از ایشان بیاموزدند ارتباط معرفتی و قلبی با رهبر معظم انقلاب است.

ایشان فرمایشات رهبری را در کارهای خود سر لوحه قرار می داد، یک فرد به شدت تشکیلاتی بود؛ اما برخی ها فقط فرمایشات رهبری را تکرار می کنند در صورتی که مسئولان باید یک ارتباطی قلبی با رهبری انقلاب داشته باشند.

گفت و گو از محمدرضا باقری

انتهای پیام/

منبع:صاحب نیوز

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715