جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰

فروش یک میلیارد تومانی بن کتاب در نمایشگاه کتاب اصفهان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به فروش یک میلیارد تومانی بن کتاب در نمایشگاه کتاب گفت: این مبلغ یک رکورد است هر چند که با توجه به قیمت‌ها، مبلغ بالایی هم محسوب نمی‌شود، در مجموع ۱.۵ میلیارد تومان کتاب در نمایشگاه به فروش رسید.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام و‌المسلمین حبیب‌رضا ارزانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ۱۹ استان کشور دارای دانشگاه جامع علمی کاربردی فرهنگ و هنر هستند، اظهار داشت: این دانشگاه‌ها وابسته به اداره‌کل ارشاد هستند و دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر مرکز اصفهان از نظر کمیت و کیفیت رتبه نخست کشور را دارد.

وی با بیان اینکه از تاریخ ۲۶ تا ۲۹ آبان ماه سال جاری اصفهان میزبان گردهمایی مدیران کل روسای مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر سراسر کشور است، افزود: در این گردهمایی روند فعالیت‌ها در دانشگاه‌ها، مطلوب بودن رشته‌ها و کاهش و یا افزایش دادن آنها، ارتقا سطح کمی و کیفی دانشگاه‌ها و غیره بررسی می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به دلیل انتخاب اصفهان برای میزبانی تصریح کرد: در حال حاضر دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر مرکز اصفهان دارای بیش از ۲ هزار دانشجو بوده که رتبه نخست کشوری را دارد و بیشترین درصد رشته‌ها را نیز در کشور به‌خود اختصاص داده است، فضای بسیار زیاد در حدود ۳۰ هزار متری نیز از جمله دیگر موارد انتخاب اصفهان برای میزبانی بوده است.

وی پیرامون حوزه قرآنی با بیان اینکه امسال را سال نهضت قرآنی نام‌گذاری کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: در همین راستا آزمون سراسری قرآن در کشور در روز ۲۲ آبان‌ماه سال جاری برگزار می‌شود و در استان بیش از ۸ هزار و ۶۲ نفر ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد بالغ بر ۷ هزار و ۱۵۳ نفر را خواهران و هزار و ۴۴۹ نفر را برادران تشکیل می‌دهند.

حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی بیان کرد: این تعداد شرکت‌کننده در کشور بی‌نظیر است و رتبه نخست کشوری را به‌خود اختصاص داده‌ایم، پس از اصفهان نیز استان البرز با ۴ هزار شرکت‌کننده رتبه دوم را دارا است و این اختلاف آماری در شرکت‌کنندگان نشان از اهتمام و انس با قرآن مردم استان اصفهان است.

جشنواره ملی نگارگری آیات در ۳ رشته در استان اصفهان برگزار می‌شود

وی پیرامون جشنواره ملی نگارگری آیات با موضوع مفاهیم و مضامین قرآن و عترت گفت: این جشنواره در ۳ رشته نگارگری، طراحی و نقوش سنتی و طراحی نگارگری برگزار می‌گردد و مهلت ارسال آثار تا ۲۰ دی ماه سال جاری است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به موضوعات این جشنواره افزود: زندگی و سیره پیامبر اکرم(ص)، ائمه معصومین و دیگر شخصیت‌های قرآنی، تمثیل‌ها و داستان‌های قرآنی از جمله این مضوعات است.

وی پیرامون جشنواره قرآنی مدهامتان تصریح کرد: این جشنواره چندین سال است که برگزار می‌شود و امسال این جشنواره به اصفهان واگذار شده است، در همین راستا این جشنواره در ۲ بخش استانی و ملی در رشته‌های حفظ ۲۰ جز و ۱۰ جز قرآن، قرائت، اذان و ترتیل برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام ارزانی با بیان اینکه بخش استانی این جشنواره در آبان ماه سال جاری پایان یافت، خاطرنشان کرد: در مجموع بالغ بر ۲۴۰ نفر شرکت کرده بودند که از این تعداد ۲۴ نفر به‌عنوان نفرات برتر و ۲۱ نفر نیز به مرحله کشوری راه پیدا کردند.

وی بیان کرد: در همین راستا ۲۴ تا ۲۷ آذرماه سال جاری اصفهان میزبان ۳۰۰ برگزیده کشوری جشنواره قرآنی مدهامتان هستیم تا نفرات برتر کشوری مشخص شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه از ۲۴ تا ۳۰ آبان ماه هفته کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار است، گفت: برخی افراد دلیل این نام‌گذاری را به‌درستی نمی‌دانند، دلیل آن این است که علامه طباطبائی مولف تفسیر ارزشمند المیزان که برند معتبری برای شیعه است الگویی برای جوانان برای مطالعه بیشتر باشد.

سرانه مطالعه کشور در روز بین ۲ تا ۱۷ دقیقه است

وی پیرامون اقدامات صورت گرفته اداره‌کل ارشاد استان اصفهان برای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی افزود: سرانه مطالعه کشور بین ۲ تا ۱۷ دقیقه است که در مقایسه با کشوری هم‌چون فرانسه که ۷۰ دقیقه در روز بوده بسیار پائین است، در همین راستا سال گذشته اداره‌کل ارشاد استان مجوز هزار و ۷۰۰ کتاب را برای چاپ صادر کرد و از بین این کتاب‌ها جایزه کتاب در سوم دی‌ماه سال جاری به برترین اهدا می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی تصریح کرد: اهدای ۱۵۰ میلیون تومان کتاب در سال جاری به مراکز فرهنگی، حسینیه‌ها، مساجد و غیره از دیگر اقدامات صورت گرفته برای ترویج کتاب‌خوانی بوده است.

وی با اشاره به برگزاری انجمن کتاب‌خوان‌های استان خاطرنشان کرد: بیش از ۶ سال بود که این انجمن برگزار نشده بود و کار این انجمن تنها رسیدگی به کتابخانه‌ها نیست بلکه تلاش برای توسعه و ترویج کتاب‌خوانی از جمله هدف این انجمن است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان بیان کرد: به‌دلیل اینکه به روستاها و عشایر کمتر توجه می‌شود در همین راستا روستای دوست‌دار کتاب و عشایری در دستور کار ادراه‌کل ارشاد قرار گرفته است.

وی با اشاره به فروش یک میلیارد تومانی بن کتاب در نمایشگاه کتاب افزود: این مبلغ یک رکورد است هر چند که با توجه به قیمت‌ها، مبلغ بالائی هم محسوب نمی‌شود ولی نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری داشته است، در مجموع یک و نیم میلیارد تومان کتاب در نمایشگاه کتاب اصفهان به‌فروش رسید.

حجت‌الاسلام ارزانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا محل برگزاری جمعه بازار کتاب مناسب‌تر می‌شود، تصریح کرد: مدیریت این موضوع با شهردرای اصفهان است ولی با توجه به رویکرد فرهنگی شهردار اصفهان امیدوار هستیم فضای هنرمندانه‌تر و در شأن کتاب‌خوان‌های استان ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه چرا ۲۵ آبان ماه که بالاترین آمار شهدا تشییع شد در تقویم کشور به‌عنوان یک روز ملی ثبت نشده است، خاطرنشان کرد: در کشور بیش از هزار و ۲۰۰ شهر داریم که اگر قرار باشد هر شهری که یک مناسبت خاص هم دارد را در تقویم کشور بیاوریم این امر امکن‌پذیر نیست ولی این روز در تقویم استانی ثبت شده است و به‌ تبع آن نیز برنامه‌هایی برگزار می‌شود.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق