پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۳

بازی سیاسی دولت با جان مردم؛

چرا آقای سخنگو به‌غلط واکسن کرونا را به FATF مرتبط کرد؟

همزمان با طرح بحث بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت، فضاسازی رسانه‌ای همزمان از ۳ جهت "سخنگوی دولت، نماینده سابق و توئیتر" برای مرتبط دانستن عدم‌خرید واکسن با FATF ایجاد شده، هرچند رئیس‌کل بانک مرکزی پیشتر تصریح کرده، تحریم آمریکا مانع خرید واکسن است.

به گزارش ندای اصفهان، علی ربیعی سخنگوی دولت روز گذشته در پاسخ به سؤالی درباره برخی اظهارات مطرح‌شده درباره “مشکلات عدم پیوستن به FATF برای خرید واکسن و نقل و انتقال پول” گفت: در مورد واکسن قبلاً همکاران من در وزارت بهداشت توضیحات مفصلی ارائه دادند اما در مورد انتقال پول بنابر قوانین تحریم و قواعد FATF چندین مرحله امکان انتقال پول با مشکل مواجه شد و با موانعی روبه‌رو بودیم.

ربیعی معتقد است، به‌طور کلی نپیوستن به FATF و در لیست سیاه قرار گرفتن آثار خود را بر تراکنش‌های مالی و تأمین مالی نشان داده است و حتی در مواقعی هم که تحریم مانع نمی‌شود متأسفانه FATF این بهانه را ایجاد می‌کند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

وی افزود: قبلاً دولت دیدگاه خود را در این زمینه اعلام کرده بود و امیدواریم با راهگشایی‌ای که رهبر معظم انقلاب برای امکان بررسی مجدد در مجمع تشخیص مصلحت نظام فراهم کردند، بتوانیم در این زمینه جلساتی داشته باشیم و آنچه را به‌مصلحت کشور است تأمین کنیم.

گفتنی است، در اظهارات سخنگوی دولت به‌صورت همزمان به قوانین تحریمی اوفک در وزارت خزانه‌داری آمریکا و قواعد FATF اشاره شده است، این نکته از این جهت حائز اهمیت است که در روزهای اخیر کارشناسان دلیل اصلی عدم انتقال ارز مربوط به خرید واکسن کرونا را مرتبط به تحریمهای آمریکا دانسته‌اند.

از سوی دیگر ناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در همین رابطه گفته بود، در خصوص واکسن کرونا برخی نادانسته یا مغرضانه، سعی در تطهیر اقدامات غیرانسانی آمریکا در تحریم ایران را دارند. از آنجا که خرید واکسن کرونا (covax) باید از مسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد تاکنون هر طریقی برای پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز به‌خاطر تحریم غیرانسانی دولت آمریکا و ضرورت اخذ مجوز اوفک، با مانع مواجه شده است.

وی خاطرنشان کرد: صندوق بین‌المللی پول با فشار و تهدید آمریکا و علی‌رغم اذعان به حق ایران و عدم وجود هیچ گونه مانع اقتصادی یا حقوقی، حتی جرئت مطرح کردن وام بشردوستانه ایران در هیئت مدیره صندوق را پیدا نکرد.

همان‌طور که مشخص است اظهارات سخنگوی دولت دارای یک  تناقض داخلی می‌باشد و از طرف دیگر این موضع‌گیری سخنگوی دولت با اظهارنظر پیشین رئیس‌کل بانک مرکزی در خصوص موانع تحریمی در خرید واکسن در تناقض است.

اما لازم به یادآوری است، یکی از نمایندگان حاشیه‌ساز سابق مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه، «به‌خاطر این که در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف قرار داریم نتوانستیم پنجاه میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ایرانی را منتقل کنیم»، گفته بود، به همین دلیل سهمیه ایران باطل شد.

* قرارداد با سازمان بهداشت جهانی پابرجاست

از سوی دیگر ربیعی در واکنش به موضع نماینده سابق تهران گفته است: بخشی از علت این که به سرانجام نرسید واقعاً ناشی از فشارهای تحریم و از طرف دیگر مشکلات انتقال پول بود. پولی که باید به سازمان بهداشت جهانی پرداخت می‌شد در انتقال آن مشکل ایجاد کردند اما ما قراردادمان با سازمان بهداشتی پابرجا است، اخیراً هم تصمیم گرفتیم به‌هرترتیبی که شده این خرید را حتی با ریسک پرداخت بالای پول انجام دهیم.

در روزهای اخیر به‌صورت سازمان‌یافته در فضای مجازی (به‌خصوص  در توییتر) موضوع خرید واکسن خارجی دنبال شده است، این موضوع به اظهار نظر خاص نماینده سابق متصل شد و در نهایت روز گذشته سخنگوی دولت نیز در اظهاراتی متناقض چالش FATF را به‌عنوان مانعی در خرید واکسن اعلام کرد.

مشخص نیست دلیل پیگیری همزمان در سه فضای مختلف برای جهت‌دهی واهی در خصوص دلایل عدم خرید واکسن با چه هدفی انجام شده است اما اگر این موضوع به دستاویزی برای فشار به مجمع تشخیص مصلحت برای تصویب دو لایحه دولت تبدیل شده است، باید به جریان تحریف پشت این ماجرا تأکید کرد بهتر است قبل از هرگونه اقدام و جریان‌سازی رسانه‌ای حداقل هماهنگی لازم در این خصوص انجام شود!

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715