پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱

تربیت کم هزینه/ پرورش گلهای بهشتی در باغ قرآن

تربیتی مهم و باارزش است که بر پایه و اساس دین و فرهنگ قرآنی باشد. برای آشنایی کودکان با چنین فرهنگ و تربیتی باید ابزار و وسایل تأثیرگذار و جذابی داشته باشیم. لازم نیست هزینه‌های زیادی پرداخت کنیم. یکی از وسایل موثر در تربیت کودک، قصه و داستان است.

ندای اصفهان- ملیحه نبی (حوزه علمیه اصفهان)

انسان به سبب داشتن تعقل، تفکر و منطق، دارای استعداد ویژه‌ای است که می‌تواند توسط خانواده و اجتماع تربیت شود. آغاز امر تربیت از دوران کودکی شروع می‌گردد؛ زیرا کودکان در این دوران دارای ویژگی‌هایی هستند که بزرگسالان از آن بی‌بهره‌اند و آن، آمادگی پذیرش بسیار زیاد برای یادگیری است که در قلب و ذهن آنان وجود دارد. پیامبر اکرم(ص) نیز، به این مهم تاکید ویژه ای داشته و فرموده‌اند: مَثَل آن کس که در کودکی به فراگیری مطالب پردازد، همانند «حکاکی بر سنگ» است.

حال چرا حکاکی بر سنگ؟

در گذشته های دور برای ثبت و ذخيره‌ے اطّلاعات از نوشتن روی سنگ، روی ديوار غارها استفاده می‌کردند. سنگ از جمله موادی بود که به فراوانی در طبیعت یافت می‌شد و ماندگاری خوبی داشت. کودکی نیز، دورانی است که مادران بیشترین زمان را با کودکشان سپری می‌کنند. عالی خواهد شد اگر این زمان به پوچی نرود. در این زمان مادر، به تربیت فرزند بپردازد.

البته تربیتی مهم و باارزش است که بر پایه و اساس دین و فرهنگ قرآنی باشد. برای آشنایی کودکان با چنین فرهنگ و تربیتی باید ابزار و وسایل تأثیرگذار و جذابی داشته باشیم. لازم نیست هزینه‌های زیادی پرداخت کنیم. یکی از وسایل موثر در تربیت کودک، قصه و داستان است. قصه می‌تواند ریشه بسیاری از انحرافات را در کودک و نوجوان از بین ببرد و تأثیرات شگرف تربیتی بر آنها‌ داشته‌باشد.

قصه های قرآنی در خدمت تربیت فرزند

قرآن كريم، اولين كتابي است كه نقل داستان‌ها و سرگذشت‌هاي واقعي پيشينيان را در راه تربيت به ‌كار گرفته و از اين ميل طبيعي، در راه تربیت بهره‌برداري كرده است. قصه‌هاي قرآن به عنوان يكي از مصاديق هنر و ادبيات كودكان نقش مهمي نیز، در تربيت ديني آنان دارد. از قصه های قرآنی که منجر به بالارفتن اعتماد به نفس فرزند می گردد می توان به قصه ی مقابله داوود با جالوت، موسی با فرعون، ابراهیم با آذر و نمرود اشاره کرد. قصه حضرت یوسف، حضرت عیسی و… از جمله قصه‌هایی است که امید به آینده در آنها موج می‌زند.

تنها کافی است والدین عزیز با مطالعه‌ے قصه های قرآنی و بیان آن به شیوه‌های جذاب برای فرزندان، بسیاری از نکات تربیتی، اخلاقی، اعتقادی واجتماعی را به فرزندان خود آموزش دهند. میزان علاقه‌مندی کودک را نسبت به این کتاب آسمانی، با بیان داستان‌های قرآنی از همان کودکی، تقویت نمایند.

بنابراین، بیان داستان بسیار اهمیت دارد. هنر یا حرفه نقل داستان به صورت شعر یا نثر برترین شیوه‌ےداستان‌گویی است. قصه‌هاي قرآني مي‌توانند به صورت غير مستقيم، شخصيت‌هاي مذهبي و ديني را  به كودكان معرفي نمایند. کودک به قصه، علاقه‌ زیادی دارد؛ حال اگر قصه‌ها متناسب با سن کودک بیان شود، موجب علاقه‌مندی او به قرآن نیز خواهد شد.

چون فطرت کودک پاک است از شنیدن این قصه ها لذت می‌برد و به‌طور غیرمستقیم، جوهر وجودش شکل می‌گیرد. از آنجا که قرآن احسن القصص است، بدون شک فرزندی که از کودکی این چنین با قصه های قرآنی و آیه های آن آشنا گردد، آن ها را از نزدیک و با شیوه ای کودکانه درک نماید، تربیت قرآنی با پوست و گوشتش عجین می شود  و سعادت دنیا و آخرتش در سایه قرآن، تضمین شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. باقری گفت:

    سلام خوب بود چند تا قصه یا کتاب داستان بزارید یامعرفی کنید خصوصا سن زیر7 سال

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715