یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷

در میزگرد تخصصی بررسی شد؛

ویژگی طرح جدید جمعیت مجلس نسبت به طرح های قبلی چیست؟/ اقدامات مجلس برای گسترش ازدواج دانشجویی در بین جوانان

مجلس یازدهم نخستین طرحی را که اعلام وصول کرد، طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده بود. در جلسه روز ۱۲ آبان ماه هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده طبق اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند، نماینده های ۹ کمیسیون در زوایای مختلف این طرح را بررسی کردند و چکش کاری می کنند تا به نتیجه برسد.

به گزارش ندای اصفهان، سال 84 مجلس قانون تسهیل ازدواج را برای جوانان کشور تصویب کرد و سیر تا پیاز ماجرای ازدواج نکردن جوانان کشور مورد بررسی قرار گرفته و برای هر مشکل راه حل منطقی و قانونی پیش بینی شد اما اکنون پس از پانزده سال حدود ۱۳ میلیون جوان مجرد در کشور در حال خروج از سن جوانی هستند.

به همین دلیل نمایندگان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی با رای به اصل ۸۵ شدن طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده اختیار صحن را به کمیسیون مشترکی متشکل از کمیسیون‌های تخصصی مجلس تفویض کردند تا حمایت از خانواده ایرانی در امر فرزندآوری تسریع شود.

بیمه درمانی زوجین نابارور، ارائه خدمات و تسهیلات به زنان شاغل، بسته های حمایتی بهداشتی و تغذیه ای به مادران و کودکان، فرصت تحصیلی به مادران دانشجو، کمک حمایت معیشتی به خانواده ها، ارائه خدمات مستمر درمانی به زنان باردار، از جمله موارد این طرح است و نقطه قوت این طرح، بخش ضمانت اجرایی است که مانع اجرایی شدن این قانون پس از تصویب نشده و به سرنوشت قانون تسهیل ازدواج منجر نشود.

بلافاصله پس از مصوبه صحن، فرایند شکل‌گیری کمیسیون مشترک آغاز شد و نمایندگان عضو کمیسیون مشترک مشخص شدند تا در اسرع وقت این طرح در کمیسیون مشترک تصویب و تمایل خانواده ایرانی برای فرزندآوری با ارائه خدمات تسهیل شود.

برای بررسی مسائل و مشکلات پیش روی جوانان برای ازدواج میزگردی و جزئیات بیشتر این طرح را با امیرحسین بانکی پور فرد، نماینده اصفهان و رئیس کمیسیون ویژه جمعیت و تعالی خانواده  برگزار کردیم.

– قبل از ورود به بحث طرح مجلس، در خصوص مسئله بزرگ همسری که به آن اشاره کردید، که مسئله امروز ما کودک همسری نیست بلکه بزرگ همسری است، بیشتر توضیح دهید.

بانکی پور: برخی اوقات آدرس های غلطی در جامعه داده می شود، یکی از این آدرس های غلط، آسیب کودک همسری است.

ما هم قبول نداریم در سنین بسیار پایین کسی ازدواج کند، در روایت های ائمه اطهار (ع) هم داریم که اگر کودکان شما در سن پایین ازدواج کنند، به دلیل اینکه فکر و هویت شکل نگرفه است ممکن است محبت بین آن ها دوام نداشته باشد.

اما چیزی که معضل جامعه است، حدود 10 هزار نفری در سن پایین ازدواج می کنند، نیست که البته نباید در سن پایین ازدواج کنند بلکه یک میلیون و 400 هزار دختر بالای 30 سال هستند که ازدواج نکردند و به اضافه 700 هزار خانمی که همسر خود را از دست داده و یا طلاق گرفتند و بالای 30 سال هستند و نتوانستند که ازدواج کنند.

در شهر تهران میانگین سن ازدواج در دختران 28 و 29 سال است؛ به این نکته توجه نمی کنند اما عددی بسیار پایین تر این عدد در برخی از شهرهای کوچک و مرزی تعدادی هم در سن پایین ازدواج کردند، اما اعلام می کنند که باید جلوی کودک همسری را گرفت! تجربه تاریخی نشان داده که جوانان در سنین مناسب که احساس نیاز به ازدواج دارند، راحت تر ازدواج می کنند اما زمانی که سن بالاتر می رود سخت تر ازدواج می کنند.

اگر بخواهیم موانعی از ازدواج جوانان را حل کنیم باید این ذائقه ای که به سمت بالا رفتن سن است را باید برگردانیم.

از ابتدای انقلاب تا سرشماری 1390 هر باری که سرشماری می شد میانگین سن ازدواج دختران نسبت به سرشماری قبلی افزایش داشت اما در سرشماری 1395 این آمار کاهش پیدا کرد؛ این خبر خوش حال کننده ای بود که جامعه نسبت به گذشته بیدار شده است.

– یکی از اقداماتی که مجلس یازدهم در این زمینه برداشت طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانوده است، یک سری پیوست هایی مانند مباحث اقتصادی این طرح نیاز دارد که همچنان باید این طرح چکش کاری شود، نظر شما در این زمینه چیست؟

این طرح در دوره های قبل مجلس با عنوان جمعیت و تعالی خانوده مطرح شده اما متأسفانه تصویب نشد و به نتیجه ای نرسیده بود اما در مجلس یازدهم این طرح عمیق و متحول شد و ابعاد گسترده ای پیدا کرد و برخی از نگاه ها در زمینه هایی تغییر کرد و طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده نام گرفت.

این طرح دنبال این حرکت است که جامعه ایرانی آن نشاط جوانی خود را حفظ کند، اگر سیر جامعه به نحو فعلی جلو برود، در فاصله اندگی جامعه پیر و درچار سیاه چاله پیری جمعیت می شویم.

این طرح می خواهد از خانواده حمایت کند، در آخرین پیمایش ملی خانواده که صورت گرفت، خانوده های ایرانی به سه فرزند بالاتر اظهار علاقه کردند، اما میزان فرزندآوری خانواده ها 1.7 است؛ این فاصله 1.7 تا 3 فرزندی نشان می دهد خانواده های ایرانی می خواهند سه فرزند و بیشتر داشته باشند اما عملا چیزی مانع شده است و نمی گذارد؛ ما به عنوان نماینده مردم می خواهیم مانع را از خواسته مردم برداریم.

– با توجه به اهمیت فرزندآوری و رشد جامعیت، بیشتر در مورد این طرح توضیع دهد.

بانکی پور: عوامل مختلفی را بررسی کردیم و به 21 مانع رسیدم؛ سه میلیون و 500 هزار زوجی داریم که نابارور هستند، قسمتی از زوج های نابارور، زوج هایی هستند که فرزند اول را دارند هم برای فرزندهای بعد دچار مشکل هستند.

هزینه درمان بسیار بالا است که قسمت اعظمی از آن ها نمی توانند این هزینه ها را پرداخت کنند و همچنین مراکز ناباروری بسیار محدود است؛ دو راه کار را برای این مسئله در این طرح برنامه ریزی کردیم.

گسترش مراکز ناباروری و ایجاد شرکت دانش بنیان برای اقلام ناباروری که قیمت را کاهش دهیم و حمایت کنیم و از طرف دیگر هزینه های ناباروری را تحت پوشش بیمه ها قرار دهیم که این هزینه های سنگین از روی دوش خانواده ها برداشته شود و همچنین بالا رفتن سن ازدواج یکی از موانع فرزندآوری است.

– در این طرح برای بالا رفتن سن ازدواج برنامه ای را پیش بینی کردید؟

الگوی ازدواج دانشجویی یک الگو موفق، جامعه پذیر و دلنشین است را باید گسترش دهیم و با توجه به شرایط فعلی کشور الگوی بسیار خوبی است؛ از طرف دیگر باید خوابگاه های متأهلی را گسترده کنیم؛ حدود سه و چهار مورد این طرح در خصوص گسترش این خوابگاه ها است.

زمانی که خوابگاه های متأهلی دانشگاه ها گسترده می شود، جوان های می توانند در سن اول جوانی ازدواج کنند و خانواده ها دغدغه جهیزیه و مسکن و حتی با توجه به ژتون های غذای دانشگاه ها، دغدغه خوراک را هم ندارند.

به نظر من این خوابگاه ها حتی باید برای دانشجویان بومی هم فراهم شود؛ این طرح اشتیاق و تمایل دانشجویان و جوانان را برای ازدواج بالا می برد.

یکی از مشکلاتی که داریم مراکز انتخاب همسر است، جوان ها می خواهند ازدواج کنند و حتی موانع را هم از سر راه برداشتند اما در انتخاب همسر درچار مشکل هستند؛ یک جوان از زمانی که ازدواج کند تا زمانی که موفق شد، حدود 4 و 5 سال زمان می برد.

فرآیند های سابق انتخاب همسر دیگر کارایی ندارد؛ در کشور هم اعلام می کنیم که مراکز همسریابی خطرناک و ممکن است مشکلات زیاد را برای جوان داشته باشد؛ فرآیند مناسب به جامعه امروزی را در این طرح برنامه ریزی کردیم که مراکز انتخاب همسر با مجوز و خانواده محور گسترده پیدا کند.

– طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در چه مرحله قرار دارد؟

21 مانع را پیدا کردیم و برای هر مانع یک تا چهار ماده پیش بنی کردیم که بتواند این موانع را بر طرح کند، این طرح در شکل فعلی 52 ماده دارد و مجلس یازدهم شورای اسلامی به صورت اصل 85 در یک کمیسیون مشترک 9 کمیسیونی آن را تصویب کرده است.

نماینده های 9 کمیسیون در زوایای مختلف این طرح را بررسی کردند و به تعبیر عامیانه مو را از ماست می کشند و اعضای این کمیسیون مجدانه برای این بحث وقت می گذارند و تاکنون 19 جلسه در هفته اخیر برگزار کردیم.

– تجربه تلخی که سال های گذشته داریم که افراد متخصص در حوزه ازدواج دخالت و اظهار نظر می کنند، برای حضور یک فرد متخصص و نظارت بر فرآیند از مشاوره های پیش از ازدواج تا دوره های غنی سازی ازدواج و حتی برای طلاق و کاهش آسیب های طلاق برای جامعه در این طرح برنامه ای دیده شده است؟

طلاق در طرح قبل دیده شده بود اما تصمیم گرفتیم که در این طرح مبحث طلاق را نبینیم و دلیل آن هم ابعاد گسترده طلاق است، در یک طرح دیگری که در مجلس با نام حمایت خانواده برای قوه قضائیه بوده است، در آن جا مواد طلاق را ببینیم.

اصل اینکه مشاوره ها مشاوره های غلطی بوده را قبول دارم اما به عنوان یک کارشناس ازدواج که سال ها است در این زمینه کار کردم، بیشترین ضربه ای که خوردیم عدم ارتباط با مشاوران و انتخاب های خودپسند بوده است.

دختر و یا پسری به دلیل حس و علاقه سطحی که دارند، با هم ازدواج کردند بیشتر آسیب زا بوده است و تا اینکه مشاور، مشاوره غلط داده است و به همین دلیل در بخش انتخاب همسر این طرح دستگاه های مرتبط مکلف کردیم که آیین نامه تنظیم کند و مجوز دهد و مراقبت کند که این مراکز با فرآنید صحیح فعالیت کنند و همچنین باید فرهنگ مشاوره را در جامعه تقویت کنیم.

– با توجه به هزینه های سنگین مشاوره، برای این موضوع هم برنامه پیش بینی کردید؟

در بحث انتخاب همسر که نوع جایگاه و آیین نامه ای تعریف کردیم، هزینه ها کاهش پیدا کند و از کمک ها و گروه های مردمی استفاده شود؛ قسمتی دیگر را هم در طرح پیش بینی کردیم که برای مشاوره قبل از ازدواج تخفیف ویژه ای درنظر گرفته شود تا مشاوره های قبل از ازدواج  ملزم شود و البته این قسمت تاکنون تصویب نشده است.

****

مجلس یازدهم نخستین طرحی را که اعلام وصول کرد، طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده بود. در جلسه روز ۱۲ آبان ماه هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده طبق اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند.

این طرح در صورت تصویب در مجلس، تایید شورای نگهبان و اجرای آن توسط دولت بسیاری از آسیب‌ های اجتماعی و فرهنگی را کاهش و سلامت اجتماعی در جامعه افزایش می دهد و علاوه بر این وضعیت رشد جمعیت در کشور بحرانی است و رسیدن نرخ رشد جمعیت به زیر یک درصد، کشور را به سمت پیری می برد که برای عبور به این تهدید نیازمند همکاری مجلس شورای اسلامی  دولت و دستگاه های دولتی هستیم و مهمترین مسئله ضمانت اجرایی آن است.

انتهای پیام/

منبع: صاحب نیوز

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715