سه شنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲

گروگان گیری معیشت مردم؟

مصوبه مجلس برای لغو تحریم‌ها دولتی‌ها و اصلاح طلبان را ناراحت کرد/ روحانی: مصوبه مجلس را مضر می‌دانم/ چرا دولتی ها اصرار دارند تعهدات برجام را یک‌طرفه ادامه دهند؟

این ناراحتی و عصبانیت کاملاً مشکوک است، چرا که این آمریکا و‌ تروئیکای اروپایی است که باید از طرح اخیر مجلس عصبانی و ناراحت باشد. این طرح به طرف بدعهد و بی‌عمل این پیام را می‌دهد که اجرای یکطرفه تعهدات دیگر امکان‌پذیر نیست.

به گزارش ندای اصفهان، روز گذشته طرح مهم اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها  و صیانت از منافع ملت ایران با رای اکثریت نمانیدگان مجلس تصویب شد. بلافاصله مسئولان دولتی مخالفت خودشان را با این طرح اعلام کردند و حتی تصمیم گیری درباره این موضوع را خارج از اختیار مجلس و فراقوه‌ای اعلام کردند.

صبح امروز هم روحانی در جلسه هیات دولت از عدم موافقت دولت با مصوبه  مجلس و مضر بودن آن سخن گفت.
 

طی امروز و دیروز هم برخی رسانه های اصلاح طلب و حامی دولت به مصوبه مهم مجلس که به نوعی پایان دهنده تعهدات یک طرفه برجام است، حمله کرده اند.


اعدام برجام در بهارستان!
روزنامه همدلی در بخشی از گزارش خود پیرامون مصوبه روز گذشته مجلس نوشته است: «می‌‌توان تصویب روز گذشته طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌‌ها» در مجلس را استفاده ‌‌اصول‌گرایان از شرایط پیش آمده برای رویارویی مستقیم با دولت روحانی، دستیابی به آرزوی سقوط کامل برجام و از بین بردن پل‌‌های ارتباطی با آمریکای دوران بایدن ارزیابی کرد. تیر خلاص بر برجام نصف و نیمه‌ای که ایران برای حفظ آن، هزینه‌‌های بسیاری داده و تحریم‌‌های سنگینی را به جان خریده است، آن هم در شرایطی که می‌‌توان با وجود نزدیکی تغییر قدرت در آمریکا، به بازگشت آن امید داشت، در حال حاضر به عنوان تنها راهکار مجلسیان به عنوان پاسخ به این عملیات تروریستی ارزیابی شده است؛ پاسخی درخور که البته نیات دیگر آنان در برابر دولت‌‌ بی‌رمق روحانی را نیز پوشش می‌‌دهد».

شوک مجلس به بازار ارز!
سایت حامی ‌دولت اعتماد آنلاین نیز در گزارشی با عنوان «مجلس مدعی معیشت، معیشتِ مردم را هدف گرفت» نوشت: «مصوبه مجلس یازدهم که هدف نهایی آن لغو اجرای پروتکل الحاقی است، در همان ساعات اولیه تأثیر خود را روی بازار‌ها گذاشته و قیمت دلار را تا کانال ۲۶ هزار تومان بالا برده است. مجلس یازدهم با شعارهای پرطمطراق حمایت از معیشت مردم روی کار آمده اما در چند ماهی که از فعالیت آن می‌گذرد، نه تنها هیچ اقدامی در راستای این شعار خود نکرده بلکه با مصوبه دیروز، عملاً معیشت مردم را به‌طور مستقیم بیش از پیش به خطر انداخته است.»


حرکت یک طرفه مجلس در جاده برجام
ارگان رسانه ای دولت هم در بخشی از واکنش به مصوبه روز گذشته ساکنان بهارستان نوشته است: «ساکنان بهارستان دیروز به یکی از آرزوهای خود مبنی بر خروج ایران از برجام نزدیک شدند. آنها ابتدا کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از ملت ایران را بی‌توجه به نظر مخالف دولت تصویب کردند و بلافاصله رسیدگی به جزئیات را آغاز کرده و با هر ۹ ماده آن موافقت کردند. نمایندگان آنقدر برای تصویب طرح موسوم به لغو تحریم‌ها عجله داشتند که جلسه را در نوبت بعدازظهر هم ادامه دادند و کار را یکسره کردند».

طرح مجلس سفارشی است
ناصر قوامی، فعال اصلاح طلب و نماینده مجلس ششم هم در رابطه با این طرح گفت: تصویب و لغو قانون از وظایف مجلس است اما در این شرایط کشور، لغو پروتکل الحاقی و عدم اجازه به بازرسان انرژی اتمی، کشور را دچار مشکل می کند و بهانه به دست اروپا و آمریکا می‌دهد. کار مجلس را صحیح نمی دانم چه طرح خود مجلسیان باشد چه سفارشی باشد، ممکن است این طرح به واسطه دستوری از جایی دیگر به مجلس ارایه شده باشد که برای لغو مصوبه پروتکل الحاقی، مصوبه ای را ارایه دهند.

دولت و حامیانش از لغو تحریم ها ناراحت است؟
در همین باره روزنامه کیهان در گزارشی از جلسه دیروز مجلس نوشته است: سؤال اینجاست که چرا برخی دولتمردان و فعالین مدعی اصلاحات از اهرم فشار ایران برای لغو تحریم‌ها ناراحت هستند؟!

این ناراحتی و عصبانیت کاملاً مشکوک است، چرا که این آمریکا و‌ تروئیکای اروپایی است که باید از طرح اخیر مجلس عصبانی و ناراحت باشد. این طرح به طرف بدعهد و بی‌عمل این پیام را می‌دهد که اجرای یکطرفه تعهدات دیگر امکان‌پذیر نیست.

اعضای اروپایی برجام از روز امضای توافق تاکنون به هیچ عنوان به تعهدات برجامی خود عمل نکرده و در واکنش به عهدشکنی آمریکا نیز صرفا به ابراز تأسف بسنده کرده‌اند.
در سال‌های اخیر این ادراک در طرف غربی ایجاد شده که دولت روحانی تحت هیچ شرایطی از برجام خارج نشده و تعهدات خود را همچنان یکطرفه در چارچوب برجام ادامه می‌دهد.

پیش از این وب‌سایت رادیو فرانسه – مهرماه 92 – در گزارشی نوشت: «ارزیابی غرب از دولت روحانی، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناگزیر از فروش حقوق ملی می‌بیند. بر پایه این جمع‌بندی اگر خریدار صبور باشد، شرایط فروشنده را دشوارتر می‌کند و در همان حال قیمت فروش را کمتر خواهد کرد»!

تجربه ثابت کرده است که آمریکا و ‌تروئیکای اروپا فقط زبان زور را می‌فهمد. بنابراین اتفاقا طرح مجلس در راستای حمایت و بهبود معیشت مردم است.

متأسفانه طیف مدعی اصلاحات اصرار دارد تا معیشت مردم را گروگان بگیرد. این طیف در اقدامی مسبوق به سابقه تنها چند ساعت پس از تصویب طرح مجلس مدعی شد که التهابات بازار ناشی از طرح مذکور است!

این قبیل رفتارهای مشکوک و تأمل‌برانگیز طرف عهدشکن را به ادامه بی‌عملی و گستاخی تشویق می‌کند. چرا که بیش از پیش به اطمینان می‌رسد که حامیان برجام معیشت مردم را به گروگان گرفته و دولت نیز تحت هر شرایطی تعهدات خود را یکطرفه و بدون چشمداشت ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/

منبع:جهان نيوز

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715