شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴

معرفت امام رضا(ع) و زیارت از راه دور

اگر طی طریق و مسافت طولانی برای تو امکان‌پذیر نیست، اندوهگین مباش چراکه امام مهربانیها را می‌شود حتی از راه دور زیارت کرد، فقط کافیست دست ادب بر سینه بگذاری و زمزمه کنی...

ندای اصفهان-الهه دهقانی

(عضو گروه تبلیغی نسیم هدایت، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان)

پای که در حریم قدسیش می‌گذاری، خود را به اقیانوس بیکران رحمت و رأفتش متصل کرده‌ای. او دریای نور است و تو قطره‌ای متصل به این دریا. گرچه آلوده‌ای و گنهکار اما در این دریا که غرق شوی، از همه‌ی گناهان پاک می‌شوی. چنانکه جدش رسول اکرم(ص) فرمود: هرکس پاره‌ی تن مرا در خراسان زیارت کند، بهشت بر او واجب خواهد شد و بدنش بر آتش جهنم حرام می‌گردد(عیون اخبار الرضا، باب 66).

زیارت روی گردندان از غیر اوست. دل بریدن از دیگران و روکردن به اوست. او که امام رئوف است و مهربانیش بی‌انتها. فقیر و غنی نمی‌شناسد. گنهکار و بی‌گناه در حریمش راه دارد. هیچکس را دست خالی و ناامید برنمی‌گرداند. هرکس به اندازه‌ی ظرف وجودیش از این دریا بهره می‌برد. پس چه بهتر که ظرفت را خالی کنی از پلیدیها و رذایل،  تا جام وجودت پر شود از فضایل  و برکات وجودش. دریای لطفش بیکرانه است و بی‌دریغ می‌خروشد، طالب می‌خواهد تا از فیض وجودش بهره برد.

معرفت حضور که داشته باشی و بدانی که در محضر چه کسی حاضر شده‌ای، پیمانه‌ات بیشتر پر می‌شود. پس غسل کن. خود را مطهر کن از آلودگی‌های ظاهر و باطن. پاکیزه‌ترین لباست را بر تن کن و ذکرگویان قدم بردار.  ادب کن و در هنگام ورود به حریم قدسیش اذن دخول بخوان و از خداوند و ملائکه و امام حاضر  کسب اجازه کن، سپس داخل شو. دست ادب بر سینه بگذار. سلامی از سر اخلاص و خضوع به محضرش ادا کن. آهسته قدم بردار و توجه داشته باش که صاحبخانه کیست و نزد چه کسی می‌روی. این در و دیوار حرم نیست که میزبان توست. میزبان، ولی الله است. خلیفه و جانشین خدا بر روی زمین. چه کسی را می‌شناسی بزرگوارتر و والا مقام‌تر از او در نزد خداوند. پس او را واسطه قرار ده و به آبرویی که او و اجداد طاهرینش در درگاه خداوند دارند، طلب حاجت کن. دلت را نه به پنجره فولادش که به عشق وجودش گره بزن و از او شفای دردهای ظاهر و باطن خود را بخواه. از آب سقاخانه‌اش بنوش تا تو را از معرفتش سیراب گرداند، به امید آنکه در نزد حوض کوثر با دستان جدش علی بن ابیطالب(ع) سیراب گردی.

امین الله بخوان و بدان که او امین خدا بر روی زمین است و هرچه به او بسپاری به بهترین نحو به تو بازمی‌گرداند، پس دلت را به او بسپار و ایمانت را نزد او به امانت بگذار تا هنگام مرگ و در روز حشر به تو بازگرداند، نکند که در آن وانفسای نفس‌گیر دست خالی بمانی. او خود ضمانت کرده است که هرکس به زیارتش بیاید در قیامت در سه موقف به کمکش خواهد آمد. وقتی که نامه‌های نیکوکاران در دست راست ایشان و نامه‌های بدکاران در دست چپشان قرار می‌گیرد، نزد صراط و نزد ترازوی اعمال (مفاتیح الجنان، فضیلت زیارت علی‌بن موسی الرضا ع ). زائر امام رضا(ع) امیدوار است به این وعده و می‌داند که امام خلف وعده نمی‌کند و در عوض هر زیارتی، امام در قیامت، بازدیدی از او خواهد داشت، به کمک و یاری او خواهد آمد و او را شفاعت خواهد کرد.

اما اگر طی طریق و مسافت طولانی برای تو امکان‌پذیر نیست، اندوهگین مباش چراکه امام مهربانی‎ها را می‌شود حتی از راه دور زیارت کرد، فقط کافیست دست ادب بر سینه بگذاری و زمزمه کنی:

السلام علیک یا غریب الغربا، السلام علیک یا معین الضعفاء و الفقرا، السلام علیک یا علی‌بن موسی الرضا(ع). آنگاه با گوش جان می‌شنوی که می‌فرماید: و علیک السلام.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715