پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴

وزیر صنعت: ۸میلیون و ۳۰۰هزار تن کالای دپوشده در گمرکات داریم/ ۴میلیون و ۳۰۰هزار تن آن کالای اساسی است

وزیر صنعت با بیان اینکه ‌۸میلیون و ۳۰۰هزار تن کالای دپوشده در گمرک موجود است، گفت: ۴میلیون و ۳۰۰هزار تن آن کالای اساسی است.

به گزارش ندای اصفهان، ‌علیرضا رزم‌حسینی‌ شب گذشته در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در بندرعباس با بیان “متأسفانه شیوع ویروس همه‌گیر کرونا ضربه اقتصادی سنگینی نه‌تنها بر کشور ما بلکه بر جهان وارد کرد”، اظهار داشت: شیوع این ویروس و تحریم‌های ظالمانه علیه کشور موجب شد دولت برای تأمین کالاهای اساسی کشور اقدامات مؤثری انجام دهد.

وی با اعلام “خوشبختانه ما هیچ کمبود کالای اساسی در کشور در دوران تحریم و شیوع ویروس کرونا نداشتیم”، افزود: در طمان حاضر کارگاه‌های تولید ماسک بسیاری در کشور وجود دارد به‌طوری که روزانه 22 میلیون عدد ماسک تولید می‌شود و با قیمت مناسب در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد.

رزم‌حسینی گفت: نظام اداری 100ساله ایران با بوروکراسی طولانی کارهای اجرایی همراه کشور شده است ‌به همین دلیل باید کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید ایجاد شود.

وی اضافه کرد: اگر مصوبه‌های این کارگروه توسط دستگاه‌ها اجرا نشد بعد از ارجاع آن مصوبه به کارگروه تهران و برگزاری کارگروه با حضور معاون اول رئیس جمهور، پس از بررسی مصوبه تصویب خواهد شد و دستگاه‌های اجرایی موظف به اجرای این مصوبات هستند.

وزیر صنعت گفت: هفته‌ای دو مرتبه این کارگروه را در تهران نیز برگزار می‌کنیم و اگر مصوبه‌ای در استان به زمین ماند و دستگاه‌ها انجام ندادند، به تهران ارجاع دهید و ما آن را در تهران به‌ریاست معاون رییس جمهور بررسی و تصویب می‌کنیم و دستگاه‌ها موظف به اجرا هستند.

رزم‌حسینی تصریح کرد: این کارگروه در سطح ملی می‌تواند مؤثر واقع شود با توجه به عدم جمع‌بندی موضوع مناطق آزاد و منطقه ویژه در استان هرمزگان، این موضوع به کارگروه جهش تولید در هفته آینده ارجاع داده خواهد شد تا در رابطه با آن مصوباتی ارائه شود.

وزیر صمت تأکید کرد: وزارت صمت به‌عنوان متولی تولید، تجارت و معدن کشور خود را موظف می‌داند که در رابطه با گرانی کالا، افزایش تولید داخل و اشتغال همچنین افزایش سهم خود در تولید ناخالص کشور بی‌تفاوت نباشد و در زمینه صادرات کالا و واردات کالاهای اولویت‌دار از جمله کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات اقدامات مؤثر و بموقع انجام دهد.

رزم‌حسینی در ادامه بیان کرد: در نشست‌های برگزارشده با ستاد اقتصادی دولت به‌ریاست رئیس جمهور و بررسی پیشنهادهای بانک مرکزی، بخشنامه در خصوص واردات کالا تدوین شد.

وی عنوان کرد: با اجرا شدن این بخشنامه‌ رسوب کالاها رفع می‌شود و براساس آن نیز گمرک کشور نسبت به آیین‌نامه اجرایی جهت ترخیص کالاها می‌تواند اقدام کند.

وزیر صمت گفت: بنا بر گزارش‌های اعلام‌شده در مجموع، 8 میلیون و 300 هزار تن کالای دپوشده در گمرک موجود است که 4 میلیون و 300 هزار تن آن کالای اساسی است که تاکنون 800 هزار تن کالای اساسی ترخیص و روانه بازار شده است همچنین 400 هزار تن مواد اولیه کارخانجات که با وجود آیین‌نامه به‌سرعت و به‌زودی ترخیص کالاها خواهد شد.

رزم‌‌حسینی در ادامه گفت: ما به‌دنبال این هستیم که روند تولید و صادرات تسهیل پیدا کند و صادرات و تولید داخلی کشور در شش ماه دوم سال جاری افزایش یابد.

وی افزود: تمام فولادسازان و همه کسانی که فولاد تولید می‌کنند موظف هستند تمام تولیدات خود را در بورس عرضه کنند.

وزیر صمت گفت: در خصوص معادن راکد ابلاغیه‌ای ارسال شده است که پروانه دریافت کردند اما کم‌کار و یا غیرفعال هستند، در یک ماه آینده اگر اقدامات خواسته‌شده بخشنامه مبنی بر فعالیت را انجام ندهند شورای معادن استان‌ها می‌تواند معدن را مجدداً به مزایده بگذارد و در اختیار سرمایه‌گذار فعال حوزه معدن قراردهد.

رزم‌حسینی خاطرنشان کرد: چنانچه صاحبان کالا حاضر به ترخیص کالا نشدند، گمرک کالاها طبق قانون اموال را به‌عنوان املاک تملیکی ترخیص کند.

بیشتر بخوانید

وی در خصوص معادن غیرفعال نیز گفت: بر اساس بخشنامه صادرشده، چنانچه مسئولان معادن کشور نسبت به فعال‌سازی آن اقدام نکنند، این معادن به مزایده می‌شود و به سرمایه‌گذار دیگری واگذار خواهد شد.

رزم‌حسینی به دغدغه مسئولان استان مبنی بر تفویض اختیارات بیشتر به استان‌ها نیز اشاره و اضافه کرد: بخشی از این تفویض اختیارات تاکنون صورت گرفته است و اختیارات استانی بیشتر نیز می‌شود.

وی در خصوص موضوعات مطرح‌شده توسط فعالان اقتصادی و دیگر مسئولان استان هرمزگان هم گفت: موضوعات مطرح‌شده در جلسه‌ای با حضور مسئولان کشوری و استاندار هرمزگان بررسی و پیگیری می‌شود.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715