چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲

ضرورت نگاه جامع به بازار زمین و مسکن در مجلس و دولت

اگر محدودیت مالکیت زمین وجود داشته باشد، جلوی سوداگری‌ها و انباشت املاک در دست عده‌ای خاص گرفته می‌شود و بازار به ثبات رسیده و فرصت و فضا برای سرمایه گذاری اقشار متوسط و ضعیف جامعه فراهم می شود.

ندای اصفهان- روح اله عباسیان جزی (مدیر جامعه عبادالرحمن بصیر)

موضوع زمین و مسکن از موضوعاتی است که تلاطم فراوانی داشته و افزایش روزافزون آن و البته نیاز عموم مردم به مسکن، سبب شده است که اذهان قشر زیادی از جامعه به آن معطوف شود. همینک قشر کثیری از مردم فاقد مسکن هستند و توانایی خرید مسکن ندارند. بسیاری از مردم در منازل استیجاری سکونت دارند و بخش زیادی از درآمد خود را صرف پرداخت اجاره بها می کنند.

در کنار اینها عده‌ای نیز هستند که دارای املاک و زمین‌های فراوانی هستند که بعضا با رانت و امثالهم به دست آورده‌اند. در این آشفته بازار، عده ای دلال نیز خرید و فروش زمین و مسکن را شغل خود قرار داده‌اند و بعضا ملکی را صبح به یک قیمت خریداری می‌کنند و شب همان را با قیمت بالاتر به فروش می‌رسانند و از قبل آن ده‌ها میلیون و چه بسا صدها میلیون ظرف یک روز کسب درآمد می کنند! متاسفانه هیچ سازو کار و قانونی نیز برای جلوگیری از این سوداگری ها وجود ندارد.

همچنین افرادی وجود دارند که از دولت برای کشاورزی و صنعت، زمین رایگان یا با بهای اندک دریافت نموده‌اند و پس از چند سال این زمین‌ها را به دیگران می‌فروشند و نظارت خاصی نیز در این رابطه وجود ندارد!

در رابطه با تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و صنعتی به مسکونی، عده ای با داشتن رانت اطلاعاتی و امثالهم سود هنگفتی را به جیب می‌زنند و البته عموم مردم که بی‌خبرند یا زمین و املاک ندارند همیشه از قافله عقب می‌مانند!

رقابت برای افزودن بر تعداد املاک و زمین‌ها در بین متمولین، روز به روز ادامه دارد و ثروتمندان حاضرند برای افزایش دارایی های ملکی خود قیمت‌های بالاتر هم بپردازند و نه اینها از این کارشان سیر می‌شوند و نه محدودیتی قانونی برای آنها وجود دارد! لذا سرمایه‌هایی که می‌تواند برای رونق تولید و کسب و کار سرازیر شود، در مسابقه خرید املاک بیشتر میان ثروتمندان هزینه می شود و از آن طرف عرصه برای تهیدستان تنگ‌تر و تنگ‌تر می شود و اقشار متوسط و ضعیف چون توان رقابت با ثروتمندان را ندارند باید آرزوی خانه دار شدن را به گور ببرند!

از طرف دیگر زمین‌های زراعی را داریم. عده ای متمول پس از خرید املاک و زمین‌های مسکونی، رو به خرید زمین‌های کشاورزی و حتی بایر هم آورده‌اند و زمین‌ها را از کشاورزان خریداری می‌کنند. بعضی‌هایشان همان زمین‌ها را به کشاورزان فقیرتر اجاره می‌دهند و یا کشاورزان تهی‌دست کارگر آنها می‌شوند!

جریب جریب و هکتار هکتار زمین کشاورزی توسط این متمولین خریداری می شود و کم کم منازل روستا هم برای ساخت ویلا خریداری می‌شود. بعضی‌ از این متمولین به مرور مالک روستا و زمین‌های اطراف می‌شوند و برای خود ارباب و خان می‌شوند! چیزی شبیه به فرآیندی که در دوران طاغوت در کشور به وجود آمده بود. البته اگر همین روند ادامه پیدا کند، رسیدن به فئودالیسم نیز در آینده‌ای نزدیک دور از دسترس نیست!

خلاصه اینکه بازار مسکن در وضعیت رها شده و آزاد برای سوداگران قرار دارد و نئولیبرالیسم و بازار آزاد در آن حکم‌فرمایی می‌کند. ادامه این روند تبعات فوق العاده امنیتی، اقتصادی و اجتماعی را به دنبال دارد و تهدیدی ویرانگر برای کشور و حاکمیت نظام اسلامی است که باید به طرق ممکن جلوی آن را گرفت.

بحث تامین مسکن اقشار مستضعف، صیانت از اراضی ملی و طبیعی، حمایت از کشاورزی و مکوارد متعدد دیگر نیز وجود دارد که باید لحاظ شود.

مجلس شورای اسلامی و دولت، یکسری طرح‌ها را مصوب و اجرایی نموده‌است. طرح هایی مانند مالیات بر خانه‌های خالی، وام ودیعه مسکن و امثالهم از جمله آن است. ولی حقیقت امر این است که طرح های مورد نظر در خوشبینانه‌ترین حالت جنبه مُسکّن را دارد و هیچ‌گاه نخواهند توانست، معضل زمین و مسکن را درمان کنند. داشتن قانونی که بتواند جلوی سوداگری زمین و مسکن را بگیرد ضرورتی اجتناب ناپذیر است. واقعیت این است که اگر محدودیت مالکیت زمین وجود داشته باشد، جلوی سوداگری‌ها و انباشت املاک در دست عده‌ای خاص گرفته می‌شود و بازار به ثبات رسیده و فرصت و فضا برای سرمایه گذاری اقشار متوسط و ضعیف جامعه فراهم می شود. آن وقت است که طرح های تشویقی و حمایتی دولت مانند وام خرید و ساخت مسکن می‌تواند در خانه‌دار شدن اقشار هدف موثر عمل نماید.

در این رابطه یک طرح اولیه پیشنهادی نیز تدوین نموده‌ایم (اینجا را ببینید) و تحویل تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی داده‌ایم. علاقه مندان می‌توانند با پیشنهادات خود جهت تحویل به نمایندگان مجلس، در تدوین طرح جامع ساماندهی زمین و مسکن مشارکت فرمایند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715