شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲

رسم میزبانی و مهمانی/ با الگوگیری از سیره آقا علی بن موسی الرضا (ع)

امام رضا(ع)، امام مهربانی‌ها، همه را به یک چشم می‌نگرند، غنی و فقیر، گنهکار و بی گناه را در درگاه خود می پذیرند. بر ما لازم است در تعاملات خود، همانند مولایمان رفتار کنیم و ثروتمند را به خاطر ثروتش تکریم نکنیم و فقیر را از خود نرانیم...

ندای اصفهان- الهه دهقانی

(عضو گروه تبلیغی نسیم هدایت، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان)

زيارت در عربی از ریشه‌ی «زور» است. (ابن منظور، ذيل واژه زور) لغت‌شناسان معاني متعددي براي زور برشمرده‌اند که همه‌ی آن‌ها به مفهوم عدول، روي گرداندن، مایل‌شدن از چيزي به چيز ديگر است. بدین‌سان، شخص زيارت کننده را از آن‌جهت زائر مي‌نامند که وقتي به زيارت شخصي مي‌رود از غير او روي برمي‌گرداند. (مصطفوي، التحقيق في کلمات القرآن الکريم، ص388).

همه ساله زائران زیادی به قصد زیارت امام رضا(ع) روانه‌ی مشهدالرضا می‌شوند. مشهد تا پیش از شهادت آقا علی بن موسی الرضا(ع) قریه‌‌ی سناباد نامیده می‌شد و پس از آن به دلیل اینکه شهادت ایشان در آن مکان  واقع شد، مشهدالرضا نام گرفت؛ یعنی محل شهادت امام رضا(ع). سپس با گذشت زمان، تنها مشهد نامیده شد.

حریم کبریایی امام رضا(ع) ساحت نور است و هرکس پای در آن می‌نهد غرق دریای بیکران عظمت و نورانیت ایشان می‌شود. هرکس با هر عملی وقتی متصل به اقیانوس وجود مبارک ایشان شود، سراپا نور می‌گردد و غبار آلودگی از تن می‌زداید. شاید به همین دلیل باشد که گفته شده گناهان زائر امام رضا(ع) آمرزیده می‌شود و او پس از زیارت، گو  اینکه تازه متولد شده است.

حضرت موسی‌بن جعفر(ع) فرمودند: چون روز قیامت شود بر عرش الهی چهار کس از پیشینیان و چهار کس از پسینیان خواهند بود. اما پیشینیان، نوح و ابراهیم و موسی و عیسی(ع) هستند و اما پسینیان، محمد و علی و حسن و حسین(ع) هستند. پس در پای عرش الهی ریسمانی کشیده می‌شود و زیارت کنندگان قبور ائمه (ع) با ما می‌نشینند و به درستی‌که درجه ی زیارت‌کنندگان قبر فرزندم علی، از درجه ی همه بلندتر و عطایشان از همه بیشتر خواهد بود (مفاتیح الجنان، به نقل از عیون اخبار الرضا).

حال با توجه به این روایت که زائران امام رضا(ع) در بین زائران قبور سائر ائمه فضیلت و برتری دارند، پس باید قدر این منزلت را دانست و حق میزبان را به خوبی ادا کرد و با کمال معرفت و شناخت به محضر ایشان رسید.

هر دیداری و زیارتی آدابی دارد و از جمله آداب زیارت معصومین(ع)، خواندن اذن دخول و کسب اجازه‌ی ورود از خداوند و ملائکه و امام معصوم(ع) است. زیرا خداوند خطاب به مومنین می‌فرماید: ای کسانی که ایمان آورده‌اید وارد خانه‌های پیامبر نشوید تا اینکه به شما اجازه داده شود. زائر نیز برای ورود به حرم ائمه و زیارت ایشان ابتدا باید اجازه بگیرد و سپس وارد شود.

براستی چه درسی می‌توان از این زیارت گرفت؟ آری می‌توان رسم میزبانی و مهمانی را از زیارت امام رؤوف آموخت. همان‌گونه که امام به زائر خود وعده داده‌اند و اینگونه احسان  اندک او را جبران می‌کنند که در قیامت شفیع زائر خود می‌شوند، جا دارد ما نیز در این دنیا در  تعاملات اجتماعی خود، هر زمان که از طرف کسی نیکی و احسانی به ما می‌رسد، نیکی و احسان  او را  به بهترین نحو پاسخ دهیم.چرا که خداوند نیز در قرآن می‌فرماید: هنگامی که به شما درود گویند، شما درودی نیکوتر از آن یا همانندش را پاسخ دهید (نساء، 86).

امام رؤوف حتی گنهکاران را هم به محضر می‌پذیرد و هیچکس را از درگاه خود رد نمی‌کند. ما نیز به عنوان شیعه و محب ایشان، باید نسبت به دیگران دارای گذشت و بخشش باشیم و بدی دیگران را با نیکی پاسخ دهیم.

امام رضا(ع)، امام مهربانی‌ها، همه را به یک چشم می‌نگرند، غنی و فقیر، گنهکار و بی گناه را در درگاه خود می پذیرند. بر ما لازم است در تعاملات خود، همانند مولایمان رفتار کنیم و ثروتمند را به خاطر ثروتش تکریم نکنیم و فقیر را از خود نرانیم. چه بسیار سفره های رنگینی که تنها اغنیا مهمان آن هستند و فقرا و نیازمندان بر آن جایی ندارند. براستی اگر شیعیان، سیره‌ی امامان خود را الگوی خود قرار می‌دادند، هیچگاه در جامعه ی مسلمین تبعیض و بی عدالتی حاکم نمی‌شد و مشکلات اقتصادی و اجتماعی بوجود نمی‌آمد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715