چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱

چرا امام صادق(ع) به عنوان رئیس مذهب شیعه معرفی شده‌اند؟

اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم به خوبی در‌می‌یابیم که تا قبل از زمان امام باقر علیه‌السلام جوّ حاکم بر جامعه‌ی آن زمان به گونه‌ای بود که ائمه‌ی معصومین علیهم‌السلام نمی‌توانستند با آزادی تمام به گسترش علوم دینی بپردازند.

ندای اصفهان- زهره عنایتی

(عضو گروه نویسندگی لبخند خدا وابسته به‌ دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان)

گاهی نگاهش به آسمان و گاهی به زمین بود. از کوچه‌های مدینه گذر می‌کرد. عاصم بن وائل با پوزخندی معنادار از کنارش رد شد؛ به طوری که نزدیک بود شانه‌اش به شانه‌‌ی پیامبر صلی الله علیه‌ وآله برخورد کند. آرام و با طمأنینه و باقلبی پر از امید از کنارش گذشت. می‌دانست که پایان شب سیه سپید است و آسمان یک رنگ نمی‌ماند. کمی جلوتر خاله زنک‌های شهر که در دسته‌های کوچک دور هم جمع شده بودند‌ پچ پچ می کردند و سخنانشان حاکی از آن بود که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم وارثی نخواهد داشت. از میان این جمع گذشت.

ساعت دیدار عاشق و معشوق فرا رسیده بود. همین‌طور که به میعادگاه نزدیک می‌شد، صدای تپش قلبش را می‌شنید. همچنان با امید و محکم بر صخره‌ها، قدم‌هایش رامحکم‌تر برمی‌داشت. وارد میعادگاه شد و به محراب عبادت نشست. لوحی باز شد. نوری در آسمان چهارم درخشید. منادی ندا سر داد و کوثر را فراخواند.

بعد از مدت‌ها چشم انتظاری، نوبت کوثر فرا رسیده بود. کوثر سر از پا نمی شناخت. بالاخره لحظه‌ی دیدار معشوق فرا رسید. باید از جایگاهش آماده‌ی فرود می‌شد. پایان همه‌ی بیقراری‌ها، نومیدی‌ها، طعنه‌ها، نیش زدن‌ها و زخم زدن‌ها رسیده بود .کوثرِ بی قرار، بر قلب قرار نازل شد و اینگونه با بشارت به نسلی پاک‌، امیدی نو، در قلب پیامبر صلی الله علیه و آله درخشید و به شکرانه‌اش قربانی داد و نماز شکر گذاشت.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ

ما تو را [چشمه] كوثر داديم

فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ

پس براى پروردگارت نماز گزار و قربانى كن

إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ

دشمنت‏ خود بى‏ تبار خواهد بود

امروز آسمان در برابر زمین به تواضع ایستاده، پرده از اسرار خود برداشته‌ و ناشناخته‌های خود را آشکار کرده‌است. به واسطه‌ی این خیر کثیر، نسلی از ائمه‌ی معصومین علیهم‌السلام پرورش یافتند؛ که یکی از آن ذوات نورانی وجود مقدس امام صادق علیه السلام است.

***

یکی از سوالاتی که همواره ذهن ما را پیرامون شخصیت این امام بزرگوار درگیر می‌کند این است که چرا با وجود اینکه امام علی علیه السلام رئیس مذهب شیعه است؛ امّا امام صادق علیه السلام به عنوان رئیس مذهب شیعه معرفی شده‌اند؟

در پاسخ باید گفت: اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم به خوبی در‌می‌یابیم که تا قبل از زمان امام باقر علیه‌السلام جوّ حاکم بر جامعه‌ی آن زمان به گونه‌ای بود که ائمه‌ی معصومین علیهم‌السلام نمی‌توانستند با آزادی تمام به گسترش علوم دینی بپردازند. اما از زمان امام باقر علیه‌السلام شرایط تغییر کرد و جرقه‌ی گسترش علوم دینی زده شد و در زمان امام صادق علیه‌السلام به اوج خود رسید. چهار هزار نفر از محضر امام صادق علیه‌السلام در عقاید، معارف، فقه، اخلاق و تفسیر درس دین آموختند. در همه‌ی مسائل اسلامی از بیانات آن حضرت استفاده کردند و در همه جا یعنی در مدینه، کوفه و مکه… سخن از مکتب علمی امام صادق علیه‌السلام بود.

از طرفی زمان امام صادق علیه‌السلام دشمنان به شدت در مورد دین شبهه‌افکنی می کردند و ایشان با تربیت شاگردان و مبارزه با آموزه‌های انحرافی و افکار التقاطی مکاتب مادی و تبلیغات شوم نفوذی‌ها اسلام را حفظ کرده و مناظراتی با مخالفین داشتند.

در پرتو این خیر کثیر کیمیایی بوجود آمد که پیک علوم آسمانی و زمین به صداقت کلامش سوگند می‌خورند و در پرتو کیمیای کلامش جابرابن‌حیان‌ها و ابوبصیرها و زرارة‌‌ابن‌اعین‌ها رشد کردند. به همین دلیل به امام صادق علیه‌السلام رئیس مذهب شیعه می‌گویند.

و اینگونه آن کوثر (خیر‌کثیر ) که بر نبی اکرم صلی الله‌علیه‌ و‌ آله عطا شد؛ در تاریخ بشریت ریشه دواند و رشد کرد تا جايی که شاخه‌هایش تا ابد ثمره‌ی دین را حفظ خواهند کرد .

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715