سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵

چرا داروی نانوپایه درمان کرونا در کشور مجوز نمی‌گیرد؟

داروی نانوکامپوزیت درمان کرونا مراحل طراحی، ساخت و آزمایش‌های سلولی و تست‎های بالینی را توسط محققان اصفهانی طی کرده و موفقیت ۹۶ درصدی داشته و توانست ریه را از ۵ درصد تا ۶۰ درصد درگیری درمان کند اما این نتایج توسط وزارت بهداشت به رسمیت شناخته نمی‌شود.

به گزارش ندای اصفهان، با وجود آن که بیش از ۹ ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا در جهان گذشته، هنوز هیچ یک از کشورها به داروی قطعی درمان این بیماری حاصل از ابتلا به این ویروس دست نیافته‌اند و همچنان تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. در جدیدترین گام داروی ضدویروس رمدسیویر به عنوان یکی از داروهای امیدوارکننده در بهبود این بیماری از سوی محققان شناخته شده است.

پس از چند ماه گمانه‌زنی سرانجام سازمان غذا و داروی آمریکا، مجوز لازم برای استفاده از این دارو را در مبتلایان به کرونا صادر کرده تا امید بیشتری برای درمان بیماران بدحال به وجود آید. حالا با گذشت ۹ ماه از همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، رقابت بر سر یافتن واکسن یا دارویی برای درمان و پیشگیری ابتلا به ویروس جدید کرونا ادامه داد.

مهدی خزاعی، مدیرعامل شرکت بسپار یاخته نو ترکیب یکی از پژوهشگرانی است که دارویی برای درمان کرونا تولید کرده است، خبرگزاری فارس در ۲۸ فروردین ۹۹ با وی در این رابطه گفت‌وگو کرده بود در آن زمان خزاعی عنوان کرد که منتظر مجوز نهایی دولت برای تست‌های بالینی است. وی در این رابطه بیان داشت: دارویی که تولید کرده‌ایم، تمامی مجوز‌های تولید را اخذ کرده و منتظر اجازه نهایی برای تولید آن هستیم؛ این دارو به صورت پاف و از طریق مجاری بینی به فرد مبتلا به ویروس اسپری می‌شود، این عمل باید هر ۱۲ ساعت به مدت ۸ روز انجام شده تا بهبودی در فرد مبتلا حاصل شود.

۸ ماه از نخستین گفت‌وگوی خبرگزاری فارس با مدیرعامل شرکت بسپار یاخته نو ترکیب می‌گذرد و در این مدت نیز چندین مصاحبه دیگر برای آگاهی از آخرین نتیجه تولید این دارو در کشور انجام شد اما در هر کدام از این گفت‌وگوها وی از همکاری نکردن وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برای تست و تولید دارو خبر داد.

در تازه‌ترین اقدام نیز مدتی پیش شنیده شد که دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بدون بررسی و ارزیابی ادعای این مجموعه دارویی، در دو نوبت نسبت به پلمب این شرکت در هفته‌های اخیر اقدام کرده است.

داروی نانوکامپوزیت ریه را از ۵ درصد تا ۶۰ درصد درگیری درمان می‌کند

مهدی خزاعی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به مراحل ساخت داروی ضدکرونا اظهار داشت: داروی نانوکامپوزیت طراحی، ساخت، آزمایش‌های سلولی و تست‎های بالینی آن انجام شد و موفقیت ۹۶ درصدی داشته است و توانست ریه را از ۵ درصد تا ۶۰ درصد درگیری درمان کند.

مدیرعامل شرکت بسپار یاخته نو ترکیب با اشاره به اینکه برای افراد بدحال و کسانی که در کما هستند، مجوزی برای انجام تست نداریم، افزود: این افراد وضع جسمی آن‌ها بسیار ناخوشایند است و به دلیل اینکه دارو یک زمانی را برای اثرگذاری می‌خواهد، بر روی افرادی که خیلی درگیر این بیماری هستند آن اثربخشی لازم را ندارد، چون ویروس از بین می‌رود اما خسارت‌های ویروس شخص را نابود می‌کند، بیمار بسیار ضعیف شده است، این افراد جزو ۴ درصد بدحال هستند.

وی با بیان اینکه ۹۶ درصد موفقیت این دارو شامل کسانی می‌شود که در ابتدای بیماری هستند و هنوز بیماری پیشرفت نکرده و ۴۸ تا ۷۲ درصد بعد از مصرف دارو پایداری نسبی در سلامت‌شان قابل مشاهده است، گفت: افرادی که با استفاده از این دارو خوب شدند و شخصی از فامیل خود درگیر این بیماری شده  برای دریافت این دارو مراجعه کرده‎اند.

خزاعی با اشاره به اینکه مردم بسیاری با دیدن اثر این دارو در اطرافیان خود خواهان این دارو شدند، عنوان کرد: علوم پزشکی به جای اینکه کمک کند و روند اخذ مجوز دارو را سرعت ببخشد، کل مجموعه این شرکت را پلمب کرد؛ در این مجموعه ۵۶ محصول و کیت‌های ژنتیکی تولید می‌کنیم و ۱۲ پروژه در حال انجام است.

 مدیرعامل شرکت بسپار یاخته نو ترکیب با بیان اینکه شرکت به مدت یک هفته پلمب شد، خاطرنشان کرد: به دادستان نامه نوشتیم و توضیحات لازم را در این باره عنوان کردیم، علوم پزشکی ادعا کرده است که ما این دارو را می‌فروشیم، ما نمی‌فروشیم ما دارو را به دوستان و آشنایان می‌دهیم.

نگاه به تولید این دارو، نگاهی سرکوب‌گرایانه بود

وی با اشاره به بازگشایی شرکت بسپار یاخته نو ترکیب و آغاز دوباره کار افزود: ما خودمان را مطیع قوانین وزارت بهداشت و قوانین جاری جمهوری اسلامی می‌دانیم و بر آن واقف هستیم، اما این نگاه‌هایی که به ما شد، نگاه‌های خارج از عرف ملی بود، نگاهی با دید سرکوب‌گرایانه و نگاهی که می‌خواهد در کشوری کشفی نداشته باشیم.

خزاعی با بیان اینکه نگاه به مجموعه این شرکت و داروی تولید شده نگاه آن طرف آبی بود، گفت: نگاه بیشتر مسیر مافیایی بود تا اصلاحی و تذکری، دانشگاه علوم پزشکی می‌توانست تذکر دهد نه اینکه پلمب کند.

مدیرعامل شرکت بسپار یاخته نو ترکیب با بیان اینکه داروی ما در مسیر خوبی قرار دارد و در چندین کمیته در سازمان غذا و دارو رفته است، ادامه داد: روند مسیر یک روند علمی و منطقی بوده است، ما مجوز فعالیت شرکت دارویی و دانش بنیانی داریم، کلی نامه‌نگاری بین غذا و دارو شده است و مستندات بسیاری در این راستا ارائه داده‌ایم.

وی تصریح کرد: در شرایطی که کشور دچار کرونا است و روزانه بیش از ۳۰۰ نفر از این بیماری فوت می‌کنند و در زمانی که شرایط کشور استثنایی است و کار جدیدی قرار است، انجام شود، حداقل با کسانی که دارو تولید کرده‌اند با آن‌ها همکاری کنند، کار بسیار علمی در سطح علمی انجام شده است، اما وزارت بهداشت به جای نگاه همکارانه، مغرضانه نگاه کرد.

تست داروی درمان کرونا بر روی ۳۰۰ نفر

خزاعی با انتقاد از عدم همکاری دانشگاه علوم پزشکی گفت: این دارو بر روی ۳۰۰ نفر تست شده است و همه آن‌ها سالم هستند و هیچ عارضه‌ای نداشته‌اند و اگر از این دارو استفاده نمی‌کردند ۹۰ درصد این خانواده‌ها عزادار می‌شدند.

مدیرعامل شرکت بسپار یاخته نو ترکیب با اشاره به اینکه پیرزن ۷۹ ساله با فشارخون و دیابت و با ریه ۷۰ درصد با استفاده از این دارو در ۸ روز خوب شد، خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی درصدد است که مجدد دوباره این شرکت را پلمب کند، بسیاری از نمایندگان استان و کشور از این دارو حمایت کردند، با شیخی، نماینده اصفهان جلسه گذاشتیم و قرار شد جلسه‌ای با وزیر بهداشت در این رابطه برگزار کند.

وی با بیان اینکه نماینده در مقام تولید قانون است و مجری نیست، افزود: نمایندگان مجلس نامه می‌زنند اما این نامه‌ها شکل و شمایل اجرایی ندارد و بیشتر توصیه‌ای است، اداره خود را مکلف به اجرای نامه نماینده نمی‌کند.

خزاعی با اشاره به اینکه مجلس، نهادهای انقلابی، سازمان‌های مردم نهاد در جریان تولید این دارو هستند و خیلی هم کمک کردند، بیان کرد: در کجای دنیا به یک شخصیت علمی که ادعای ساخت داروی کرونا را دارد این چنین می‌تازند، اسم بنده را در سایت دانشگاه علوم پزشکی گذاشته‌اند و بنده را به عنوان یک فرد فاقد صلاحیت معرفی کرده‌اند، وقتی هیچ جرمی اثبات نشده است چرا باید اسم و فامیل بنده به صورت کامل درج شود، طرف میلیاردها دلار اختلاس کرده است و اسم آن را به صورت مخفف بیان می‌کنند، بنده ۳۸۰ نفر را از مرگ نجات داده‌ام.

در کشور مانده‌ام تا این اثر را به نام ایران ثبت کنم

مدیرعامل شرکت بسپار یاخته نو ترکیب ادامه داد: از آلمان بلندترین مقام کشور با رابط با من تماس گرفته است که ویزا و خط تولید برای من آماده می‌کنند تا برای تولید این دارو به آلمان بروم، به خاطر عرق ملی و دغدغه مردم کشور اینجا مانده‌ام، در این میان افراد نفوذی هستند که لباس خدمت پوشیده‌اند و وظیفه‌شان این است که به ما فشار بیاورند تا برویم در کنار آمریکا.

وی با بیان اینکه دوستان خارجی درگیر در ساخت این دارو بارها و بارها تماس گرفتند که زمینه تولید این دارو در خارج فراهم است اما بنده در اینجا مانده‌ام تا این اثر را به نام ایران ثبت کنم، خاطرنشان کرد: در شرایطی که کشور در فشار تحریم‌های اقتصادی است و زندگی مردم تحت تأثیر کرونا و گرانی است، مسؤولان وزارت بهداشت باید خط ویژه‌ای را برای رسیدگی باز می‌کردند نه اینکه به صورت سنتی جلو برویم، پروسه‌ای که ۶۰ سال پیش تعریف شده است، باید این مسیر کوتاه شود، الان به این نتیجه رسیده‌ام باید به خارج می رفتم تا دارو دست همه مردم دنیا بود.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. مهران گفت:

    لطفا مجددا پیگیری کنید،این دارو انشالله بتواند جان مردم را نجات دهد

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715