شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۹
استاندار اصفهان در همایش آب در صنعت مطرح کرد
 کاهش ۳۰ درصدی آب در صنعت اصفهان / مهلت ۳ ساله به شرکت‌های صنعتی برای قطع ارتباط با آب‌های تازه   

استاندار اصفهان گفت:‌ سهم آب صنعت اصفهان از ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۲، به ۷۲ میلیون متر مکعب در سال ۹۴ کاهش پیدا کرده است.استاندار اصفهان گفت:‌ سهم آب صنعت اصفهان از ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۲، به ۷۲ میلیون متر مکعب در سال ۹۴ کاهش پیدا کرده است.

به گزارش ندای اصفهان، رسول زرگرپور صبح امروز در همایش آب در صنعت، چالش‌ها و راهکارها این همایش را از سه منظر مهم دانست و اظهار داشت: اول اینکه این همایش در مورد آب است که امروز چه در دنیا،  چه در کشور و چه در استان کویری ما یک بحران و یک مطالبه عمومی است که اگر درست به آن پرداخته نشود به یک بحران منطقه‌ای تبدیل خواهد شد، دوم اینکه همایش امروز بر صنعت تمرکز دارد، که بزعم بعضی متهم بحران آب صنعت است، سوم اینکه در مصرف بهینه تأکید دارد که این موضوع مرتبط با فرهنگ جامعه است.

وی تصریح کرد: طی تاریخ جهان و حتی کشور سه مقطع و دوران مجزا را می‌توان در نظر گرفت دوره اول زمانی که منابع آبی به وفور وجود دارد و تقاضا پایین است که این دوران را مدیریت عرضه می‌نامیم، مقطع دوم زمانی است که آب با محدودیت‌هایی مواجه است و تقاضا رو به افزایش است که این دوره را مدیریت عرضه و تقاضا یاد می‌کنیم، دوره سوم و آخر منابع آبی با محدودیت‌های قابل توجهی مواجه است و از طرفی تقاضا از منابع پیشی گرفته است این مقطع را مدیریت تقاضا نامگذاری کرده‌اند.

استاندار اصفهان تأکید کرد: دقت داشته باشید که از واژه مدیریت تقاضا استفاده می‌کنم نه مدیریت مصرف.

زرگرپور با اشاره به موقعیت کشور به ویژه استان اصفهان در مقاطع مذکور عنوان کرد: در حال حاضر در استان اصفهان در مراحل پایانی مدیریت عرضه و تقاضا هستیم و تقاضا با روند فزاینده‌ای در حال رشد است.

وی ادامه داد: بارش‌های خدادادی متناسب با نیاز ما نیستند و طبق آمار ۷۰ درصد بارش‌ها در ۳۰ درصد ایران می‌بارند و این لزوم ذخیره‌سازی را بیشتر نشان می‌دهد؛ البته ذخیره‌سازی نه فقط از طریق احداث سد بلکه با روش‌هایی همچون آبخیز و قنات این امر میسر است باید توجه داشت که احداث سد هدف نیست بلکه وسیله است و این در استان‌های مختلف متفاوت است مثلاً برای نمونه در استان یزد از قنات می‌توان استفاده کرد اما سد نه و یا در مناطق مرتفع خوزستان امکان استفاده از قنات وجود ندارد و سد بهترین وسیله است و یا همدان که سدهایی با ارتفاع کم را می‌طلبد.

استاندار اصفهان افزود: هیچکدام از ابزارها برتری نسبت به یکدیگر ندارند بلکه باید با ارزیابی مهندسی و کارشناسانه و با توجه به منطقه قابل استفاده مشخص شود که از کدام یک می‌توان بیشترین بهره را برد.

وی با اشاره به سدهایی که اثرات مخربی داشته‌اند، تصریح کرد: در سال ۱۹۳۵، بزرگ‌ترین سد قوسی جهان با ۲۲۱ متر ارتفاع توسط رئیس جمهور وقت آمریکا افتتاح شد در آن زمان روزولت گفته بود ملتی که چنین اثری خلق کند می‌تواند جهان را مدیریت کند اما ۵ دهه بعد رئیس جمهور وقت آمریکا در تخریب همان سد مشابه این جمله را بیان کرده بود و گفته بود ملتی که این چنین بنای عظیمی را تخریب کند می‌تواند مدیریت جهانی را در دست داشته باشدف در آن زمان متوجه اشتباه خود در احداث سد شدند.

زرگرپور ادامه داد:‌ ما در طول تاریخ شاهد چنین افراط و تفریط‌هایی بوده‌ایم و باید توجه داشت که ساختن سد یک وسیله است نه هدف.

استاندار اصفهان اظهار داشت:‌ اگر چه امروز در مرحله مدیریت عرضه و تقاضا هستیم بسیاری از کارشناسان ما همچنان در مرحله مدیریت عرضه هستند و با آن ادبیات صحبت می‌کنند.

وی اضافه کرد: حتی در کنفرانس‌های قبلی همایش امروز اساتید حاضر شاخص‌های دوره مدیریت عرضه را استفاده می‌کردند.

زرگرپور عنوان کرد: در مدیریت جدید عرضه و تقاضای آب، امنیت، بهره‌وری و آب مجازی ملاک است همچنین استفاده از پساب‌ها و آب‌های غیرمتعارف به جای آب تازه مفهوم پیدا کرد‌ه‌اند و هر چه امروز از این آب‌ها استفاده نمی‌کنیم بدان معناست که از مدیریت عرضه و تقاضا دور شده‌ایم.

استاندار اصفهان ادامه داد:‌ تولید چغندر و هندوانه و هدررفت ۳۰ درصدی آب در کشاورزی امروز دیگر مفهومی ندارد اما مشاهده می‌کنید برخی هنوز از این شاخص‌ها برای توصیف وضعیت استفاده می‌کنند.

وی با صنعتی خواندن این شهر آماری را در میزان مصرف آب این طور بیان کرد: اگر چه سهم صنعت در آب کشور کمتر از ۲ درصد است در استان اصفهان شاهد مصرف ۸ تا ۱۰ درصدی آب در بخش صنعت هستیم و یا کشاورزی که سهم ۹۰ درصدی در مصرف آب کل کشور دارد در اصفهان تنها ۵۰ درصد سهیم است و اساساً‌ مصرف آب در اصفهان با کل کشور متفاوت است.

زرگرپور  ادامه داد: سال ۹۲ کل مصرف آب در صنعت اصفهان برابر ۱۰۰ میلیون متر مکعب بوده است که با توجه به اینکه اصفهان ۱۵ درصد تولید ناخالص صنعت کشور را دارا می‌باشد زیاد نیست.

وی ادامه داد: این میزان در سال ۹۳ به ۸۵ میلیون مترمکعب و در سال ۹۴ به ۷۰ میلیون متر مکعب کاهش پیدا کرده است.

استاندار اصفهان شرکت‌های صنعتی را موظف کرد ظرف سه سال ارتباطشان را با آب تازه قطع کنند و برای استفاده از آب در فرآیندها و آبیاری محیط زیست از تصفیه پساب‌ها استفاده کنند.

وی تأکید کرد: شرکت صنعتی تنها برای آب شرب در مصارف بهداشتی اجازه مصرف از آب تازه را دارند.

زرگرپور گفت: ۶۰۰ هزار کارگر در استان اصفهان مشغول به کار هستند که قالب این افراد در شرکت‌های صنعتی مشغول هستند ولی می‌توان اهمیت صنعت را در این استان نادیده گرفت.

وی همچنین وعده داد: در سال آینده میزان مصرف آب شرب با استفاده از سیستم‌های کنترلی  ۲۰ درصد کاهش یابد.

وی در پایان اذعان داشت: با وجود بحران آب امیدواریم رودخانه زاینده‌رود از حالت فصلی به یک رودخانه دائمی تبدیل شود که همواره آب را در آن جاری ببینیم.

انتهای پیام/

منبع: فارس

برچسب‌ها: ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز