یکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶

در انتظار سه رویداد/ اصفهان برگزارکننده جشنواره بین المللی لباس مفهومی

روز شنبه در جلسه اتاق بازرگانی که با حضور مسئولان مختلف استانی و خانم شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور برگزار شد تفاهم نامه‌ای برای برگزاری جشنواره بین المللی مد و لباس، جشنواره ملی آموزش و جشنواره مد و زیبایی منعقد شد

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان حسن قاضی عسگر صبح شنبه 5 مهرماه در نشستی که با حضور «دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور»، «مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان» و فعالان عرضه پوشاک استان برگزار شد، اظهار کرد: از حضور خانم شفاپور در جلسه امروز بسیار خرسند و خوشحالم و قطعاً این جلسه گام موثری برای فعال سازی صنعت نساجی بیش از پیش در استان اصفهان خواهد بود.

وی افزود: اصفهان مهد صنعت نساجی کشور است و در مقاطع زمانی نیز به عنوان منچستر ایران از آن یاد شده است و بنده با سیاست اینکه زنجیره نساجی را در استان اصفهان تکمیل کنم این مسئولیت را پذیرفته‌ام زیرا صنعت نساجی بسیار پرسود و درآمدزا است و استان اصفهان باید تمام پتانسیل و ظرفیت‌های خود را به کار گیرد تا به سودهای کلان دست پیدا کند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان با تاکید بر اینکه مجموعه‌ای از افراد مجرب و اساتید رشته پوشاک را گردآوری کرده‌ام و از آنها خواسته‌ام که به دنبال ایجاد شهرک پوشاک در اصفهان باشند، افزود: با تلاش بی وقفه این مجموعه برنامه راهبردی شهرک پوشاک تدوین شده تا تمام فعالان صنعت پوشاک در این شهرک همچون دانه‌های تسبیح در هم تنیده شوند و فعالیت خود را با نگاهی متفاوت و به صورت گروهی اجرایی کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید در صنعت پوشاک به صادرات توجه ویژه‌ای داشت، ادامه داد: در صنعت پوشاک باید با هدف صادرات محوری فعالیت کرد تا از طریق ارز آوری شرایط اقتصادی جامعه را بهبود ببخشیم که این نیازمند تدبیر و هم اندیشی است که ما در قالب شهرک پوشاک به عرصه نمایش خواهیم گذاشت.

قاضی عسگر تصریح کرد: برای متمرکز کردن صنوف مکان یابی انجام شده و مجوزها تکمیل شده است و باید در صنعت پوشاک نیم نگاهی به مد و لباس داشته باشیم و امیدواریم که به این کار سرعت عمل ببخشیم و از پتانسیل‌های  کارگروه مد و لباس کشور استفاده کنیم و صنعت پوشاک را در کشور توسعه دهیم وگرنه در آینده‌ای نه چندان دور ورشکسته خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه صنعت پوشاک به لحاظ اقتصادی و صرفه جویی در منافع انرژی نیز تاثیرگذار است، افزود: افراد حتی در تابستان برای حضور در جلسات با کت و شلوار وارد می‌شوند و به دلیل گرمای هوا درجه کولر را بالا می‌برند این در حالی است که برای تامین برق شهری مجبور به تعطیلی کارخانجات می‌شویم و اگر نیروگاه‌های جدیدی احداث کنیم تغییرات اقلیمی به بار می‌آورد و مشکلات بیش از پیش می‌شود اما در شهرستان ورزنه که به شهر فرشتگان معروف است زنان لباس کاملا پوشیده سفید بر تن می‌کنند و حتی چادر آنها نیز سفید است. باید برای شهر اصفهان نیز فرهنگ سازی شود که همین عامل سبب خواهد شد مصرف انرژی کاهش پیدا کند.

همچنین سید آرش امامی «دبیر صنعت اتاق بازرگانی» با رونمایی از «منظومه پوشاک» اظهار کرد: مهمترین اتفاق در این جلسه نظریه مد و لباس بوده که در قالب منظومه پوشاک ارایه شده است که ما توانسته ایم با جلسات متعدد یک فکر جدید را تولید کنیم.

وی اضافه کرد: شهرک پوشاک یک ایده خلاقانه است که با ساعات طولانی و جلسات متعدد تمام موضوعات بررسی شده و  “منظومه پوشاک” تدوین شده است.

همچنین مرضیه شفاپور «دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور» در این نشست اظهار کرد: از پیگیری‌های معاون استانداری برای تحقق بخشیدن به اهداف بلندمدت در صنعت پوشاک استان اصفهان ابراز خوشحالی می کنیم.

وی افزود: قانون مجلس شورای اسلامی موضوع مد و لباس را به وزارت فرهنگ و ارشاد واگذار کرده است زیرا معتقدند که لباس فرهنگ یک ملت قلمداد می‌شود و نشان دهنده هویت ملی یک کشور است که متاسفانه هویت در پوشاک به نحوی به سمت نابودی پیش می‌رود اما ما به دنبال این هستیم که از این اتفاق جلوگیری کنیم.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ادامه داد: با وجود اینکه کارگروه مد و لباس حدود 13 سال است که تشکیل شده و از لحاظ ساختاری این کارگروه پیشینه خیلی قوی ندارد اما فعالیت‌های بسیار خوبی در کارگروه مد و لباس کشور شکل گرفته و در این 13 سال توانسته به اقشار جامعه  بفهماند که در کنار لباس، فرهنگی به عنوان مد وجود دارد و باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: جامعه به سمت تکنولوژی‌های جدید در حرکت است و نسل جوان سلایق متفاوتی دارند و لباس‌های نسل قبل برای آنها جذابیتی ندارد پس باید سنت را با مدرنیته مخلوط کنیم تا به یک طرح خوب و جوان پسند برسیم و آنها را به سوی فرهنگ پوشاک خود سوق دهیم زیرا به لحاظ فرهنگی پوشاک بسیار غنی هستیم و جزء اولین کشورهایی بودیم که در صنعت پوشاک از جهات رنگ، مد و پوشش حرفهای بسیاری برای گفتن داشته است.

شفاپور با بیان اینکه طبق قوانین تعریف شده کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور به سمت ساماندهی طرح‌های الگو و طراحی پوشاک ایرانی اسلامی رفته است، تصریح کرد: یکی از رویکردهای کارگروه مد و لباس این است که به لباس اقوام توجه کرده و به دنبال ایجاد موزه لباس اقوام در تهران هستیم که اگر مردم کشور یا سفیران کشورهای دیگر از موزه دیدن کردند به هویت لباس ایرانی پی ببرند و آیندگان لباس اقوام گذشته را حفظ کنند.

وی با تاکید بر اینکه اصفهان پیشینه تاریخی محکمی در صنعت نساجی کشور داشته و باید یک موزه در این حوزه ایجاد کرد، افزود: اصفهان در زمینه نساجی توفیقات بسیاری داشته و باید افتخارات خود را به نمایش بگذارد و اصفهان دارای موزه ادوار پوشاک باشد و اطلاعاتی از دوران نخست که بشر لباس تهیه کرده را جمع آوری کرده و در قالب موزه ارایه دهد. اصفهان ظرفیت‌های متعددی در نساجی و پوشاک دارد که باید از این ظرفیت بهره لازم را برد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ادامه داد: حدود 9 سال است که جشنواره بین المللی مد و لباس فجر را برگزار کردیم اما در سه دوره اخیر به مفهوم لباس توجه ویژه داشته‌ایم و تفکر سازمان بخش را در استان‌ها پیگیری می‌کنیم. اولین جشنواره بین المللی مفهومی لباس را در استان سیستان و بلوچستان و منطقه مکران چابهار اجرایی کردیم، تمام سوزن دوزها را جمع آوری کرده و برای 1500 نفر شغل ایجاد کردیم که بیمه هنرمندان نیز شده اند که 70 درصد هزینه بیمه از سوی وزارت ارشاد پرداخت می‌شود. البته این منطقه به لحاظ شرایط مالی فقیر نشین هستند اما آن منطقه به منطقه بین المللی مبدل شد و در حال حاضر معاملات پارچه کل کشور را در آن منطقه انجام می‌دهیم و قطعاً آینده مثبتی را پیش رو دارد.

وی اضافه کرد: سال دوم خراسان شمالی و گلستان را مورد هدف قرار دادیم و با توجه به ظرفیت‌هایی که وجود دارد اما به دلیل تغییر مدیریت برگزار نشد و در استان تهران برگزار شد و امسال اصفهان را برای برگزاری جشنواره بین المللی لباس مفهومی در نظر گرفته‌ایم زیرا اصفهان مهد نساجی کشور است و باید لباسی در شان و شخصیت ایرانی و با توجه به رسالتی که فرهنگ و ارشاد، قانون گذاری و حاکمیت دارد تولید و روانه بازار کرد

شفاپور ادامه داد: اگر اصفهان پذیرای نقش بین المللی دهمین جشنواره باشد بی شک دستاوردهای خوبی به همراه خواهد داشت و از مهمترین این دستاوردها اینکه اصفهان محبوبیت خود را افزایش خواهد داد و اصفهان مهد معاملات پوشاک خواهد شد.

وی اضافه کرد: ایتالیا که مهد مد دنیا است خواهان سوزن دوزی‌های ایرانی است و تمام استان‌ها این قابلیت را دارند که سفارش کار گرفته و آماده و ارسال کنند و قطعاً زمانیکه اصفهان میزبان جشنواره باشد پایگاه دریافت تقاضا و صادرات خواهد بود و ارز آوری بسیاری دارد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور تصریح کرد: بهمن ماه امسال دهمین سال برگزاری جشنواره مد و لباس و سومین سال جشنواره مفهومی لباس است که امسال با وجود بیماری کرونا باید تمام جوانب را سنجید و بهترین راهکارها را برای برگزاری این جشنواره در نظر گرفت زیرا کرونا جزیی از زندگی مردم شده است.

وی افزود: باید به سوی مد پایدار برویم و از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم و با شعار صلح و دوستی لباسی را تولید کنیم که نه به محیط زیست و نه به فرد آسیبی وارد نکند و خود را به عنوان پایگاه حفظ محیط زیست به دنیا معرفی کنیم.

شفاپور ادامه داد: بنابراین سه رویداد مهم در اصفهان رخ خواهد داد. اولین و مهمترین آن جشنواره بین المللی «مد و لباس»، رویداد ملی «علمی و آموزشی در خصوص پوشاک» که با کشور فرانسه ارتباط برقرار کرده‌اید و در نهایت جشنواره «مد و بیوتی» که با تفاهم نامه ای که به امضای مسئولان استانی برسد تایید و اجرایی شود و ما به عنوان بازوی شما برای اجرایی شدن این رویدادهای مهم خواهیم بود.

همچنین حجت الاسلام رمضانعلی معتمدی «مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان» با تاکید بر ظرفیت‌های موجود در اصفهان اظهار کرد: با هم افزایی و تعاملات می‌توان از تمام پتانسیل‌های موجود در اصفهان بهره مند شد و با نگاه ملی به پوشاک و اینکه اصفهان با توجه به اینکه قطب نساجی به کشور به شمار می‌رود بی شک آینده خوبی پیش روی این صنعت در استان خواهد بود.

وی افزود: با توجه به همکاری‌های دلسوزانه مجموعه استانداری بی شک نگاه اصفهان به جلو خواهد بود و زیرساخت‌های شهرک پوشاک پیش بینی شده و افقی زیبا با ظرفیت‌ها بالا را در صنعت نساجی ترسیم خواهیم کرد.

معتمدی با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره بین المللی فجر در استان اصفهان بیان کرد: در جشنواره فرصت‌های بسیاری محقق خواهد شد تا تمام مطالب مروبط به پوشاک و لباس را به عرصه نمایش بگذاریم و حتی موضوعات دینی از جمله فرهنگ عاشورایی را نهادینه کنیم.

وی افزود: با جمع آوری مسئولان در حوزه‌های مختلف از جمله اتاق اصناف، اتحادیه‌ها و بخش خصوصی و رسانه‌ها یک جلسه با هدف اطلاع رسانی و هماهنگ شدن با شورای فرهنگی داشته باشیم تا با هماهنگی بیشتر این رویدادهای مهم را در استان برگزار کنیم زیرا هنر اثرات عمیق فرهنگی خواهد داشت و ما برای محکم کردن پایه‌ها تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست.

همچنین ابراهیم خطابخش رییس اتحادیه فروشندگان پوشاک اصفهان بر وحدت و انسجام تاکید کرد و گفت: حدود 700 تولید کننده در اصفهان وجود دارد که نیازمند یک برنامه ریزی منسجم و راهبردی هستند تا توانمندی‌های آنها به ظهور برسد، متأسفانه اصفهان در صنعت پوشاک مظلوم واقع شده است.

وی افزود: باید مسئولان وقت بیشتری را برای گره گشایی مشکلات  تولیدکنندگان صرف کنند تا اصفهان جایگاه خود را به دست آورد و نگاه شهرستانی از بین برود و نگاه ملی باقی بماند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715