شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵

روحانی در ستاد ملی مقابله با کرونا:

کسی ماسک نزند، مجازات می‌شود/ مردم کاخ سفید را لعن و نفرین کنند

رئیس‌جمهور گفت: مردم برای کمبود و مشکلات اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند، این لعن و نفرین آدرسش کاخ سفید در واشنگتن است.

به گزارش ندای اصفهان،حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمن گرامیداشت عملیات بسیار مهم ثامن الحجج در سال ۱۳۶۰ که در پنجم مهر ماه واقع شد و تبریک به همه نیروهای مسلح، رزمندگان و ایثارگران، اظهار داشت: به این نکته تاکید می‌کنم که در شش ماهه اول سال ۱۳۶۰ مردم با مشکلات بسیار زیادی روبرو بودند. از داستان هفت تیر و شهدای حزب جمهوری اسلامی تا شهادت رئیس‌جمهور و نخست وزیر در هشتم شهریور ماه علاوه بر توطئه تروریستی منافقین و امثال آنها، تقریباً ماه‌های بسیار سختی بود.

وی عنوان کرد: از ابتدای جنگ یعنی ۳۱ شهریور ۵۹ تا آن زمان گرچه عملیات متعددی را انجام داده و موفقیت‌های نسبی هم به دست آورده بودیم، این مهمترین عملیات ما از آغاز جنگ تحمیلی بود. یعنی حدوداً یکسال از جنگ گذشته یعنی از پایان شهریور ۵۹ و وارد شهریور ۶۰ و مهر ماه شدیم و پنج مهرماه بسیار برای ما مهم بود و نشاط و روحیه بزرگی برای ما ایجاد و غم و اندوهی را برطرف کرد و قدرت جمهوری اسلامی را نشان داد و آنکه امام تاکید فرموده بود که حصر آبادان باید شکسته شود، این فرمان و دستور امام هم به خوبی اجرایی و عملیاتی شد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه عملیات ثامن الحجج در پنج مهرماه عملیات بسیار مهمی بود گفت: از ارتش و سپاه تشکر می‌کنم. به دلیل همین عملیات از همان زمان هم لشکر خراسان به لشکر پیروز خراسان معروف شد که نقش بسیار مهمی را در این عملیات عزیزان ما داشتند.

روحانی با بیان اینکه امروز از هفت ماه مواجهه با کرونا عبور کردیم و وارد ماه هشتم شدیم، بیان کرد: می‌خواهم به همه کادر درمان، مدافعان سلامت، عزیزانی که فداکاری و ایثار کردند برای مقابله با این ویروس تبریک بگویم. همچنین خدمت مردم بزرگوار ایران بخاطر همکاری و هماهنگی شان در همه جا تشکر کنم. حالا در عزاداری بوده، در مدرسه بچه‌هایشان بوده هماهنگ بودند. برای رفتن به بازار حواسشان به پروتکل مربوط به بهداشت و درمان بوده است.

وی ادامه داد: مردم در استفاده از ماسک، فاصله اجتماعی، کاهش سفر و کاهش تردد هماهنگ و همراه بودند. البته ممکن است عده‌ای مراعات نکرده باشند اما همیشه با نگاه به آمار، وقتی آمارهای خوشحال ناکننده و تاثرآور را می‌بینیم و متوجه می‌شویم که مراعات نشده می‌گویند ۴۸ درصد مراعات کرده اند. البته کم است و ما دلمان می‌خواهد مراعات بالای ۹۰ درصد باشد.

وی با بیان اینکه در عین حال همیشه نیمی از جمعیت یا بیش از نیمی از جمعیت همراه بودند و با ما همکاری کردند، تصریح کرد: از مردم عزیز می‌خواهیم همکاری‌ها را افزایش دهند تا از این مراحل بگذریم. این بیماری یک بیماری خطرناک و همه گیر و غافلگیر کننده‌ای بود. آغاز این بیماری که در سال گذشته در چین شروع شد، در دنیا کمتر فکر می‌کردند این بیماری همه گیر و عالم گیر شود. می‌گفتند چین، چین هم نمی‌گفتند، می‌گفتند یک شهر یا استان دچار مشکلی شده و قرنطینه و اصلاح می‌شود و تمام می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: اصلاً کسی این فکرها را نمی‌کرد. تمام اخبارهایی که در دنیا بیان می‌شد همه در مورد ووهان بود که آنجا چه شد، درب خانه‌ها و مغازه را بستند و چه کردند اما همین حین که ووهان را توصیف می‌کردند ناگهان این بیماری از مرزها عبور کرد و سرازیر شد. اولش که اروپا هنوز مبتلا نشده بود فقط این بیماری را توصیف می‌کرد و گوینده هایشان نقایص کشورهای مبتلا را مرتب بیان می‌کردند.

روحانی بیان کرد: اروپایی‌ها می‌گفتند آنجا چرا این کار را نکردند، در ایران چرا اینجوری شد و آن جور شد و حتی که به انتقاد گرم شده بودند یک مرتبه دیدند سیل فرش زیر پایشان را هم برد و تمام شد. یکدفعه دیدند این بیماری همه کشورهایشان را فرا گرفت و همه نقدهایی که می‌کردند ناگهان خاموش شدند. بعد دیدند صف‌های طولانی دم مغازه‌ها، برای شوینده‌ها و مواد غذایی بسته شد. آنها داشتند برای دیگران داستان سرایی می‌کردند و حالا لازم شد دیگران برای آنها داستان سرایی کنند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بعد فکر کردند این بیماری در زمستان است و با گرم شدن هوا تمام می‌شود. در جامعه هم مردم می‌گفتند فروردین شود و هوا گرم شود تا از این بیماری خلاص شویم. احساسشان این بود که این بیماری شبیه به سرماخوردگی یا آنفولانزا است و با گرم شدن هوا از بین می‌رود. هوا گرم شد و دیدند نه تنها گرمای هوا اثر نداشت بلکه در گرم‌ترین نقطه کشور خودمان و حتی دنیا، این بیماری اوج گرفت و دیدند این تئوری و تفکر هم نادرست بود. بعد آمدند گفتند ما به دارو رسیدیم، داروها را مدنظر قرار دادند و فکر می‌کردند با این داروها این مسأله انجام می‌شود.

روحانی ادامه داد: نام دارویی را بردند که این بیماری را کامل خوب می‌کند و تبلیغات کردند که از ما بخرید و معلوم شد همه اینها تشریفات و تبلیغات است. هر دارویی ممکن است تاثیراتی داشته باشد اما در عین حال هنوز تا امروز یک درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است. تصور می‌شد هر کجا این بیماری رفت و عده‌ای را مبتلا کرد دیگر سراغ مردم آن شهر نمی‌رود. خیلی‌ها این را توضیح می‌دادند و تبیین می‌کردند که ایمنی جمعی ایجاد می‌کند، یا تصور می‌شد اگر کسی یکبار دچار این بیماری شد برای یک یا دو سال مصون است و اینها هم نشد و در عمل دیدیم این چنین نیست. ممکن است کسی گرفتار این بیماری شود، مدتی بگذرد و دوباره گرفتار این بیماری شود.

وی تاکید کرد: تصوراتی که نسبت به این بیماری بود، برخی تثبیت شد. مثلاً می‌گفتند این بیماری مسری و تنفسی است، درست در آمد. گفتند راه حل این است که فاصله‌ها بیشتر شود، از ماسک استفاده شود و درست درآمد. گفتند دستکش استفاده شود، کم کم دیدند نه و این دستکش خیلی موثر نیست و گاهی هم ممکن است اثر سوء داشته باشد و کنار گذاشته شد. یکسری امور هم تثبیت شد، یعنی اینکه باید زودتر به فرد مبتلا برسیم یا فرد مبتلا زودتر باید این خطر را احساس کند و نگوید من دردی در بدنم حس کردم و سرفه و عطسه من مهم نیست، یا سرماخوردگی است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: خود مردم از آغاز باید نسبت به این بیماری اهمیت نشان دهند و از آن سمت ما هم باید بتوانیم برسیم به این بیماری‌هایی که سرپایی معالجه می‌شوند. در گزارشاتی که هفتگی داده می‌شود و ترسیمی که از روند بیماری و فوت می‌شود وقتی می‌بینیم روند بیماری از فوت فاصله گرفته است، نشان می‌دهد بیماری افزایش پیدا کرده و فوت ثابت مانده است و معلوم است به موقع رسیدند و زودتر رفتند. اعلام زودتر، درمان سریع‌تر، قرنطینه و ایزوله کردن سریع‌تر و بهداشت اساس است.

وی با بیان اینکه عدم رعایت کافی مردم ما را دچار مشکل می‌کند، گفت: ما به عیان در اروپا دیدیم که این بیماری تقریباً کنترل و حتی مهار هم شد و بعد پروازها را آزاد گذاشتند و به محض اینکه چند هفته نگذشته بود بیماری اوج گرفت. به محض اینکه دستورالعمل‌ها رعایت نشود بیماری اوج می‌گیرد.

رئیس‌جمهور افزود: دومین نکته عدم نظارت است. هر چه نظارت را بیشتر کنیم برای اینکه به اهدافمان برسیم اهمیت دارد. اقدامات ناکافی مشکلات ما را افزایش می‌دهد. اگر کسی یکبار گرفت و خوب شد نگوید تمام شد. چنین امانی به کسی داده نمی‌شود و باید همچنان مراقبت‌ها را ادامه دهند. باید به مردم اعلام کنیم ناچاریم مقررات و نظارت‌ها را تشدید کنیم. سازمان صدا و سیما، فضای مجازی و علما و بزرگان باید فرهنگ سازی را توسعه دهند چراکه راهی جز این نداریم.

روحانی تاکید کرد: فعلاً از کسی که ماسک نمی‌زند به سادگی عبور نخواهیم کرد. افراد باید به کسی خدمت دهند که ماسک دارد، حالا راننده تاکسی، اتوبوس، مغازه و بانک باشد. بنابراین اگر خدمت دهنده مراعات نکند به نوعی با او برخورد خواهد شد که قرار شد چارچوب آن مشخص شود. به اندازه کافی ابزار داریم که تشخیص دهیم فرد در خیابان ماسک دارد یا ندارد و می‌توانیم تشخیص دهیم کسی که ماسک نمی‌زند چه کسی است.‌

وی با بیان اینکه در جلسه امروز تصویب شد استانداران و ستاد استانی بتوانند برای مدت یک هفته برخی موارد را کنترل یا تعطیل کنند، گفت: اگر نیاز بود دانشگاه و مدارس، آرایشگاه، سالن پذیرایی، مساجد، باشگاه‌های ورزشی، شهربازی و قهوه خانه و … که لیست آن ارائه خواهد شد، یک هفته تعطیل شوند. ستادها پیشنهاد خود را به کمیته اجتماعی کرونا بدهند و هر جا لازم بود به تایید وزیر کشور و وزیر بهداشت برسد و برای یک هفته تصمیم گیری شود.‌

رئیس‌جمهور در ادامه تاکید کرد: مردم برای کمبود و مشکلات اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند، این لعن و نفرین آدرسش کاخ سفید در واشنگتن است. کسی به مردم آدرس اشتباه ندهد. کسی به خاطر منافع سیاسی و جناحی آدرس غلط ندهد، آدرس درست واشنگتن دی سی کاخ سفید است.

انتهای پیام/

منبع:خبرنگار مهر

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715