سه شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹

حجت الاسلام فرشاد توسلی در شب آخر روضه اجتماعی:

برای خلق معنا باید جمعی مومنانه داشته باشیم که یکدیگر را تاب بیاورند

ما باید رفتار و تفکر خودمان را در ذیل جماعت انقلابی دنبال کنیم. نباید به این بهانه که ما بیشتر می فهمیم از جریان مومنان جدا شویم و از طرفی باید از رفتارهای حذفی به خصوص برچسب زنی بپرهیزیم.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، آخرین شب از مراسم روضه اجتماعی شامگاه پنجشنبه 27 شهریور ماه در مسجد الرسول واقع در خیابان بزرگمهر برگزار شد. در این مراسم حجت الاسلام فرشاد توسلی دوران امامت امام سجاد(ع) را «روزگار مرثیه» نامید و تصریح کرد: در این دوران مردم چهار وضعیت را دنبال کردند؛ عده ای به کنش های هیجانی رو آوردند و دست به انتحار زدند. دسته ای دیگر فعالیت صرفا معنوی و خانقاهی را دنبال کردند. دسته دیگر با دستگاه جور همراه شدند و عده ای دیگر خانه نشین شدند و مشغول امور روزمره شدند. علت این رفتارها آن بود که بعد حادثه کربلا آن ها دیگر آینده ای برای خود متصور نبودند و احساس بن بست می کردند.

وی افزود: ادعا نداریم که اکنون در دوران مرثیه هستیم اما این حالات برای تک تک ما ممکن است رخ دهد. برای برون رفت از این پوچی به سوره عصر مراجعه می کنیم و به چهار مولفه تاکید می کنیم که در راس آن ایمان است. زیرا هر اقدامی باید باطنی داشته باشد که به حقیقت عالم وصل باشد.

این فعال فرهنگی با اشاره به عمل به عنوان رکن دوم گفت: اگر انسانی اهل اراده باشد و عزم کند، دریچه های آینده به روی او گشوده می شود. آینده از دل همین عزم جمعی مومنان رخ می دهد. زیرا سطح اول ولایت یعنی به هم پیوستگی مومنان و بعد از آن سطح دوم ولایت یعنی ولی امر برای جامعه معنادار می شود.

وی تاکید کرد: اینکه گفته می شود باید اول معنایی باشد تا جمعی صورت بگیرد، غلط است. برای خلق معنا باید جمعی مومنانه داشته باشیم که یکدیگر را تاب بیاورند. «تواصوا» یعنی توصیه کردن و هنگامی که از توصیه یکدیگر صحبت می کنیم یعنی آنکه کامل نیستیم؛ صبر یعنی آنکه یکدیگر را تحمل کنیم.

حجت الاسلام توسلی در پایان خاطرنشان کرد: ما باید رفتار و تفکر خودمان را در ذیل جماعت انقلابی دنبال کنیم. نباید به این بهانه که ما بیشتر می فهمیم از جریان مومنان جدا شویم و از طرفی باید از رفتارهای حذفی به خصوص برچسب زنی بپرهیزیم.

در ادامه این مراسم دکتر احمد مهرشاد با اشاره به چهار لایه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی گفت: این چهار لایه از یکدیگر گسست کامل ندارند و اجزای جداگانه نیستند بلکه لایه هایی هستند که هر کدام بر یکدیگر تاثیر می گذارند اما بر هر کدام از این لایه ها احکام و قواعد خاص آن لایه حاکم است.

این پژوهشگر جامعه شناسی تاکید کرد: تغییر در هر لایه ای بر لایه های دیگر تاثیر دارد اما هر لایه بازیگران خاص خود را دارد. برای مثال در لایه فرهنگ ما از اثرات درازمدت صحبت می کنیم اما در سیاست کنش هایی مانند انتخابات بازه ای چهارساله دارد که نسبت به فرهنگ زودبازده است.

وی در پایان تذکر داد: سیاست در این سالها برای لایه های دیگر تصمیم گیری کرده است. گاه لایه فرهنگ اصلا نادیده گرفته شده و قواعد سیاست در مورد آن ها حکمفرمایی کرده است. گاهی اوقات ما بسیاری از تغییرها را از عالم سیاست و یا از دولت ها انتظار داشته ایم حال آنکه این تغییر نتیجه فرآیندی چند ده ساله بوده است. این چنین توجه افراطی به نتیجه ما را از عمل جدی در حوزه فرهنگ باز داشته است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715