شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶

فضای مجازی عرصه بصیرت در شناخت دوستی و دشمنی

آیا امروزه بصیرت در فضای مجازی جایگاهی دارد؟ در عصر کنونی دشمنان از سلاح تکنولوژی و رسانه برای مقابله با اسلام استفاده می‌کنند، پس ما نیز باید درمورد این فضا آگاهی و بصیرت کافی داشته باشیم...

ندای اصفهان- الهه دهقانی

(عضو گروه تبلیغی نسیم هدایت وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان)

«اِنّی سِلمً لِمَن سالَمَکُم وَحَربٌ لِمَن حارَبَکُم وَ وَلیٌّ لِمَن والاکُم و عَدُوٌ لِمَن عاداکُم» قطعاً من آشتی‌ام با کسی که با شما آشتی باشد و در جنگ هستم با کسی که با شما در جنگ باشد و دوستم با کسی که با شما دوست باشد و با دشمنان شما دشمن هستم.

این عبارتی است که بارها در زیارت عاشورا خوانده‌ و تکرار کرده‌ایم، اما تا چه اندازه به آن اندیشیده و آن را در زندگی خود به منصه ظهور رسانیده‌ایم و حقیقتا به عنوان یک مسلمان چه ملاکی را معیار دوستی و دشمنی خود قرار داده ایم؟

آیا در زندگی روزمره‌ی خود، ملاک دوستی و دشمنی‌هایمان را حبّ و بغض اهل‌بیت (ع) قرار داده‌ایم؟ یا نه، مادیات و ظواهر و عنوان و مقام افراد، ملاک دوستی و دشمنی ماست؟

با نگاهی به تاریخ و مرور حوادث سال 61 هجری، درمی‌یابیم که علت دشمنی بسیاری از افراد و قرارگرفتن آنان در صف دشمنان امام حسین (ع)، حبّ دنیا و عدم بصیرت بوده است. یزید با وعده‌ی پست و مقام و مال دنیا بسیاری از افراد را فریفت و آنان در صف مخالفان امام حسین (ع) قرار گرفتند. عمر سعد به طمع حکومت ری، فریب یزید را خورد و درنهایت نیز به آرزوی خود نرسید و با خفّت از دنیا رفت. مردم عامی نیز به علت جهل و بی‌بصیرتی و از ترس از دست دادن مقرّری که هرماه دولت از بیت‌المال به آنان می‌داد  و یا حفظ جانشان از یاری امام حسین (ع) دست کشیدند.

بارها شنیده‌ایم که بی‌بصیرتی مردم کوفه، سبب تنها ماندن امام و یارانش شد، اما  آیا تا به حال به این امر اندیشیده‌ایم که بصیرت چه معنایی دارد؟

اگرچه بصیرت در لغت به معنای دانایی و بینایی است، اما درواقع معنایی گسترده‌تر دارد. بصیرت یعنی شناخت دوست و دشمن. شناخت به‌موقع و عمل کردن به هنگام. این‌که دوست را بشناسیم و به‌موقع و با بهترین و سریع‌ترین روش او را یاری کنیم و دشمن را نیز بشناسیم و فریب او را نخوریم. توّابین می‌دانستند که امام حسین (ع) بر حقّ است و یزید دشمن اسلام و تباه‌کننده آن است، اما در لحظه‌ای که امام به یاری ایشان نیاز داشت، او را یاری نکردند و بعداً از رفتار خود پشیمان شدند و دست به قیام زدند ولی این قیام دیگر سودی نداشت و جبران کننده‌ی خطای گذشته‌ی آنان نبود، چراکه امام حسین (ع) و 72 یار باوفایش، مظلومانه و بی‌رحمانه در صحرای کربلا در جنگی نابرابر به شهادت رسیدند.

اما امروز وظیفه‌ی ما چیست؟ چگونه باید بصیرت داشته باشیم و دین اسلام بخصوص امام زمانمان را یاری کنیم؟ آیا امروزه بصیرت در فضای مجازی جایگاهی دارد؟ اکنون وظیفه ی ما شناخت دوست و دشمن و در عین حال یاری دوست و مقابله با دشمن است. در عصر کنونی دشمنان از سلاح تکنولوژی و رسانه برای مقابله با اسلام استفاده می‌کنند. پس ما نیز باید درمورد این فضا آگاهی و بصیرت کافی داشته باشیم.

فضای مجازی عرصه‌ای است که دشمنان اسلام در آن به جولان می‌پردازند و هر بار به بهانه‌ای شایعاتی را منتشر کرده و در جهت تضعیف عقاید و باورهای مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند. پس وظیفه‌ی ما این است که ترفندهای دشمن را در این زمینه با بصیرت  شناسایی کرده و در این مورد به کاربران فضای مجازی آگاهی دهیم، دروغ‌های آنان را فاش کرده و از این طریق موجبات هوشیاری جوانان را فراهم آوریم.

آری، ما به‌عنوان محبّ اهل‌بیت (ع) باید در عرصه فضای مجازی ابتدا دوست و دشمن را مشخص کنیم و همان‌طور که در زیارت عاشورا می‌خوانیم حب و بغص اهل البیت (ع) را ملاک دوستی و دشمنی خود قرار دهیم و از طرف دیگر با اقدام آگاهانه و به‌موقع و با عمل همراه با بصیرت، اقدامات دشمنان را خنثی نموده و از نشر شایعاتی که باعث تضعیف عقاید مذهبی می‌گردد جلوگیری کنیم؛ و از این طریق دین اسلام و امام زمان (عج) را یاری نماییم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715