شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶

رسانه و بازنمایی ابعاد شخصیتی امام علی ابن الحسین علیه ­السلام

یکی از کوتاهی ­های شیعیان و دوستداران اهل­ بیت (ع) محدود کردن هر یک از ائمه‌ی معصومین به یک لقب یا ویژگی است، تا آنجا که، دیگر ابعاد زندگی و شخصیتی آن معصوم نه تنها مغفول مانده، بلکه موجب شناختی خلاف شخصیت ایشان شده است.

ندای اصفهان- یگانه منصوری

( عضو گروه نسیم هدایت دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان)

انسان وقتی کسی را دوست دارد و یا او را در مقامی بلندمرتبه می ­یابد، برای اینکه بتواند ارتباط نزدیک­تری با وی داشته باشد، تمام تلاش خود را به کار می­ بندد تا مورد تایید آن شخص قرار گیرد. پس برای این امر به شناخت نیاز دارد؛ شناختی که او را به اهداف و تفکر آن شخص نزدیک گرداند. چرا که عدم شناخت مانعی ست برای احساس نزدیکی و حتی موجب فاصله­ افتادن و عدم درک صحیح نسبت به تفکر و اندیشه‌ی دیگری و بالتبع عدم برقراری ارتباط با او خواهد شد. گاهی نیز شناخت اندک و ناقص ما موجب ارتباطی نسبی و محدود و به مرور موجب قطع ارتباط می­گردد.

ارتباط ما با اهل­بیت علیهم ­السلام که از ابتدا بر پایه­ ارادت و احترام به مقام آن بزرگواران بوده نیز چنین است؛ چرا که اگر با شناخت و درک تفکر آن بزرگواران همراه نباشد به مرور نتیجه‌ا­ی جز شناخت نسبی و ناقص نخواهد داشت؛ تا جایی که گاهی حتی دچار توهم ارتباط گشته اما در حقیقت ریشه‌ی ارتباط را قطع کرده ­ایم.

یکی از کوتاهی ­های شیعیان و دوستداران اهل­بیت علیهم ­السلام محدود کردن هر یک از ائمه‌ی معصومین به یک لقب یا ویژگی است، تا آنجا که، دیگر ابعاد زندگی و شخصیتی آن معصوم نه تنها مغفول مانده، بلکه موجب شناختی خلاف شخصیت ایشان شده است.

به عنوان مثال امام علی ابن الحسینعلیه­ السلام در خطبه ­­ای در مجلس یزید خود را این گونه معرفی می­کنند:

أَنَا ابْنُ صَالِحِ الْمُؤْمِنِینَ وَ وَارِثِ النَّبِیِّینَ وَ قَامِعِ الْمُلْحِدِینَ وَ یَعْسُوبِ الْمُسْلِمِینَ وَ نُورِ الْمُجَاهِدِینَ وَ زَیْنِ الْعَابِدِینَ وَ تَاجِ الْبَکَّائِینَ وَ أَصْبَرِ الصَّابِرِینَ وَ أَفْضَلِ الْقَائِمِینَ مِنْ آلِ یَاسِینَ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ

«من فرزند صالح مومنان، وارث پیامبران، از بین برنده‌ی مشرکان و امیر مسلمانان و فروغ جهادگران و زینت عبادت کنندگان و افتخار گریه کنندگانم، بردبارترین بردباران و افضل نمازگزاران از آل ­یاسین، فرستاده رب العالمین هستم.»

***

در حالی که ما امام را با القابی همچون بیمار کربلا، بسیار گریه کننده و بسیار سجده کننده محدود کرده ­ایم و به واسطه­ این القاب امام را شخصیتی مظلوم و منفعل معرفی نموده و تصویری ناقص از ایشان در ذهن خویش خلق می ­کنیم. از این رو نمی­ توان ارتباط خود را بر پایه­ شناختی صحیح و کارآمد که نتیجه آن الگوگیری از ایشان در زندگی ست، بنا نهیم و این امر در وهله­ اول موجب عدم ارتباط و نزدیکی با ایشان و یا توهم ارتباط در زندگی­ ما شده  و در ادامه نهادینه شدن این نوع نگرش، ثمره ­ای جز عدم اطاعت نخواهد داشت.

***

این کوتاهی در شناخت دیگر ابعاد شخصیتی آن امام معصومعلیه­السلام در کلام رهبر انقلاب نیز مشهود است. ایشان می ­فرمایند:

“آن چهره‌ی مظلوم بی صدای سر به زیرِ منفعلی که از امام سجاد درست کردند به کلی برخلاف واقع است؛ چهره‌ی حقیقی امام سجادعلیه‌الصّلاةوالسّلام چهره‌ی یک مبارز قهرمان خستگی‌ناپذیرِ آشتی‌ناپذیرِ پیگیری است، که با تدبیر تمام، با دقت کامل راه­ها را می‌شناسد و انتخاب می­کند و به سمت هدف­ها این راه­ها را می‌پیماید، خودش خسته نمی‌شود و دشمن را خسته می‌کند؛ ….دشمن خسته‌ی شکست خورده… وقتی هیچ کار دیگر نتوانست بکند…. آن حضرت را مسموم کرد و این امام بزرگوار و عزیز بعد از یک عمر پربرکتِ پرمبارزه‌یِ پرتلاشِ مقدس سر تا پا نورانی جوار پروردگار را زیارت کرد و… این خلاصه‌ی زندگی امام سجادعلیه­السلام است.”

نکته‌ی قابل تأمل آن است که حتی در ماه محرم فقط به واقعه­ کربلا و بیان روایت آن روز پرداخته­ ایم و بیان اهداف امام سوم، امام حسینعلیه ­السلام را در دو عبارت “امر به معروف و نهی از منکر و احیای دین جدم رسول­ الله” خلاصه کرده­ ایم و کمتر به جریان استمرار کربلا و ثمره­ آن که در حرکت امام چهارمعلیه­السلام نمود پیدا کرده است، پرداخته ­ایم.

در دورانی که دنیای اسلام به طور کامل در اختیار بنی­ امیه بود و سیاست این بود که کانون اسلام واقعی و جانشین بر حق پیامبر را به کلی از بین ببرند و یا منزوی کنند، در واقع زمانی که به عنوان سخت­ترین دوران تاریخ برای اهل­بیتعلیهم­السلام بیان شده است، امام چهارم کار امامت را شروع کردند اما متاسفانه تاکنون شناختی صحیح و جامع از شرایط زندگی آن حضرت، برای عموم جامعه حاصل نشده است.

امروزه با پدیدار شدن رسانه­­ های گوناگون که صاحبان هر یک،  پیام­ خود را به صورت هدفمند و براساس منافع­شان به مخاطبان منتقل می­کنند، همچنین استفاده‌ی اکثریت جامعه‌ی کنونی از رسانه­ ها به خصوص رسانه ­های مدرن، این کوتاهی ما برای شناساندن ائمه‌ی معصومینعلیهم ­السلام با وجود در اختیار داشتن این ابزار ارتباطی، قابل بخشش نیست، کما اینکه تاکنون نیز به خوبی از ظرفیت رسانه ­ها استفاده نکرده­ ایم.

بر اساس آن چه بیان شد و با توجه به ظرفیت رسانه­ ها از جمله شبکه ­های اجتماعی و با در نظر گرفتن گونه ­های مخاطبان این نوع رسانه که شامل سنین مختلف بخصوص نوجوانان و جوانان می‌شود، می ­توان گفت پرداختن به تمامی ابعاد زندگی و شخصیت ائمه‌ی معصومینعلیهم­ السلام و شناساندن این بزرگواران، برای برقراری ارتباط، الگوگیری، اطاعت- براساس شناخت توامان با محبت- نه تنها لازم است بلکه امری واجب و ضروری خواهد بود.

از این رو متولیان انواع رسانه از تلویزیون، رادیو و فضای سایبر تا مبلغین مذهبی، هنرمندان و دغدغه­مندان عرصه‌ی فرهنگ اسلامی باید به صورت شبکه­ هایی منسجم و هدفمند براساس قوانین و تکنیک­های خاص رسانه ­ای به فعالیت بپردازند تا بتوانند ضمن تولید محتوای مدنظر، مخاطبان دیگر رسانه­ ها را نیز به سمت خود سیل داده و تأثیرات ناشی از محتوای نامطلوب آن­ها را خنثی کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715