جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲

به بهانه جبهه گیری ها علیه حجت الاسلام پناهیان؛

دوران منبرهای یک طرفه به سر آمده است…

سخنرانان مطرح باید رویه منبرهای یک طرفه را کنار بگذارند و چه بسا برای یک منبر یک ساعته خود که بعضا چندین ساعت به مطالعه و تفکر پرداخته‌اند، ساعت‌ها نیز پاسخگوی شبهات پیرامونی آن هم باشند؛ آن وقت است که هم سخنران تلاش می‌کند مباحث خود را با اتقان بیشتری ارائه دهد

ندای اصفهان- روح الله عباسیان

در هفته اخیر انتقاداتی به برخی از مباحث ارائه شده به سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان در فضای مجازی ایجاد شد که بازتاب فراوانی در فضای رسانه‌ای کشور داشته‌است و در این نوشتار به آن خواهیم پرداخت.

موضوع سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در رابطه با مواسات بود که مولفه‌های مختلف آن تبیین می‌شد. تعدادی از فعالین عدالتخواه به برش هایی از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان اشکالاتی را وارد نمودند. البته سابقه بحث و انتقاد در رابطه با برخی سخنرانی‌های دیگر ایشان نیز خصوصا طی ماه‌های اخیر وجود داشته است. در کنار این مباحث، یکسری افشاگری‌ها هم در رابطه با برخی از افرادی که به نوعی با حجت الاسلام پناهیان مبادلات مالی داشته‌اند و منزل ایشان هم مطرح شد که ایشان در یک سخنرانی به آن تا حدودی پاسخ دادند(+) ولی باز هم تعدادی اشکال به پاسخ ایشان وارد شد.

فارغ از محتوای بحث‌های ارائه شده و صحت و سقم آن، آنچه در دل این بحث ها نمود پیدا کرد، ضرورت بازتعریف نقش آفرینی مبلغان و سخنرانان در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است. ما چند مدل سخنران داریم؛ عده‌ای فقط به ارائه احادیث و بیان احکام و امثالهم می‌پردازند و به نوعی هیچ نظر شخصی و اجتهادی را مطرح نمی‌کنند و حوزه فعالیتشان محدود است، خوب این بزرگواران مدنظر ما نیستند.

اما افرادی که در کنار بیان آیات و روایات، دیدگاه و تحلیل خود را بیان می‌کنند و به تعبیری فعالیت گفتمانی دارند، ضرورت دارد در کنار روش سنتی منبر و سخنرانی یک طرفه، پاسخ‌گوی نظرات مخالف باشند. وقتی یک سخنران دارد با بررسی ها و مطالعات خود، مباحث جدیدی را در حوزه سبک زندگی اسلامی و مباحث حکومتی مطرح می‌کند، نباید توقع داشته باشد سایرین هرچه می‌گوید گوش کنند و به مثابه امری مقدس پیروی کنند! چه بسا لابه‌لای مباحث عنوان شده، برخی نکات اشتباه هم وجود داشته باشد یا تحلیل ارائه شده دقیق و جامع نباشد! اینجاست که خصوصا زمانی که عده ای به نقد آن مطلب می‌پردازند، آن سخنران باید خود را مسئول بداند به نقد وارد شده پاسخ دهد.

البته اگر پاسخ های یک طرفه جوابگو نبود، جلسات مناظره را برای همین اختصاص داده‌اند! رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها بر برگزاری جلسات و کرسی های آزاد اندیشی تاکید فرموده‌اند. چه اشکال دارد امثال حجت الاسلام پناهیان در فضای مناظره، در رابطه با موضوعات سبک زندگی اسلامی و حکومت‌داری با فردی که نظرات انتقادی دارد به بحث بنشیند؟!

به طور مثال حجت الاسلام صدرالساداتی یکسری اشکالات به برخی نظریات ارائه شده توسط حجت الاسلام پناهیان وارد نموده‌است. آیا باید مدافعان هر نظریه به جبهه گیری علیه هم بپردازند یا اینکه بهتر است در یک فضای علمی، هر کدام در یک یا چند جلسه موضوعات مورد مناقشه را به بحث بگذارند؟

اخیرا اقدامی که جالب و زیبا بود توسط حجت الاسلام دکتر رفیعی که از سخنرانان مشهور است رخ داد. حجت الاسلام رفیعی از آقای حسن آقامیری دعوت به مناظره کردند و مناظره هم برگزار شد و مخاطبان زیادی هم گوش دادند. البته سطح مباحث آن پیرامون مباحث اعتقادی بود؛ مثل جایگاه عذاب الهی و رأفت الهی و…

با توجه به اینکه موضوعاتی چون مواسات، سبک زندگی اسلامی، عدالت و امثالهم موضوعاتی استراتژیک برای نظام اسلامی است، ضرورت تشکیل جلسات مناظره با حضور صاحب نظران و نقد مفاهیم ارائه شده به نظر ضروری می‌رسد. چرا که هم باعث تقریب اذهان و البته رفع شبهات و استحکام موضوعات ارائه شده می‌شود و در کنار آن قشر جوان و پرسشگر نیز از آن استقبال بیشتری خواهد کرد که باعث شکوفایی مفاهیم دینی در جامعه می‌شود.

خلاصه اینکه سخنرانان مطرح باید رویه منبرهای یک طرفه را کنار بگذارند و چه بسا برای یک منبر یک ساعته خود که بعضا چندین ساعت به مطالعه و تفکر پرداخته‌اند، ساعت‌ها نیز پاسخگوی شبهات پیرامونی آن هم باشند؛ آن وقت است که هم سخنران تلاش می‌کند مباحث خود را با اتقان بیشتری ارائه دهد و هم مخاطبین با دقت بیشتری به مطالب گوش خواهند داد و البته اقشار فرهیخته و تحصیل‌کرده نیز یقینا استقبال بیشتری از مباحث ارائه شده خواهند نمود.

لازم به ذکر است وقتی یک متفکر و صاحب نظر غربی مقاله یا ایده‌ای را مطرح می کند یا کتابی را منتشر می‌کند، طی جلسات متعددی پاسخگوی سوالات اقشار علمی و رسانه ها خواهد بود. ولی در کشور ما خصوصا توسط قشر روحانیت و سخنرانان مطرح، این فرهنگ نهادینه نشده است و متاسفانه بسیاری از سخنرانان مطرح از جلسات مناظره دوری می کنند و از مصاحبه با رسانه‌ها هم می‌پرهیزند.

البته اگر دنبال این هستیم که ما پیشرو مباحث نظری و سبک زندگی در جهان باشیم، باید به الزامات آن که داشتن رویه علمی و پاسخگویی هست پایبند باشیم.

امیدواریم شاهد رشد جلسات علمی و مباحثه و مناظره در آینده و شکوفایی مباحث دینی در جامعه باشیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. محمد حسن گفت:

    سلام
    مطالبتان عالی بود
    سپاس اقای عباسیان

  2. محسن صالح گفت:

    نقد وارد شده دقیق و عادلانه و پیشنهاد ارایه شده راهگشا خواهدبود.امیدواریم چنین کرسی های آزاداندیشی در کشور ما رواج یابد تا شاهد برکات آن باشیم.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715