جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲

مهریه را کی داده کی گرفته؟!

نگاه مادی جامعه به زندگی مشترک

مردان زیادی به جرم عدم پرداخت مهریه زندانی شدند. قانون گذاران برای حل این مسئله قوانینی را جهت تعدیل مقدار مهریه تصویب کردند و فعالیت‌های فرهنگی هم صورت گرفت؛ اما نه قانون تأثیرگذار بود و نه فعالیت­ های فرهنگی کافی

ندای اصفهان- زهرا باغبانان

(عضو گروه نویسندگی صریر وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان)

صدای چندین خانم در راهروهای دادگاه پیچیده بود. به دنبال صدا وارد راهرویی شد که تعداد زیادی خانم در کنار هم یا با فاصله در حال صحبت با یکدیگر بودند. از کنار چند نفرشان عبور کرد. صدای دو سه نفر بلند شد: «برو ته صف»! نگاهی به خانم­ ها انداخت و گفت: «صف! صف چی؟» خانم میان‌سالی گفت: «صف مهریه­». دوباره نگاهی به خانم‌ها انداخت و بلافاصله دو دو تا چهارتا کرد، اگر مهریه­ ی خانمی صد سکه باشد، با سکه‌ی ده یازده میلیونی، پول مهریه چیزی حدود یک میلیارد تومان خواهد شد و شوهر کارگر یا کارمند با حقوق نهایتا چهار میلیونی باید بیست سال چیزی نخورد تا بتواند مهریه‌ی خانم را با قیمت امروزی آن تقدیم کند. با این سؤال راه رفته را برگشت: «مهریه برای چه تعیین شده است؟»

طبق نظر اسلام مهریه مالی است که زن به واسطه­ ازدواج مالک آن می­ گردد. اما نگاه به مهریه در طول تاریخ تغییر کرده و اکثر خانواده‌ها مهریه را یا تضمین کننده­ آینده فرزندشان می­ دانند یا ضامن بقای زندگی زناشویی­شان. همین نگرش باعث شد که در دوره­ ای، مردان زیادی به جرم عدم پرداخت مهریه زندانی شوند. قانون گذاران برای حل این مسئله قوانینی را جهت تعدیل مقدار مهریه تصویب کردند و فعالیت‌های فرهنگی هم صورت گرفت؛ اما نه قانون تأثیرگذار بود و نه فعالیت­ های فرهنگی کافی؛ زیرا به محض بالا رفتن قیمت سکه و طلا تعداد زیادی از خانم‌ها مجددا تصمیم گرفتند که مهریه خود را به اجرا بگذارند.

مسئله­ مهمی که در امر صف کشیدن خانم‌ها برای اجرای مهریه­ شان نهفته است و نباید نادیده گرفته شود، نگاه مادی جامعه بخصوص زنان به زندگی مشترک و خانوادگی است. طبق آیه‌ی 21 سوره روم آن‌جا که خداوند می‌فرماید:

«مِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ؛ و از نشانه‌هاى او اينكه از [نوع‌] خودتان همسرانى براى شما آفريد تا بدانها آرام گيريد و ميانتان دوستى و رحمت نهاد. آرى، در اين [نعمت‌] براى مردمى كه مى‌انديشند قطعاً نشانه‌هايى است.»

تشکیل خانواده برای رسیدن به اهداف مهمی ازجمله برقراری رابطه‌ی عاطفی و ابراز عشق و محبت،  فرزندآوری و تربیت در محیط گرم خانواده، آرامش جسمی و روحی و رشد و تکامل شخصیتی مقرر شده است. اما این اهداف در میان افراد جامعه اولویت خود را از دست داده و بهره‌گیری مادی از سوی هر دو طرف به اولویت اول در امر ازدواج بدل شده است؛ همین امر موجب شده که جوانان به ازدواج با ترس و تردید بنگرند و برای تشکیل خانواده اقدام نکنند. عدم تشکیل خانواده علاوه بر اینکه باعث کم شدن نیروی انسانی لازم برای پیشرفت یک جامعه می­ شود باعث افزایش فساد و فحشا نیز می­ گردد که عامل دیگری در پسرفت اجتماع خواهد بود.

لذا برای حل این مسئله و رهایی یافتن از تبعات چنین طرز تفکری نسبت به زندگی خانوادگی و مهریه باید فکری شود. مهمترین اقدام در این زمینه فرهنگ سازیست هرچند تلاش هایی در این زمینه صورت گرفته ولی کافی و ریشه‌ای نبوده است. به همین منظور پرداختن به جایگاه و اهمیت خانواده و کارکردهای آن در متون درسی دانش ­آموزان و برنامه های صدا و سیما باید بیش از گذشته صورت گیرد. همچنین تغییر قوانین در جهت معین کردن مهریه با توجه به وضعیت مالی مرد در هنگام ازدواج و پرداخت آن در همان ابتدا طبق سنت پیامبر اسلام (ص) بسیاری از مشکلات در این باب را رفع خواهد کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشنلس گفت:

    نویسنده محترم تمام صحبت های شما درست نیست من وقتی مطالبه مهریه خودم را پیگیر بودم سکه دو ملیون بود از همان زمان هنوز به من مبلغی پرداخت نشده پس قطعا من نه سو استفاده گر بودم و نه به بهانه گران شدن سکه به دادگاه مراجعه کردم حرف های گمراه کننده امروزه زباد نوشته می شود سکه اگر یازده ملیون هم باشد می ت ان سالی یک سکه به زن پرداخت شود که همان هم انجام نمی شود به اندازه کاعی مردان هوای همدیگر را دارند

  2. گل نرگس گفت:

    با سلام و احترام تشکر از مطلب شما بزرگوار. درست است اگر به سنت و روش پیامبر(ص) باز گردیم این مشکلات کمتر خواهد شد. موفق و سلامت باشید

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715