جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸

محرم و تاثیر شخصیت والای امام حسین (ع) بر خانواده

زمان، زمان چنگ زدن به ریسمان محکم الهی و تمسک به آموزه های دینی و مذهبی است و تجربه ثابت نموده، جوامعی که از آموزه های دینی خود به نحو احسن استفاده کردند، موفق تر بوده اند...

ندای اصفهان- طاهره کنگازیان کنگازی

(عضو گروه تبلیغی نسیم هدایت وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان)

محرم ماهی است که در آن امام حسین (ع) و یاران باوفایشان، از بهترین بندگان خداوند، شربت گوارای شهادت نوشیدند.

امام حسین (ع) الگویی کامل و برجسته در تمامی ابعاد زندگی بشر است.

ابعاد شخصیتی این امام همام بسیار گسترده است، اما پرداختن به تمام آنها در حیطه‌ی دانش اندک ما نمی‌گنجد و ما قصد داریم به اندازه‌ی وسع خویش، کام خود را تنها اندکی از این اقیانوس لایتناهی سیراب نماییم.

یکی از ابعاد شخصیتی بسیار ارزشمند ایشان، صفت آزادگی و آزادمردی است.

حقیقتا تمسک به ایشان و ویژگی های شخصیتی بسیار ناب‌شان در تمامی اعصار، مایه ی نجات و خجستگی بشریت در امور زندگی بوده است.

امام حسین (ع) در شب عاشورا به دشمنان خدا فرمودند: “اگر دین ندارید، لااقل آزاده باشید”.

دوران پسا عاشورا دورانی بس ناگوار برای ما مسلمانان است، چرا که هر لحظه در معرض خطرات، مصائب و تنش های متعدد قرار می‌گیریم و خانواده های ایمانی با تمسک به آزادگی که ویژگی بارز امام حسین(ع) است، می توانند خود را از این بلایا محفوظ بدارند.

بروز و ظهور این ویژگی ارزشمند باید در متن زندگی و خانواده‌های ما تجلی یابد. از فرزندآوری، تربیت و رشد و نمو آن‌ها گرفته، تا زندگی فردی و فعالیت های اجتماعی، از امور مادی تا امور معنوی همه و همه باید تحت تاثیر این آموزه دینی قرار داشته باشد. در این صورت خانواده‌ها نسلی پویا و فرهیخته که آزادی و آزادگی را به درستی آموخته‌اند به بار خواهند آورد.

درخت پربار آزادی ثمره‌هایی متعدد دارد. یکی از این میوه ها، میوه ی عزت نفس است و والدین در خانواده در این حیطه، رسالتی بس سنگین بر عهده دارند. آنهایی که خواری طلب باشند و خود را در مقابل دیگران حقیر نموده و به نوعی خود باخته باشند، فرزندانی فرومایه و ذلیل که باعث انحطاط جامعه‌اند تربیت می کنند و آنجا که حقارت وجود داشته باشد، قطعا آزادگی و مناعت طبع رنگ می بازد.

نسل فرهیخته‌ای که به درستی آزادگی را لمس کرده باشد از انواع فسادهای مالی، جنسی، اخلاقی، اجتماعی و… که گریبان گیر جوامع امروزی است، به دور خواهد ماند.

در آموزه های دینی ما آمده است، همانگونه که ستمگری گناه است ستم پذیری نیز شایسته نیست.

بر ما والدین لازم است که این آموزه‌ها را در زندگی خود به کار بسته و از ستم پذیری پرهیز کنیم و فرزندانی آزاد و آزاده تربیت نماییم.

شهدای هشت سال دفاع مقدس تربیت‌یافتگان چنین دیدگاه و مکتبی هستند.

مادرانی که فرزندانی آزاده تربیت کردند، که همیشه ایام الگویی ارزشمند نه تنها برای فرزندان ایران، بلکه برای جهانیان هستند.

پدر و مادری که آزاده باشند با توکل بر خدا و  توسل به ائمه‌ی معصومین (ع) امور زندگی را پیش می برند؛ آنها دست نیاز به سوی دیگران دراز نمی کنند، استقلال خود را حفظ کرده و الگویی برای فرزندان آزاد‌مرد خود می شوند. فرزندان جسور و توانمند در دامان این خانواده‌ها تربیت می شوند که می توانند سرنوشت یک جامعه را متحول نمایند.

اما متاسفانه انسان در اثر دورشدن از آموزه های دینی و تربیت‌های صحیح مذهبی که مد نظر امامان شیعه بوده، سرنوشت شومی پیدا کرده و مسیر خوشبختی و رستگاری او در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

او در باتلاق ناامنی هایی که خود ایجاد کرده، فرو رفته و هر لحظه در آستانه‌ی فرو رفتن بیشتر و نابودی کامل است. آزاده بودن، ویژگی بارز انسانی است که بشریت جهت رستگار شدن و پیمودن مسیر پر فراز و نشیب بندگی بدان نیازمند است.

زمان، زمان چنگ زدن به ریسمان محکم الهی و تمسک به آموزه های دینی و مذهبی است و تجربه ثابت نموده، جوامعی که از آموزه های دینی خود به نحو احسن استفاده کردند، موفق تر بوده اند.

باشد که بیش از پیش در عمل نمودن به آموزه های اخلاقی و دینی که امامان والامقام ما با تقدیم خون خود به یادگار گذاشتند کوشا بوده و از این رهگذر الگویی کوچک برای نسل آینده باشیم تا آنها نیز از مکاتب آسمانی بهره برده و قدم در مسیر رستگاری و نیک‌نامی خود گذارند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715