شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸

محتوای غیراخلاقی با اینترنت نیم بها!/ کاش توجه به محتوای پیامرسان سروش بیشتر بود

پیامرسان های داخلی مصرف اینترنت یک سومی دارند؛ یعنی دولت جمهوری اسلامی استفاده از محتوای بازبینی نشده در پیامرسان داخلی خودش را نیم بها محاسبه می کند. ‌این محتوا نه شرط سنی دارد و نه بازنگری شده است...

ندای اصفهان- علی بهرانوند (فعال فضای مجازی)

چند سال پیش بود که در جریان اغتشاشات در ایران، تصمیم بر این گرفته شد تلگرام (اصلی ترین پیامرسان مورد استفاده ی ایرانیان به حساب آمار)، فیلتر شود و مردم به منظور ادامه ی بهره مندی از پیامرسانی مجازی به پیامرسان های ایرانی مراجعه کنند.

این برخورد تند با تلگرام در زمانی رخ می‌داد که بیشتر مردم استفاده از این پیامرسان را به عادت روزمره خود تبدیل کرده بودند و کسب و کارها و مسائل روزمره و… خود را در این بستر راه اندازی و به پیشرفت رسانده بودند.

شاید بتوان گفت پروژه فیلترینگ تلگرام یک پروژه شکست خورده است. دولتی که از یک طرف با انتقال cdn ها به داخل کشور راه را برای تلگرام هموار کرده و رای خود را تا حدودی مدیون فعالیت هدفمند در این پیامرسان می داند و از طرفی به پیامرسان های ایرانی کمک شایانی نکرده، ابهامات و تناقضات زیادی را ایجاد کرده است.

روزی کانال های زرد مجازی و حتی کانال هایی که در جریان انتخابات حضور موثر و پررنگی برای یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری داشتند، ارتش مجازی خود را پای کار آورده بودند تا مردم را از حضور در پیامرسان های داخلی بترسانند.

از جمله مشهورترین جملات آن ها که تکنیک های عملیات روانی را هم در خود جای داده بود، موضوع تیک خوردن پیام ها با عنوان «هفت سين» بود.
می نوشتند وقتی کاربری پیامی را ارسال می کند، تیک اول را در هنگام ارسال می بیند اما پیام قبل از رسیدن به شخص دوم شش تیک دیگر می خورد و تمامی مراکز نظامی و امنیتی از موضوع پیام ها خبردار می شوند.

اما الآن مسئله متفاوت شده؛ در موضوع فیلم های هالیوودی انواع سایت ها با سرور داخلی و خارجی فعالیت می کنند.
به تازگی سایت هایی که سرور داخلی دارند موظف شده اند محتوای فیلم ها را بازبینی کرده و انتشار دهند.
اما یکی از همین پیامرسان هایی که به زعم دلِ مریضِ بعضی ها یازده تیک می‌خورد، هنوز محتوای خود را بازبینی نکرده است.
همانطور که می دانید پیامرسان های داخلی مصرف اینترنت یک سومی دارند؛ یعنی دولت جمهوری اسلامی استفاده از محتوای بازبینی نشده در پیامرسان داخلی خودش را نیم بها محاسبه می کند.(+)
‌این محتوا نه شرط سنی دارد و نه بازنگری شده است. به عبارت دیگر خانواده ی ایرانی اسلامی حتی برای محتوای انتشار داده شده در پیامرسان معرفی شده از سازمان صدا و سیما هم باید نگران فرزندانش باشد. (هرچند امروز صداوسیما نیز مسئولیت این پیامرسان را واگذار کرده است.)

پیامرسان سروش قبلا هم عاری از محتوای نامناسب و غیراخلاقی نبوده است. کانال های رقص، سریال های ترکیه ای زننده و موارد دیگری که هنوز هم با جستجو در این پیامرسان مشاهده می شوند و بازبینی جدی بر این محتوا صورت نگرفته است. (به دلیل عدم اشاعه فحشا از آوردن مثالها معذوریم)

یک سوال اساسی دیگر از مدیران سروش این است که آیا جذب مخاطب به هر روشی درست و پسندیده است؟
آیا آمار اعلام شده ی کانال های سروش که چیزی حدود بیست ملیون نفر فقط برای یک کانال را نشان می دهد، دقیق و حساب شده است یا فیک و غیرواقعی؟

ادعای 20 میلیون نفر عضو برای کانال وزارت بهداشت

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715