دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷

مقایسه کنکور سراسری و بازگشایی مدارس: دو موقعیت بسیار دور!

آیا خانواده ها، منتظر این تصمیم بودند و سیل دانش آموزان روانه مدارس خواهد شد؟ یا اینکه باز هم مانند روزهای اول شیوع کرونا، اولیا فرزندان خود را در خانه نگه خواهند داشت و این اعتبار و سیادت آموزش و پرورش است که قربانی بی تدبیری های ناامیدکننده خواهد شد؟

ندای اصفهان- محمود دستجردی

«مدارس از پس فردا به صورت حضوری بازگشایی می شوند.»
خبر، همین قدر ناباور بود؛ چنان که از لحاظ مدیریتی به یک شوخی می ماند. اما در این نوشتار، قصد بررسی این تصمیم از جنبه هایی مانند ثبات رای و امکان برنامه ریزی، اتلاف سرمایه های بزرگ به کار گرفته شده طی ماه های اخیر، بار روانی تحمیل شده به خانواده ها، فشار سنگین وارد شده به مدارس و… را نداریم. بلکه مقایسه ای خواهیم داشت درباره دو اتفاق بسیار دور و بسیار نزدیک.
در زمانی بسیار نزدیک، آزمون های ورودی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برگزار شد. آزمون هایی که بر سر اصل برگزاری، زمان و چگونگی آن ها بسیار بحث شد و کشور مدت ها درگیر سرنوشت آن بود، در حدی که چندین بار سران قوا درباره آن به اظهار نظر و بررسی و صدور دستور ویژه پرداختند.

پیش تر یادآور می شود که صاحب این قلم از اساس با مقاومت ها با برگزاری کنکورهای سراسری مخالف بوده، بیش از ده سال سابقه فعالیت آموزشی و تربیتی در مدارس برتر دارد و در بیش از 20 آزمون سراسری به عنوان مجری و شرکت کننده حاضر بوده است، از جمله کنکور کارشناسی ارشد سال 99.

و اینک قصد داریم موقعیت واقعی این دو رویداد بسیار دور را بررسی کنیم.
الف) جمعیت درگیر: در شلوغ ترین روز کنکور، کمتر از 700 هزار نفر می توانستند شرکت کنند که اگر عوامل را به جای غایبین پرشمار لحاظ کنیم، جمعیت درگیر همان حدود 700 هزار نفر خواهد بود. اما ما 15میلیون دانش آموز داریم و حدود 2 ملیون نیروی آموزشی. حال اگر در تمام کشور هم طرح نیمه حضوری اجرا شود (که دستور وزیر برخلاف این است) روزانه 9 ملیون نفر در اثر بازگشایی مدارس مجبورند با یکدیگر تعامل حضوری نزدیک داشته باشند. البته که رفت و آمد این افراد، آمار جمعیت درگیر در این تعامل را بالاتر هم می برد.
ب) مدت زمان: کنکور در یک روز از سال، به طول حداکثر 4-5 ساعت بود. اما مدارس بین 2 تا 6 روز در هفته! و هر روز حداقل 6 ساعت…
ج) امکان رعایت پروتکل های بهداشتی: در کنکورها با افرادی بزرگتر، معقول تر، حرف شنوتر، با حوصله تر و ناآشنا با هم طرفیم. این موارد را همراه کنید با طول زمانی که این افراد باید شرایط فاصله گذاری را رعایت کنند و دفعاتی که مجریان باید ضدعفونی و مراقبت از افراد را انجام دهند. روشن است که ضریب رعایت موارد بهداشتی در آزمون ها چندین برابر مدارس خواهد بود.
د) تراکم: هر کس به مدارس سری زده باشد و در کنکوری شرکت کرده باشد تصدیق می کند در هر حالت، تراکم افراد در مدارس بسیار بیشتر از کنکور است. علاوه بر اینکه در مدرسه هر روز چندین زنگ تفریح و زمان-مکان غیررسمی وجود دارد که کنترل فاصله گذاری در آنها عملا غیرممکن است.
شهرهای قرمزی که باید مدارس را باز کنند، را فراموش کنید. یک شهر سفید را در نظر بگیرید که علاوه بر ترددهای هر روزه، باید جمعیتی در حدود 20% از کل شهر به این ترددها اضافه شوند و روزانه چندین ساعت در فضاهای بسته کنار هم باشند. بعد از چند روز، وضعیت آمارهای این شهر را چگونه خواهیم دید؟

مسوولین، دغدغه ی کیفیت آموزش غیرحضوری را مطرح می کنند. اما اگر روراست باشیم، در مدارس معمولی و یا ضعیف 2 روز آموزش حضوری واقعا کم اثرتر از 6 روز آموزش غیرحضوری خواهد بود؟ در مدارس باکیفیت چه طور؟ غیر از این است که اگر مدرسه و معلمی قصد کار باکیفیت داشته باشد، از این تصمیم گیری های لحظه ای و غیرقابل اتکا و بدون پیش بینی پذیری بیشتر ضربه می خورد تا اینکه کلاس هایش برخط (و پرتعدادتر) باشد؟
به راستی چرا در این باره صدای اعتراضی بلند نیست؟
و آیا خانواده ها، منتظر این تصمیم بودند و سیل دانش آموزان روانه مدارس خواهد شد؟ یا اینکه باز هم مانند روزهای اول شیوع کرونا، اولیا فرزندان خود را در خانه نگه خواهند داشت و این اعتبار و سیادت آموزش و پرورش است که قربانی بی تدبیری های ناامیدکننده خواهد شد؟ چه کسی جوابگوی اعتبارهای از دست رفته خواهد بود؟

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715