شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷

ماجرای گنبد‌های فیروزه‌ای به رئیس‌جمهور کشیده شد/ لزوم رسیدگی آنی به مسجد شیخ لطف‌الله

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون معتقدم یکی از کارهای مهمی که باید به سرعت انجام دهم این است که کل مسوؤلان میراث فرهنگی کشور و شخص رئیس‌جمهور و هیات دولت را مطلع کنم، گنبد مسجد شیخ لطف‌اللّه، نیازمند رسیدگی آنی است.

به گزارش ندای اصفهان، مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌اللّه که تبدیل به موضوعی حاشیه‌ساز شده بود و پس از مرمت کاشی‌های دو ترک از ۱۶ ترک این گنبد، تغییر رنگ و کمرنگ‌تر شدن این دو ترک مرمت شده موضوعی بود که توجه برخی را به خود جلب کرد و اظهار نظرهای مختلفی را به همراه داشت.

به عقیده برخی، گنبد را به جای تعمیر، تخریب کرده‌اند؛ موضوع مرمت این گنبد زمانی جنجال برانگیز شد که مهدی حجت، رئیس کمیته ملی ایکوموس در نشستی در دانشگاه هنر اصفهان نسبت به این موضوع اظهار تاسف کرده و گفت: «گنبد مسجد شیخ لطف‌الله را تعمیر و به نظر من یک ترک آن را خراب کردند. رنگ این ترک با بقیه ترک‌ها نمی‌خورد و اندازه آن هم غلط است. وقتی لچکی را بالا برده‌اند نتوانسته‌اند آن را جفت کنند و گنبد خراب شده است».

این در حالی است که فریبا خطابخش، مدیر پایگاه میراث جهانی میدان امام (ره) در پاسخ اعتقاد داشت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله تغییر رنگ پیدا نکرده بلکه گنبد تمیز شده است.

میدان امام(ره) اصفهان و آثار تاریخی آن، از شاهکارهای تاریخ ایران و اصفهان است که چشم هر بیننده‌ای را ناخودآگاه جذب معماری، کاشی‌کاری و ظرافت‌های بی‌نظیرش می‌کند؛ اما با گذشت زمان و تاثیرات جوی و زندگی شهرنشینی، اثرات مخربی بر این آثار گران‌بها گذاشته می‌شود.

بالتبع برای حفظ این آثار، سازمان میراث فرهنگی نسبت به سایر ارگان‌ها احساس مسوؤلیت بیشتری می‌کند و به مرمت آن روی می‌آورد اما مشاهده داربست‌های مرمت، سالیان بسیاری است چهره زیبای این آثار را خراب کرده است.

این مسأله واکنش عباس مقتدایی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی را هنگام سرکشی‌‌ به حوزه‌های انتخابیه برانگیخت و باعث شد تا شخصا به بررسی گنبدهای مسجد شیخ لطف‌الله بپردازد، وی روز گذشته در توئیتی عنوان کرد: «در میدان امام(ره)، از روند مرمت آثار تاریخی این مجموعه بازدیدکردم؛ برای تامین اعتبار لازم برای گنبد مسجد شیخ لطف‌الله با شخص رئیس‌جمهور در این‌باره صحبت خواهم کرد، همچنین مکاتباتی با هیأت دولت و سازمان برنامه‌‌بودجه کشور و هر کجا که لازم باشد انجام خواهم داد».

در این خصوص عباس مقتدایی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در خصوص مرمت آثار تاریخی میدان امام، اظهارکرد: گنبد مسجد شیخ لطف‌اللّه، آسیب‌های قابل توجهی دارد که باید به سرعت مرمت شود، بی‌توجهی به این گنبد که شاهکار معماری صفوی است و بیش از ۴۰۰‌ سال در فضای اصفهان خودنمایی کرده است و میلیون‌ها نفر، از آن خاطرات و عکس‌های یادگاری دارند، امروز نیازمند حمایت دولت است و هرگونه بی‌توجهی می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به وجود آورد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این گنبد یک گنبد عادی و معمولی نیست، وقتی می‌گوییم اصفهان، شهر گنبدهای فیروزه‌ای، گنبد مسجد شیخ لطف‌اللّه، بر تارک این شهر به عنوان یکی از گنبدهای با شهرت جهانی است که اگر هرگونه نابسامانی پیدا کند همه کشور و حتی همه مسوؤلان کشور در هر رده‌ای، در برابر آن مسوؤلیت دارند.

وی گفت: امروز معتقد هستم همه کشور باید به سرعت بسیج شوند تا اشکالات، آسیب‌ها و بیماری‌هایی که درخصوص کاشی‌کاری و برخی آجرهای میدان امام (ره)، به ویژه مسجد شیخ لطف‌اللّه، ایجاد شده است را مورد حمایت قرار دهند و هرگونه نابسامانی در این زمینه را رفع کنند.

مقتدایی در خصوص اقدامات میراث فرهنگی اصفهان، توضیح داد: آن‌چه اکنون میراث فرهنگی انجام می‌دهد اگرچه قابل قدردانی است اما توان مالی سازمان میراث فرهنگی اصفهان در حد و اندازه‌ای نیست که بتواند به سرعت موانع و مشکلات این گنبد را مرتفع سازد.

گنبد مسجد شیخ لطف‌الله با بارش برف و باران آسیب بیشتری می‌بیند

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بازدید از گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌اللّه و این‌که اگر امکانات لازم در طی یک الی ۲ ماه آینده و به صورت عملیاتی محقق نشود، به محض هرگونه بارندگی و به خصوص بارش برف، این گنبد، آسیب‌های جدی‌تری خواهد دید که شاید جبران آن، چندین برابر هزینه مادی و معنوی، در پی داشته باشد، بیان کرد: چند روز قبل از بالاترین نقطه این گنبد که داربست فلزی روی آن نصب شده است، بازدید کردم.

وی افزود: اکنون معتقدم یکی از کارهای مهمی که باید به سرعت انجام دهم این است که کل مسوؤلان میراث فرهنگی کشور و شخص رئیس جمهور و هیات دولت را مطلع کنم، گنبد مسجد شیخ لطف‌اللّه، نیازمند رسیدگی آنی است.

مقتدایی با اشاره‌ای به اقدامی مشابه در مجلس نهم اظهار تأسف کرد: در مجلس نهم نیز که نماینده مردم اصفهان بودم، طی نامه‌ای که آن را به امضای بیش از ۸۰ مجلس رساندم، از رئیس‌جمهور و دولت خواسته بودم به آثار میراثی و ابنیه تاریخی اصفهان، رسیدگی کنند که توجه لازم نشد و امروز هشدار می‌دهم که تداوم بی‌توجهی‌ها، خسارت‌های جبران‌ناپذیری در پی دارد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715