شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳

گفتگو با مجید ملک‌زاده هنرمند مبتکر خانه صلح؛

آسمان خراش صلح در آسمان اصفهان رصد می شود/ 36 متولی فرهنگ و هنر داریم اما خروجی کاملا نامتناسب است

بی نظیرترین و جامع‌ترین موزه صلح جهان را در ایران– اصفهان بنیانگذاری و آماده‌ کرده‌ایم تا جهانیان را برای دیدار از عمق و سطح این رخداد بزرگ به اصفهان دعوت کنیم. طرح جهانی "آسمان خراش صلح" تدوین و منتظر آماده مقدمات تاسیس آن در ایران هستیم

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی:

دستان خلاق هنرمندان اصفهانی آوازه و شهره جهانی دارد اما این دستان در تمام دنیا سهمی بزرگ به خود اختصاص داده، بی اینکه صنایع دستی اصفهان در تجارت جهانی سهم قابل قبولی داشته باشد.

این قصه دردناکی است که جوانان بار سفر می بندند و هنر ایرانی را به دنیا صادر می کنند. بی اینکه اثر هنری نامی از ایرانی بودن را یدک بکشد اما در این میان هنوز هنرمندانی هستند که با وجود تمام مشکلات اقتصادی هنوز دست از کار نکشیده و به دنبال راهکارهای جدیدی هستند که روح تازه ای به کالبد خسته صنایع دستی بدمند. در خصوص هنر مشبک خبرنگار ندای اصفهان گفتگوی اختصاصی با مجید ملک‌زاده هنرمند مشبک و معرق فلز انجام داده است؛ از طرفی این هنرمند با پشتکار و تلاش فراوان به دنبال ایجاد مسیرهای تازه‌ای است تا با هنر مشبک از اصفهان پلی به سازمان جهانی صلح بزند و پیام دوستی ایرانیان را به سراسر جهان برساند.

***

ندای اصفهان- منشاء هنر مشبک از چه زمانی در ذهن مرحوم پدر شما جرقه زده شد؟

مجید ملک‌زاده: از زمانیکه آلمان‌ها اره مویی را در سال ۱۳۲۸ اختراع کردند و وارد ایران شد. مرحوم پدرم بنیان‌گذار هنر مشبک و معرق فلز با ضخامت تنها نیم میلی متر در کشور بوده است. البته اره مویی فوق العاده شکننده بوده که از زیر صفر شروع می شود. ابزارهای این هنر کمان، مته، اره مویی و فلز است. مرحوم پدرم در ابتدا با اره مویی روی چوب و بعد روی فلز با خلاقیت اسم بانوان را برش می‌‌زد و گردنبند درست می‌کرد که از آن زمان به بعد طلا فروش‌ها به این کار روی آوردند.

کوچک‌ترین اثر یک هفته و کارهای اصیل نُه ماه تا یکسال و گاهی تا ۲۷ ماه زمان می برد. کار بسیار ظریف و حساس است، تشخیص اینکه کجای قطعه فلز برش بخورد و باید ذره بین کوچک را روی فلز قرار داد و طوری تنظیم کرد که داخل و بیرون محل برش دیده شود که این کار کارشناس هنر است که رَد اره مویی را پیدا کند.

ندای اصفهان- چه کسی مسیر زندگی پدر شما را از اراک به اصفهان تغییر داد؟

مرحوم پدرم آثارش را در مغازۀ یکی از اقوام در بازار اراک برای  فروش عرضه می‌کرد. زمانی که مرحوم استاد “عیسی بهادری” از اصفهان برای دیدار اقوام خود به اراک رفته بود در بازار آثار وی را می بیند. مرحوم استاد عیسی بهادری موسس هنرستان هنرهای زیبای اصفهان بود و شاگردان بسیار فاخری را از استان های مختلف کشور تربیت کرد و از استان مرکزی نیز دو نفر از جمله مرحوم پدرم و مرحوم مصطفی هجرتی را به اصفهان آورد. وقتی ایشان از مرحوم پدرم درخواست می کند که با او به اصفهان برود و در هنرستان مشغول تدریس شود، او نیز می‌پذیرد و از خانواده خداحافظی کرده و به اصفهان می‌آید. مرحوم پدرم در هنر مشبک و معرق فلز و مرحوم هجرتی در نقش فرش موفق بودند؛

مرحوم پدرم در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان هنر خاتم سازی هم یاد گرفت ولی علاقه ای به ادامۀ آن نداشت. او در هنرستان هنرهای زیبا و مدرسه ناشنوایان حسین گلبیدی تدریس می‌کرد.

ندای اصفهان- آثار فاخر مرحوم استاد ملک زاده برای بازدید عموم آزاد است؟

بله، در منزل موزه ای صلح از آثار مرحوم پدرم و فعالیت های مشترکی که داشته‌ایم موجود است. ایشان آثار بسیار نفیسی برجا گذاشتند که در زمان فعالیت وی ۱۷ رییس جمهور و پادشاه از کشورهای مختلف، آثار وی را خریداری کرده اند اما اسنادی در دسترس نیست که در کدام موزه‌ها به نمایش در آمده است؛ اما در سال ۱۳۴۵ در هتل عباسی و بیمارستان الزهرا فعالیت‌هایی انجام داده‌اند که از او به یادگار مانده است.

از طرفی اعتراض مرحوم پدرم به دلیل برکناری مرحوم استاد بهادری از ریاست هنرستان در اسفندماه سال ۱۳۴۹ زمان بازدید وزیر و فرح پهلوی و عدم همکاری اساتید موجب بازنشستگی پدرم پیش از موعد شد که ۲۰ فروردین ماه ۱۳۵۰ استعفا می دهد. چند روز بعد از استعفا از ساواک نامه ای برای مرحوم پدرم می‌فرستند و او را به تهران فرا می‌خوانند که مرحوم رضا ابوعطا رییس وقت هنرستان در نامه می‌نویسد که مرحوم مهدی ملک زاده حق التدریسی بوده که پس از خانه نشینی ایشان سفارشات را در خانه انجام می‌داد با اساتید بزرگی نظیر مرحوم رستم شیرازی، اکبر مصری پور و مهرداد صدری که ناشنوای نابغه است، کار می کردند.

او بیشترین وقت خود را صرف کار می کرد تا اینکه کلیه هایش از کار افتاد، سکته کرد و دچار بیماری دیابت شد و طحالش نیز دچار مشکل شد. در آن زمان قرص های آنتی بیوتیک تحریم بود و از قرص‌های ایرانی استفاده می‌کردند که دچار خونریزی معده شد. پنج روز در بیمارستان بستری بود و مدتی بعد از ترخیص آمبولی کرد و دو ماه و نیم در کما بود و در ۲۶ بهمن ماه ۱۳۸۹ فوت کردند.

ندای اصفهان- شما فعالیت خود را از چه سالی آغاز کردید؟

تا قبل از 20 سالگی هنر مشبک را آغاز نکرده بودم تا یک روز تابستانی که نگاه تاسف بار مرحوم پدرم زندگیم را زیر و رو کرد. زمانیکه یکی از دوستان مرحوم پدرم در مقابل دوستی که از وی سوال کرد که “آقازاده هم علاقمند به کار هستند؟” پدرم نگاه غمبار و لبریز از تاسف به من کرد و گفت “چیزی که از خودش نشان نداده است.” حرف دیگری نزد اما چنان آن نگاه و حرکت لبها من را از درون آتش زد که از درون سوختم و از میان خاکستر ققنوسی به پرواز در آمد.

از آن زمان با میانجی‌گری‌های مادر از تابستان سال ۷۱ بود که برای شروع کار پدر از من خواست طرحی را روی چوب کار کنم زیرا هنوز به کارم اعتماد نداشت و کم کم کار به آلومینیوم رسید. طی دو ماه زمانی که پدرم کار می کردند به حرکت دستش دقت داشتم، تمام مراحل را در ضمیر ناخودآگاه خود پرورش دادم انگار که تجربیاتش در وجودش همانند پازل یکی یکی در کنار یکدیگر قرار می‌گرفت و در مدت هفت ماه تا یکسال چنان توانمند شدم که خلاقانه “عصر ظهور” را تمام کردم که به عقیده پدر این یک اتفاق خارق العاده بود و هم اکنون این اثر در موزه وزارت ارشاد و نگارستان اصفهان موجود است.

ندای اصفهان- چرا آثار شما به سمت موضوع صلح کشیده شد؟

دنیا به صلح نیاز دارد و عقیده دارم صلح یک صنعت پر درآمد است که به آن توجهی نشده است. طرحی به اسم موزه صلح را دنبال می‌کنم تا خاک‌هایی که در آن اسطوره‌های تاریخی خفته اند را جمع آوری کنم. بیش از ۳۰۰ نوع خاک در جهان وجود دارد که در آن اسطوره ها خفته اند؛ مثلا خاک تبریز به احترام امیرکبیر و سایر شهرها هم به همین ترتیب است و هیچ کدام از خاک‌ها شبیه هم نیستند. موزه صلح فرصتی برای پژوهشگران خواهد شد تا روی خاک های سراسر دنیا تحقیق کنند که چگونه اسطوره ها رشد کرده‌اند تا دنیا به سمت خردمندپروری و اسطوره پروری حرکت کند.

 

باید نسل جدید را از بلاتکلیفی و سردرگمی هویتی نجات دهیم. صلح با آداب و فرهنگ، احترام به هویت و اعتقادات دیگران گره خورده است. نسل بشر به خاطر مهاجرت و حمله‌ها تغییر کرده است. معتقدم با این طرح و آزمون آن روی نسل ها مردم می‌فهمند همه دنیا نژادی مشترک دارند پس برای چه بجنگیم!

در سال ۸۸ در بدترین شرایط اجتماعی فعالیت خود را آغاز کردم. با همکاران خود روزی ۱۹ ساعت روی طرح صلح کار کردیم، ۱۲ ماه تحقیق و ۱۵ ماه اجرای آن به طول انجامید و برای انعکاس اثر هم عجله ای نداریم چرا که معتقدیم باید در زمان رونمایی دیده شود. بیش از ۷۰ سَمبل در این طرح وجود دارد. هر کدام از داستان‌های صلح، نماد خاص دارد و اهداف بلندی پشت داستان‌ها دارم. داستان‌ها با محورهای اقتصادی، اجتماعی، محیط زیست و موضوعات فرهنگی برای بزرگسالان، کودکان و حیوانات مرتبط است.

معتقدم هر کس به انداره وسعت دیدگاهش در مورد صلح قدم برداشته است. اما بشریت به سرعت خود را به سمت نابود می‌کشاند. فرهنگ توانایی دارد که بشریت را با صلح آشتی دهد. پس از دریافت ۱۸ پیام در خصوص مهاجرت به کانادا ذهنم بیشتر درگیر شد که باید فعالیت‌های خود را بیش از پیش دنبال کنم.

ندای اصفهان- چگونه به این باور رسیده اید که صلح یک صنعت است؟

در یکی از تحقیقاتم بیش از ۳۵ صنعت در جهان را معرفی کردم و متوجه شدم تنها جایی که خالی است صنعت صلح است. توسعه و ترویج صنعت صلح می‌تواند صدها هزار نفر را به خود جذب کند و بخش کوچکی از آن می‌تواند هنر باشد. در هر کشوری که جنگ شروع می‌شود سازمان ملل متحد توانایی ارائه راهکارهایی را ندارد تا جنگی آغاز نشود. از طرفی جنگ به یک صنعت تبدیل‌شده و پیشروی می‌کند، اما اگر صلح نیز به یک صنعت تبدیل شود بی شک راهکارهایی جدید را پیدا می‌کند، این در حالی است که ما تا کنون به صلح به‌عنوان صنعت نگاه نکرده‌ایم.

همچنین معتقدم توسعه صنعت صلح باید از ایران به جهان اشاعه پیدا کند و برای شکل‌گیری آن باید سراسر جهان با هم متحد شوند. مهم این است که فکر از کجا شروع شده و برای آن مقاله نوشته‌شده یا سرمایه‌ای هم در این راه خرج شده است. ما نیز در حال حاضر برای ارایه این سرمایه اعلام آمادگی می‌کنیم و موسسات صلح جهان با ما همفکری خواهند کرد. زمانیکه خبر پخش شود، درآمد آن از طریق موزه و یا راه دیگر برای صلح خرج شود. ما به این تفکر رسیدیم که برای صنعت صلح از ارزش‌های خود هزینه کنیم.

وقتی هدف مطرح شود هنرمندان از سراسر جهان وارد یک جریان می‌شوند که با یارگیری و تهیه سازمان و شعبه و عضوهای آن راهکارهای مختلف ارایه می‌کنند. در نتیجه دستاورد بزرگی از فرهنگ و هنر به دست می‌آید. ما در حال تولید صلح هستیم و این کار ممکن است چند سال طول بکشد، اما اگر بذر آن کاشته شود در سال‌های آتی می‌توان از آن بهره کافی را برد.

ندای اصفهان- بعد از گذر سال‌ها فعالیت‌های خود را در زمینه صلح تا چه اندازه گسترش داده اید؟

بی نظیرترین و جامع‌ترین موزه صلح جهان را در ایران– اصفهان بنیان گذاری و آماده‌ کرده‌ایم تا جهانیان را برای دیدار از عمق و سطح این رخداد بزرگ به اصفهان دعوت کنیم. طرح جهانی “آسمان خراش صلح” تدوین و منتظر آماده مقدمات تاسیس آن در ایران- اصفهان هستیم.

فعالیت‌ها در زمینه صلح به دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می شود. در بخش سخت افزاری به  طراحی، تولید، خلق و ملموس سازی در زمینه صلح  به شدت متمرکز و اتفاق‌های بسیار بی نظیری را ایجاد کرده‌ایم. برای شروع فعالیت تصویرسازی، سمبل‌های صلح در ایران و جهان را جمع آوری کردیم و در نهایت حرکت‌های منجر به صلح یا جنگ، نمونه های عملی از اقتصاد هدیه و رابطه آن با صلح، ایجاد تغییر در بینش مردم نسبت به خاک، چوب، سنگ، فلز، خلق سکه صلح و… در نظر گرفته‌ایم.

در زمینه نرم افزاری: ایجاد علامت‌ سوال در ذهن دیدار کنندگان از موزه در راستای مسئولیت پذیری اجتماعی، برقراری تعادل در جامعه و اهمیت کار گروهی در یک جامعه پویا خواهد بود.

ندای اصفهان- چه طرح‌هایی را برای نماد صلح در نظر گرفته اید؟

طراحی و خلق دو گیتار برای صلح را در نظر گرفته‌ایم. گیتار «اَتُم» برای صلح به منظور نشان دادن فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای و گیتار «موسیقی صلح جهانی» تا سمفونی عظیم صلح در جهان را نشان دهیم.

به طراحی و ایجاد نمادی از خانه صلح و موضوع‌هایی برای گسترش صلح نیاز داریم.

طراحی و خلق دو طبل صلح بدین منظور که اگر به شرق و یا غرب عالم برویم عده ای بر طبل جنگ می‌کوبند و ما طبل صلح را در نظر گرفته‌ایم.

خرید و طراحی دو زنگ صلح که به منظور  ایجاد حس خوب صلح و نوای زنگ صلح برای جهانیان است.

بیش از سی موضوع جدید در خصوص صلح از گذشته تا کنون که کمتر به آن پرداخته شده را بررسی کرده‌ایم. از قبیل: (ریاضیات و صلح، فیزیک و صلح، شیمی و صلح، زیست شناسی و صلح، علم در خدمت صلح، توسعه و صلح، سرمایه گذاری و اقتصاد و صلح، گردشگری و صلح، توانخواهان و صلح، زنان و صلح، اندیشه و صلح، حقوق بشر و صلح، مطبوعات و آرامش روانی جوامع و صلح، شادی و صلح، محیط زیست و صلح، جهان وطنی و صلح، اثر پروانه‌ای و صلح، ادیان و مذاهب و صلح، موزه ها و صلح، ورزش و صلح و…)

ندای اصفهان- برنامه شما برای ورود مردم به موضوع صلح به چه صورت خواهد بود؟

با اعلام فراخوان مردم را برای جمع آوری موضوعات کلیدی دعوت می‌کنیم تا چندین اثر نفیس در رابطه با صلح را برای اولین بار در جهان تولید کنیم. به عنوان مثال: انتخاب اسطوره‌ها از ایران و جهان به منظور ایجاد صلح که به بخشی از زندگی آنها می‌پردازیم و از جهتی برای الگوسازی مناسب به جامعه جوان کشور توجه کرده‌ایم. تمرکز بر داستان‌ها، تصاویر و نقاط عطف مهمی که در تاریخ به عنوان تذکر به بشریت موجب ایجاد حرکت و پویایی می‌شود یا برخی از صحنه‌های رخ داده در جهان را بازسازی کرده که در رابطه با صلح، خشونت و تبعات آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

ندای اصفهان- شما برای بخش‌های آموزشی در خصوص برنامه صلح چه پیشنهاداتی دارید؟

ایجاد تعاریف بسیار زیبا در رابطه با رشد، پیشرفت و توسعه با تصاویر بسیار مفهوم و مربوط با موضوع که تاکنون هیچ کس از این منظر درباره صلح به آن نگاه نکرده و فایده آن در رابطه با تعادل بخشی در جامعه است.

ایجاد تعریف زیبا در رابطه با آموزش صلح به بخش‌های مختلف جامعه و بیان اینکه موانع دست یابی جوامع بشری به صلح پایدار چیست و راهکارهای آن را بیان کنیم.

پیاده سازی آموزش‌های پایه‌ای به بخش‌های مختلف مردم در جامعه در قالب نمایشگاه‌های سطح شهر، حضور در مناطق محروم اطراف شهر، مدارس، دعوت از اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان و سایر مردم برای دیدار و گفتگو در فضایی آرام امید بخش جز اهداف آموزشی ما است.از طرفی پسرم مسعود ملک زاده به عنوان سفیر صلح و تسلط به زبان انگلیسی خواهد بود.

ندای اصفهان- آیا برای آموزش روش‌های تدوین شده هم دارید؟

بله، تدوین یکی از بهترین روش‌های آموزش صلح به کودکان و نوجوانان در جهان بر اساس هرم 9 سطحی مازلو برای اولین بار در جهان است .تدوین برنامه جامعه پیاده سازی  آسمان نواز صلح در ایران به روشی که سایر کشورهای جهان از زیبایی و عطر خوش این رخداد ماندگار جهانی برای سالیان سال بهره برده و شاهد شکوفایی هر چه بیشتر سرمایه‌های انسانی خلاق در زمینه (رشد، پیشرفت و توسعه) در جوامع  باشیم.

تدوین برنامه جهانی برای افزودن دو سازمان به همراه دو پرچم در ساختار سازمان ملل متحد به منظور نهادینه نمودن و تعادل بخشی به صلح در جامعه جهانی. در یک رخداد بسیار زیبا روز چهارشنبه 21 خرداد 1399 به دعوت گروه صلح جایجاگات (که در 50 کشور دنیا فعالیت دارند) قرار بود به عنوان نماینده ایران برای بیان مواضع صلح و راهکارهای آموزش صلح در مقر سازمان ملل متحد در ژنو حضور داشته باشم و فرزندم مسعود ملک زاده هم بنده را همراهی کند) ولی بدلیل شیوع کرونا این برنامه بصورت وبینار برگزار شد. همزمان هشت پنلیست از کشورهای دیگر مواضع خود را اعلام کردند که گفتنی است برنامه ما بسیار زیبا و با چهارچوب عالی پیش رفت و بارها داوران و پنلیست‌ها به تشویق پرداختند و قول دادند به محض فروکش نمودن اپیدمی حتما از نزدیک به اصفهان بیایند و آنچه را که انجام داده‌ایم به دنیا منعکس کنند.

ندای اصفهان- برای آینده چه برنامه ای دارید؟

به مناسبت روز جهانی صلح در روز 29 شهریورماه و با توجه به جشنواره نقاشی کودکان از سوی شهرداران صلح در اصفهان شاهد رخدادی بزرگ در اصفهان خواهیم بود. از طرفی نامه‌ای به شورای شهر نوشته و تقاضای تغییر نام بن بست فعلی که موزه صلح در آن واقع است را به یکی از سه عنوان پیشنهادی (آزاد راه صلح – بزرگراه صلح و یا شاهراه صلح) کرده‌ام و منتظر نظر اعضای محترم شورای شهر و کمیته نامگذاری این شورا هستم.

بر این باوریم که برخی عناوین و نامگذاری‌ها موجب توجه مثبت جهانیان را به تعاملات بین المللی ایران جلب خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد تغییر نام یک بن بست به آزاد راه  صلح نقطه عطف بسیار بزرگی در این اتفاق زیبای جهانی خواهد بود.

ندای اصفهان- ارگان‌های دولتی اصفهان که خود را حامی هنرمندان می‌دانند چه کمک‌های فرهنگی برای گسترش فعالیت های موزه صلح انجام داده اند؟

در واقع هنرمند و هنر حمایت‌گری ندارد و متولیان اسمی هنر خود دچار روزمرگی و بیماری خاصی شده‌اند که با شرکت در جلسات، صورت جلسه ها، بخش نامه ها، افزودن کارمند، ماموریت‌های درون و برون استانی، اختصاص ردیف بودجه در زمینه‌ای عمرانی، تعمیرات، ماشین آلات و… چیزی برای بخش مهم و اصلی هنر که (هنرمندان هستند) باقی نگذاشته‌اند. این چرخه معیوب همواره به حرکت تکراری خود ادامه می‌دهد و همه را دچار سرگیجه کرده است به حدی که خودشان هم نمی دانند به چه واسطه ای در این ارگان منتسب به هنر مشغول هستند و حتی اگر روزی هم حذف شود هیچ کس احساس خلاء و کمبود نخواهد کرد. به عنوان مثال قبل و بعد از نوروز 1399 که بیماری کرونا افزایش پیدا کرده بود، با توجه به تعطیلی بسیاری از بخش‌ها و حتی دورکاری و…. هیچ اتفاق بدی نیفتاد.

این نکته مهم لزوم بازنگری جدی و اساسی در وجود ارگان‌های متولی هنر را گوشزد می‌کند که اگر حضور یا عدم حضور شما عزیزان و متولیان بزرگوار فرهنگ و هنر ایجاد خلاء نکند و در بخش‌هایی که شما متولی آن هستید هیچ تفاوتی حس نشود، پس باید هر چه سریعتر فکر جدی بکنید! بنده بارها در حضور مسئولین ارشد کشور و استان به صراحت و با جسارت به این مهم اشاره کرده‌ام که سال 1357 برای جمعیت 36 میلیونی ایران یک وزارت فرهنگ هنر وجود داشت و امروز با توجه به افزایش جمعیت نسبت به سال 1357 حداقل بیش از 36 متولی فرهنگ و هنر داریم و خروجی کاملاً نامتناسب است.

ندای اصفهان- پیشنهاد شما به عنوان یک هنرمند برای گذر این این بحران چیست؟

بهترین راه حل برای همه متولیان فرهنگ و هنر تجمیع در یک وزارتخانه و ادغام بوده و به اصطلاح استراتژی تمرکز است تا بتوان بهره مناسبی از انرژی‌های سرگردان برد و کشور را از بحران‌های سخت سرفراز عبور داد. البته این کار مانند جراحی است که باید هزینه آن را پرداخت تا سلامت جامعه تضمین شود ولی تا کنون گوش شنوایی پیدا نکرده‌ام. متاسفانه در هر نشستی که دعوت می‌شویم متولیان برگزاری محکم ایستاده و با ارایه پاورپوینت هایی مانند تار عنکبوت شروع به توضیح می‌کنند که اگر این فعالیت را شروع کنیم فلان مسائل حل خواهد شد و جامعه به سمت توسعه می‌رود اما دریغ از انجام یک فعالیتی که هنرمندان به آینده امیدوار شوند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. حسن گفت:

    سلام وا دب بینهایت متنوع و از مواضع جدید گفتگو شده بود و غیر کلیشه ای بود . خلاقیت و استقلال رای در گفتگوو مصاحبه بوبی مشخص بود . سپاس

  2. روح الله مستاجران گفت:

    باسلام. در ابتدا ضمن سپاس از تهیه چنین مصاحبه ی جامع و ارزشمندی از شما. انعکاس چنین مصاحبه هایی میتونه زمینه ی رشد فکری جامعه را بالا ببره و به بزرگ اندیشی و افکار بزرگ سوق بده. امیدوارم برای یکبار هم که شده متولیان امر به طور جدی هنر و هنرمند را جدی بگیرند. باسپاس از شما

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715