شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳

چگونگی بازگشایی دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریورماه

دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریورماه بازگشایی می‌شوند هر یک از دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی خاص خود را برای این زمان در نظر گرفته‌اند.

به گزارش ندای اصفهان، قرار است از ۱۵ شهریورماه دانشگاه‌ها فعالیت خود را آغاز کنند. بسیاری از دانشگاه‌ها تقویم آموزشی خود را منتشر کرده‌اند.

هر یک از دانشگاه‌ها برنامه خاص خود را طراحی کرده‌اند برخی از دانشگاه‌ها در این روز انتخاب واحد را آغاز کرده‌اند و برخی هم فعالیت‌های آموزشی را در دستور کار قرار داده‌اند. علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم درباره بازگشایی دانشگاه‌ها می‌گوید: بازگشایی دانشگاه‌ها با توجه به شرایطی که دارند از ۱۵ شهریورماه خواهد بود.

به گفته خاکی صدیق؛ ممکن است برخی از دانشگاه‌ها از ۲۲ شهریورماه، برخی ۲۵ شهریورماه و برخی ۲۹ شهریورماه بازگشایی کنند. بستگی به شرایط دانشگاه‌ها دارد چون در طول تابستان دانشگاه‌هایی بودند که‌ترم تابستان برگزار کرده و هنوز یک سری از کارهای ترم تابستان آن‌ها باقی مانده است و لذا آمادگی برای آغاز سال تحصیلی را از ۱۵ شهریور ندارند.

بر این اساس دانشگاه‌ها با توجه به شرایط دانشگاه خود تصمیم می‌گیرند از چه روزی بازگشایی کنند، عمده کلاس‌ها نیز به‌صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد و به‌صورت محدود برخی دانشگاه‌ها که امکان داشته و تردد دانشجویی ندارند و بیشتر دانشجویان آن‌ها بومی است می‌توانند یک سری کلاس حضوری برگزار کنند. معاون آموزشی وزارت علوم درباره برگزاری کلاس‌ها به‌صورت حضوری نیز گفت: به‌صورت محدود در برخی از دانشگاه‌ها شاید بتوانیم کلاس‌های حضوری هم داشته باشیم ولی محور اصلی آموزش الکترونیکی است چون تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه‌ها حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد، دانشجویان غیربومی هستند بنابراین کلاس حضوری باعث نقل‌وانتقال و حرکت بین شهرها می‌شود لذا توصیه بر آموزش الکترونیکی است.

خاکی صدیق تأکید کرد: در شرایطی که دانشگاه‌ها بتوانند پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و دانشجویان مجبور به حرکت بین‌شهری نشوند می‌توانند کلاس حضوری داشته باشند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویانی که دارای کلاس‌های عملی، آزمایشگاهی و کارگاهی هستند در اولویت اسکان در خوابگاه هستند.

طبق این نوع بازگشایی دانشگاه‌ها، خوابگاه‌ها زیر نظر معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها در حال آماده شدن هستند و احتمالاً با ظرفیت ۵۰ درصدی دانشجو پذیرش خواهند کرد.

ردیف نام دانشگاه انتخاب واحد آغاز کلاس
۱ دانشگاه تهران ۸ تا ۱۵ شهریورماه ۲۹ شهریورماه
۲ دانشگاه شریف ۱۵ تا ۲۲ شهریورماه ۲۹ شهریورماه
۳ دانشگاه امیرکبیر ۲۲، ۲۳، ۲۵، ۲۶ شهریورماه ۲۹ شهریورماه
۴ دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی ۱۰ تا ۱۲ شهریورماه ۲۹ شهریورماه
۵ دانشگاه تربیت مدرس ۱۵ تا ۱۹ شهریورماه ۲۹ شهریورماه
۶ دانشگاه علم و صنعت ۲۴ تا ۲۶ شهریورماه ۲۹ شهریورماه
۷ دانشگاه الزهرا ۲۲ تا ۲۵ شهریورماه ۲۹ شهریورماه
۸ علامه طباطبایی ۱۰ تا ۱۲ شهریورماه
۹ شهید بهشتی ۱۵ تا ۱۸ شهریورماه ۲۲ شهریورماه
۱۰ خوارزمی ۱۵ تا ۱۸ شهریورماه ۲۲ شهریورماه
۱۱ دانشگاه آزاد اسلامی ۱ تا ۱۳ شهریورماه ۱۵ شهریورماه
۱۲ دانشگاه پیام نور ۱۰ تا ۲۳ شهریورماه ۲۳ شهریورماه

آغاز سال تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی

سال تحصیلی جدید برای دانشجویان سنواتی دانشگاه آزاد اسلامی نیز از ۱۵ شهریورماه آغاز می‌شود. دانشجویان جدیدالورود نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند نخست آن‌هایی که بدون کنکور در دانشگاه آزاد اسلامی ثبت‌نام کرده‌اند که این افراد تا هفتم مهرماه برای ثبت‌نام فرصت دارند و پس‌ازآن مدارک و سابقه علمی آن‌ها بررسی خواهد شد. چند روز بعد نیز کلاس‌ها شروع می‌شود.

دسته دیگر آن‌هایی هستند که از طریق کنکور در دانشگاه آزاد ثبت‌نام می‌کنند که براساس اعلام سازمان سنجش قرار است اسامی پذیرفته‌شدگان تا ۲۰ مهرماه به دانشگاه اعلام شود. دانشگاه آزاد در مورد دانشجویان جدیدالورود با همه زیر نظام‌های آموزش عالی کشور هماهنگ است.

دانشگاه آزاد آماده است که کلاس‌ها را به‌صورت مجازی، حضوری و نیمه‌حضوری برگزار کند. به گفته احمد حیدری سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی؛ خوشبختانه تجربه خوبی از برگزاری آموزش مجازی درترم قبل به دست آمد و دانشگاه آزاد اسلامی سامانه LMS خود را راه‌اندازی کرد که این سامانه قطعاً به افزایش کیفیت آموزش مجازی کمک خواهد کرد.

تکلیف دانشجویان جدید در ترم آینده

از آنجائیکه آزمون‌های سراسری با تعویق‌های متعدد روبرو شد، نتایج هم با تأخیر اعلام می‌شود. خاکی صدیق، معاون آموزشی  وزارت علوم دراین‌باره می‌گوید: ترم اول برای نو ورودان دانشگاه‌ها از آبان ماه است و طبق برنامه سازمان سنجش در اواخر مهر و اوایل آبان این اسامی به دانشگاه‌ها داده شود.

وی می‌افزاید: ثبت‌نام به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود و دانشجویان ترم خود را آغاز می‌کنند که در ادامه تحصیل دچار وقفه نشوند و روال ترمی دانشگاه‌ها هم برهم نریزد.

محمدرضا آهنچیان نیز درباره ثبت‌نام دانشجویان جدید در سال تحصیلی پیش رو گفت: همه ما وابسته به اعلام نتایج کنکور هستیم. سازمان سنجش آموزش کشور برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده است و وعده‌ای که در ۴ مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری داده شده این است بعد از ۲۰ مهر، نتایج را داشته باشیم.

مدیرکل برنامه‌ریزی آموزش عالی ادامه می‌دهد: دانشگاه‌ها چند روزی را برای ثبت‌نام نیاز دارند. از طرفی ثبت‌نام‌ها الکترونیکی خواهد بود که دانشجویان بتوانند از راه دور مدارک و مستندات خود را بارگذاری کنند و ثبت‌نام اولیه را انجام دهند که به اقتضاء شرایط هر دانشگاه تغییر می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری آنا

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715