شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱

در گفتگو با مریم طباطباییان؛

ترشحات پستان در زنان نشان دهنده چیست؟

موسس و مدیر مرکز جامع غربالگری و پیشگیری از بیماری‌های پستان و ارتقاء سلامت آناهید گفت: ترشح از نوک پستان در موارد نادری نشانه‌ای از سرطان پستان است اما این نشانه می تواند حاکی از وضعیتی باشد که نیاز به درمان دارد.

به گزارش ندای اصفهان، مریم طباطباییان در گفت‌وگو با خبرنگار ندای اصفهان در خصوص تشخیص سرطان پستان از طریق ترشحات نوک پستان اظهار کرد: ترشح از نوک پستان در موارد نادری نشانه‌ای از سرطان پستان است اما این نشانه می تواند حاکی از وضعیتی باشد که نیاز به درمان دارد. اگر شخصی یائسه نشده و هنوز در دوران قاعدگی است و بعد از اتمام دوره قاعدگی ترشحات رفع نمی‌شود، باید به پزشک مراجعه کند.

وی افزود: همچنین اگر شخص یائسه شده و فقط ترشح از یک پستان، از یک مجرا و به صورت خود‌به‌خودی خارج می شود، برای معاینه و بررسی باید به پزشک مراجعه کند و از طرفی شخص باید توجه داشته باشد از تحریک نوک پستان و کنترل مکرر آن اجتناب کند.

عضو مرکز تحقیقات سرطان پستان در دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان با بیان اینکه خروج هر مایعی از نوک سینه، ترشح از نوک پستان گفته می‌شود، ادامه داد: ترشحات از یک یا هر دو پستان، از یک مجرا یا چند مجرا، به صورت خود به خودی یا با فشار دادن و تحریک نوک پستان تولید می‌شوند. ترشحات به صورت رنگ سفید و شیری، شفاف و آبکی، زرد، سبز، قهوه‌ای و یا خونی بوده از طرفی غلظت ترشحات پستانی در موارد مختلف متفاوت است.

متخصص بیماری‌های پستان از انگلستان اضافه کرد: ترشحات پستانی به دو صورت فیزیولوژیک (نرمال) و پاتولوژیک (غیرطبیعی) باشد. ترشحات فیزیولوژیک معمولاً دوطرفه هستند و از چندین مجرای پستانی خارجی می شوند.

وی با تاکید بر اینکه زنانی که حامله یا در دوران شیردهی نیستند، در صورت مشاهده ترشح از نوک پستان، باید برای معاینه و کشف علت حتماً به پزشک مراجعه کنند، افزود: ترشح از نوک پستان در زنان علل مختلفی دارد که نیاز به بررسی دارد اما ترشح از نوک پستان برای مردان در هر شرایطی غیر طبیعی بوده و نیاز به معاینه پزشک دارد.

موسس و مدیر مرکز جامع غربالگری و پیشگیری از بیماری‌های پستان و ارتقاء سلامت آناهید با بررسی علل ترشح از نوک پستان در زنان تصریح کرد: ترشحات در دوران شیردهی و حاملگی طبیعی بوده که معمولاً ترشحات سفید و شیری رنگ از هر دو پستان وجود دارد حتی در مواردی دیده شده که تا دو یا سه سال بعد از پایان دوران شیردهی نیز این ترشحات وجود دارد. البته لازم به ذکر است ترشحات ممکن است با تغییرات هورمونی قاعدگی و یا تغییرات فیبروکیستیک در ارتباط باشد.

وی ادامه داد: پاپیلوم پستانی (یک تومور غیرسرطانی و خوش خیم) است که گاهی موارد موجب ترشح خونی از نوک پستان می‌شود. این ترشحات به صورت خود به خودی و فقط از یک مجرا خارج می‌شود. اگرچه این ترشحات خونی در برخی موارد به صورت خود به خودی رفع شود، اما حتماً نیاز به معاینه پزشک، سونوگرافی نوک و هاله پستان دارند. در صورتی که در سونوگرام ضایعه‌ای در یکی از کانال های شیری پستان دیده شود، نیاز به بیوپسی برای تشخیص بین پاپیلوم یا توده سرطانی وجود دارد. گاهی ترشحات خونی خطرساز می‌شود. باید زنان در صورت مشاهده ترشحات با جدیت برای درمان اقدام کنند.

متخصص جراحی عمومی با بیان اینکه معمولاً ترشحات از نوک پستان به دلیل یک وضعیت خوش خیم بوده ولی در برخی موارد نیز نشان دهنده سرطان پستان است، تصریح کرد: اگر شرایط برای فرد اتفاق بیفتد احتمال وجود سرطان را در فرد تشدید می‌کند، به عنوان مثال: لمس یک توده در پستان، ترشح خونی و فقط از یک پستان باشد، ترشح خود به خودی، مداوم و فقط از یک مجرا در پستان باشد.

عضو مرکز تحقیقات سرطان پستان در دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان با تاکید بر اینکه ترشح از نوک پستان عوامل مختلفی دارد، افزود: آبسه پستان، سرطان پستان، داکتال کارسینومای غیرمهاجم (درجا) DCIS، قرص های ضد بارداری (پیشگیری از بارداری)، اختلالات غددی (مثلا کم کاری تیروئید یا آدنوم هیپوفیز)، تحریک نوک پستان، پستان های فیبروکیستیک (پستان با بافت ناصاف)، تولید شیر زیاد، آسیب یا زخم پستان، پاپیلوم داخل داکت شیری (یک توده خوش خیم زخم مانند درون مجرای شیری پستان)، گشاد شدن مجاری پستان، ماستیت پستان (عفونت در بافت پستان که بیشتر در زنانی که در دوره شیردهی هستند شایع است)، استفاده از داروهای هورمونی، مصرف داروهای ضدفشار خون یا آرام بخش، تغییرات هورمونی چرخه قاعدگی، ابتلا به بیماری پاژه پستان، ماستیت پری داکتال، حاملگی و شیردهی، پرولاکتینوما که تمام این موارد با بررسی و معاینه قابل تشخیص است و در صورت وجود سرطان در افراد نیز قابل درمان است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715