دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۶

رئیس شورای امنیت: هیچ اجماعی برای بازگرداندن تحریم‌های ایران وجود ندارد

نماینده اندونزی به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت درخواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های ایران را رد کرد.

به گزارش ندای اصفهان،دیان تریانسیا دجانی، نماینده اندونزی در شورای امنیت و رئیس دوره‌ای این شورا تقاضای واشنگتن مبنی بر احیای تحریم‌های بین المللی علیه تهران را که براساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برداشته شده بود، رد کرد.

وی گفت: برای من واضح است که یک عضو شورای امنیت (آمریکا) موضع خاصی در مورد موضوعات دارد، در حالی که تعداد قابل توجهی از اعضا دارای نظرات مخالف هستند.

دجانی گفت: از نظر من، هیچ اجماعی در شورای امنیت در این زمینه (بازگرداندن تحریم‌های ایران) وجود ندارد.

بنا به گزارش خبرنگار رویترز، در کمتر از ۲۴ ساعت پس از درخواست آمریکا برای فعال‌شدن مکانیسم ماشه و برگشت تحریم‌ها علیه ایران، ۱۳ کشور از ۱۵ کشور عضو شورای امنیت مخالفت خود را با این اقدام واشنگتن اعلام کرده‌اند. این خبرگزاری اعلام کرد ۱۳ عضو شورای امنیت با ارسال نامه‌هایی تاکید کردند واشنگتن در سال ۲۰۱۸ از توافقنامه هسته‌ای ایران خارج شده است و دیگر عضوی از برجام نیست که بخواهد با استناد به آن مکانیسم ماشه را فعال کند.

این اعضا اعلام کردند آمریکا مشروعیت بازگرداندن تحریم‌های ایران ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را ندارد و درخواست آمریکا، بی‌اساس است. تنها کشور دومینیکن با تلاش آمریکا برای بازگرداندن مکانیسم ماشه مخالفت نکرده است. خبرگزاری رویترز همچنین اعلام کرد به دلیل مخالفت‌های گسترده اعضای شورای امنیت با فعال شدن مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، رئیس دوره‌ای شورای امنیت قطعنامه ادامه لغو تحریم‌های ایران را برای رای گیری در شورا مطرح نخواهد کرد.

بر اساس توافق صورت گرفته در برجام، تحریم‌های گذشته علیه ایران در شورای امنیت لغو نشده بلکه به حالت تعلیق درآمده است. آمریکا و یا هر کشور عضو دائم شورای امنیت می‌تواند با استناد به این موضوع مدعی نقض برجام از سوی ایران شود. در این صورت، طرفین سی روز مهلت دارند که با یکدیگر در این زمینه رایزنی و گفتگو کنند. در صورت عدم توافق، قطعنامه ادامه تعلیق تحریم‌های ایران در شورای امنیت به رای گذاشته می‌شود. در این حالت اگر همه کشور‌های عضو شورای امنیت هم موافق ادامه تعلیق تحریم‌های ایران باشند، آمریکا می‌تواند به راحتی به این قطعنامه رای منفی داده و با حق وتو تمامی تحریم‌های گذشته علیه ایران را بازگرداند.

آمریکا که پیش از این نتوانست اجماعی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت ایجاد کند، روز پنج‌شنبه از فعال‌کردن مکانیسم ماشه خبر داد.

انتهای پیام/

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715